Zapojte se do celosvětového programu na obnovu korálů

Korálové útesy jsou složité ekosystémy, které doslova vdechují život světovým oceánům. V dnešní době mluvíme o velmi aktuálním tématu a to ohrožení jejich existence.

Ničení útesů – například masové blednutí útesů – je důsledkem kombinace různých faktorů, včetně změny klimatu a znečištění. Vědci a komunity se věnují ochraně těchto mořských prostředí a v některých destinacích mohou pomoci i cestovatelé tím, že se zapojí do programů obnovy korálů.

Program regenerace korálů

Programy regenerace korálů obnovují poškozené a ohrožené ekosystémy útesů, například na atolu Baa na Maledivách. Vědci sbírají úlomky korálů z místních útesů, aby je do dospělosti odchovali ve školkách. Později je vysazují nebo obnovují na místech útesů. Po desetiletích práce vědeckých a komunitních koalic po celém světě se tyto programy osvědčily jako účinná metoda obnovy prosperujících útesových systémů.

Jak to přispěje k udržitelnosti?

Útesy jsou bujné podmořské ekosystémy. Považujeme je za domov přibližně 25 % veškerého mořského života. Tyto ekosystémy poskytují domov, stabilitu a udržitelnost mnoha druhům mořské flóry a fauny. Kromě toho chrání pobřeží před bouřemi a přívalovými vlnami a pomáhají s filtrací vody v oceánech. Díky tomu jsou naprosto zásadní součástí této planety. Úsilí o obnovu korálů směřuje k ochraně těchto prostředí a k jejich ozdravení.

Korálové útesy
Korálové útesy

Jak se připojit k obnově korálů po celém světě?

Péče o útesy začíná na individuální úrovni a klíčové je vědět, jak být zodpovědným potápěčem. Po celém světě však existují také organizace, které přijímají dobrovolníky a kde se můžete učit od mořských biologů, ochránců přírody a potápěčů a se správnou podporou se přímo zapojit do programů obnovy korálů. Stejně jako u každé jiné dobrovolnické příležitosti si předem udělejte průzkum, abyste posoudili vhodnost daného programu.

Maledivy

Maledivy, které se nacházejí v Indickém oceánu, jsou velmi závislé na korálových útesech, které zajišťují potravu, chrání pobřeží a jsou jedním z největších hospodářských odvětví na ostrovech: cestovní ruch. Tato tropická destinace nabízí návštěvníkům nekonečné množství příležitostí, jak se připojit k atolu Baa, od šnorchlování se žraloky, velrybami a mantami až po pomoc mořským biologům, kteří se věnují obnově místních pobřežních školek útesů.

Na ostrovech se používá mnoho technik k budování různých oblastí útesu nebo k vytváření zcela nových. Díky těmto metodám vědci na Maledivách pozorují, jak se jejich korály obnovují po ničivém vybělení, ke kterému došlo teprve před několika lety. Vydat se s vyškolenými potápěči do letovisek, jako jsou Baros a Summer Island, může znamenat účastnit se přímo sběru korálů nebo budování struktur pro regenerační školky. Cílem těchto iniciativ je obnovit a znovuobnovit poškozené útesy u pobřeží ostrova a vědomě spojit cestovatele s mořem.

Můžete spolupracovat s odborníky při záchraně korálů
Můžete spolupracovat s odborníky při záchraně korálů

Florida, Key Largo

Ken Nedimyer, všeobecně známý jako „otec obnovy korálů“, založil na tropickém ostrově Key Largo na Floridě největší organizaci na obnovu útesů na světě. Nadace pro obnovu korálů vysadila tisíce korálů na Florida Reef Tract po celém ostrově Florida Keys a po celý rok přijímá dobrovolné potápěče. Ti také pomáhají s různými úkoly. Každý milovník útesů si zde najde něco pro sebe. Od potápěčských programů až po dobrovolnictví, občanskou vědu, vzdělávací aktivity a další.

Centrum Loggerhead Marinelife Center nabízí návštěvníkům možnost získat přímé zkušenosti s programy na ochranu mořských želv a obnovu korálů na ostrově. Mote Marine Laboratory nabízí také dobrovolnický program pro návštěvníky, kteří chtějí pomoci s programy obnovy korálových útesů, monitorováním a výzkumem. Aktivní roli v ochraně mořských živočichů hrají i další organizace. Například Nadace pro environmentální vzdělávání na útesech, která vybízí potápěče, aby se při místních ponorech účastnili průzkumů útesových ryb a podpořili tak výzkumné úsilí.

Karibik

V Karibiku není nouze o příležitosti zapojit se do obnovy korálových útesů z první ruky. Nadace jako Reef Renewal Foundation na Bonaire zvou návštěvníky a dobrovolné potápěče, aby pomohli obnovit útesy, jako je útes Tortugas v Karibském moři.

Letoviska, jako je Round Hill Villas na Jamajce, zahájila iniciativy na obnovu útesových zahrad, jejichž cílem je obnovit místní korálová společenstva. Round Hill se věnuje obnově těchto ekosystémů a ve spolupráci s mořskými vědci se snaží spolu se svými hosty přesazovat korály a pečovat o místní složité ekosystémy korálových útesů.

Korálové útesy jsou velmi důležité
Korálové útesy jsou velmi důležité

Ochrana korálů na Fidži

Fidži je destinace, kde se daří dobrovolnictví v oblasti regenerace útesů. Vyskytuje se zde neuvěřitelných 42 % světových druhů korálů. Tato oblast je obklopena největším systémem útesů v jihozápadním Pacifiku. Nachází se zde čtyři hlavní útesové systémy, včetně útesů Great Astrolabe Reef a Nuku Reef. Na zdejší útesové ekosystémy obyvatelé velmi spoléhají z hlediska obživy, ochrany pobřeží a příjmů z cestovního ruchu.

Jean-Michel Cousteau Resort nabízí luxusní pobyt v ekologicky šetrném prostředí. Hostům je k dispozici i mořský biolog, který jim z první ruky ukáže, jak se provádí výsadba korálů. Outrigger Fiji Beach Resort má k dispozici korálové zahrady, o které mohou hosté pečovat. Součástí jejich nabídky jsou i zábavné rodinné programy na ochranu přírody určené pro všechny věkové kategorie.

Zdroje: LonelyPlanet, Vapol