Lidský odpad jako udržitelné palivo? Letecká společnost Wizz Air má své plány

Letecká společnost Wizz Air se spojila s britskou firmou, aby přeměnila lidský odpad na udržitelné letecké palivo (SAF)

Letecká společnost Wizz Air se spojila s britskou firmou, aby přeměnila lidský odpad na udržitelné letecké palivo (SAF). Mohl by lidský odpad pohánět budoucnost letecké dopravy? Společnost Wizz Air doufá, že ano.

Wizz Air se dohodl s firmou Firefly Green Fuels

Maďarská letecká společnost uvádí, že uzavřela dohodu s britskou společností, která pracuje na výrobě udržitelného leteckého paliva z lidského odpadu.

Společnost Firefly Green Fuels, která se zabývá výrobou biopaliv, vyvinula proces, který umí přeměňovat odpad z kanalizace na udržitelné letecké palivo (SAF).

Firefly Green Fuels doufá, že začne dodávat tento zdroj energie s nižšími emisemi uhlíku přibližně od roku 2028. Společnost také uzavřela dohodu s britským částí společnosti Wizz Air. Dohoda se týká dodávek až 525 000 tun SAF po dobu 15 let.

Jak se lidský odpad přemění na udržitelné letecké palivo?

Před zahájením výroby paliva se britská společnost Anglian Water dohodla, že společnosti Firefly poskytne biosolid. Jde o produkt z procesu čištění odpadních vod.

Maďarská letecká společnost uvádí, že uzavřela dohodu s britskou společností, která pracuje na výrobě udržitelného leteckého paliva z lidského odpadu
Společnost Wizz Air má plán, jak vyrobit palivo SAF z lidského odpadu

Na základě těchto vedlejších produktů mohou vědci vyvinout palivo SAF (sustainable aviation fuel). Při jeho výrobě se spotřebuje přibližně o 70 % méně uhlíku než při výrobě běžného leteckého paliva.

Ačkoli to neznamená konec tradičních paliv používaných v letadlech, SAF bude možné používat v maximálně 50procentní směsi s petrolejem – bez nutnosti jakýchkoli úprav tryskových motorů.

Nákladná výroba s „neomezenými zdroji“ pro výrobu paliva

Problémem jsou však náklady, protože výroba SAF je v současnosti výrazně dražší než výroba konvenčního leteckého paliva. Odborníci, kteří stojí za procesem založeným na lidském odpadu, doufají, že přínosy ospravedlní náklady.

Šéf společnosti Firefly James Hygate sice ve svém prohlášení připouští, že biologický odpad je „docela nechutná věc“, ale tvrdí, že je to „úžasný zdroj“.

„Přeměňujeme odpadní vody na letecké palivo. Opravdu si nedokážu představit mnoho věcí, které by byly víc cool než tohle,“ řekl novinářům.

Co by použití SAF znamenalo pro letecký průmysl?

Paul Hilditch, provozní ředitel společnosti Firefly, říká, že SAF by mohl pomoci leteckému průmyslu snížit emise uhlíku.

„Ve Spojeném království je dostatek biosložek pro více než 200 000 tun SAF. To je dost na to, aby se pokryla přibližně polovina povinné poptávky po SAF v roce 2030,“ říká Hilditch. „Nejsme jedinou odpovědí – potřebujeme další cesty k SAF – ale tato nová cesta k SAF má potenciál být významným příspěvkem k dodávkám SAF ve Spojeném království.“

Hilditch také doufá v budoucnost SAF a vysvětluje, že ji může využívat nejen Velká Británie: „Všude na světě, kde jsou lidé, jsou i bobky.“

Společnost Firefly je přesvědčená, že se jí to podaří, a v blízké budoucnosti chce získat oficiální, regulační povolení pro svůj systém, který začne využívat k pohonu letadel.

Společnost Wizz Air doufá, že do roku 2030 začne pohánět alespoň 10 % svých letů pomocí SAF. To by pravděpodobně potěšilo britskou vládu.

Podle jejího vlastního mandátu musí být do roku 2030 alespoň 10 % veškerého paliva používaného britskými leteckými společnostmi vyrobeno z udržitelných surovin.

Zdroje: Euronews, TowPoint