Švýcarské letadlo přiletělo bez zavazadel

Švýcarské letadlo společnosti Swiss Air přiletělo v sobotu do španělského Bilbaa bez jediného odbaveného zavazadla na palubě

Švýcarské letadlo přiletělo v sobotu do španělského Bilbaa bez jediného odbaveného zavazadla na palubě. Cestující údajně čekali více než dvě hodiny, než se jejich zavazadla objevila na dopravním pásu na letišti.

Kde jsou naše zavazadla?

Cestující údajně čekali více než dvě hodiny na to, až se jejich zavazadla objeví na letištním pásu, ale nikdy se nedostavila.

Podle švýcarských novin Blick se lidé na palubě omluvili za zpoždění, ale pilot jim nevysvětlil důvod ani je neinformoval, že se jejich zavazadla do letadla nedostala.

Cestující tvrdili, že když dorazili na místo určení, personál Swiss Air jim také neřekl, kde jsou jejich zavazadla
Za situaci prý mohl špatně proškolený personál Swiss Air

Cestující tvrdili, že když dorazili na místo určení, personál Swiss Air jim také neřekl, kde jsou jejich zavazadla. Místo toho museli čekat, až jim zaměstnanci španělské letecké společnosti Iberia oznámí, že letadlo přistálo bez zavazadel na palubě.

Jeden z cestujících, Carsten Redlich, řekl listu The Blick, že jeho dovolená byla „zničena“, protože jeho zavazadla zůstala na místě. Byl součástí skupiny paraglidistů, kteří cestovali do Španělska společně, a kvůli neštěstí zůstali bez svého důležitého vybavení.

Proč se zavazadla do Bilbaa nedostala?

Společnost Swiss Air potvrdila, že let z Curychu odletěl bez zavazadel cestujících. Mluvčí letecké společnosti Kavin Ampalam řekl francouzské tiskové agentuře AFP, že problém způsobil nedostatek posádky.

V Curychu čekali na nápravu situace, ale po „jedné hodině a 16 minutách se situace stále nezměnila a z provozních důvodů jsme se rozhodli letět do Bilbaa bez zavazadel“.

Ampalam uvedl, že let už nemohl déle čekat, protože cestující museli být vyzvednuti v Bilbau a letadlo se vrátilo zpět do Curychu, než se letiště ve 23 hodin uzavřelo.

Společnost Swiss Air nemohla potvrdit, zda informovala cestující o rozhodnutí nechat svá zavazadla na místě. Avšak uvedla, že lituje nepříjemností způsobených zákazníkům. „Stále analyzujeme situaci, abychom zjistili, co přesně se stalo,“ řekl Ampalam, „tohle by se nemělo stávat.“

Jak často letecké společnosti ztrácejí zavazadla?

V roce 2022 dosáhl počet ztracených zavazadel desetiletého maxima – ztratilo se přibližně 26 milionů zavazadel. To je osm z každých 1 000 zavazadel – téměř dvojnásobek počtu, který se ztratil v roce 2021.

Podle zprávy poskytovatele informačních technologií pro letectví, společnosti SITA, za to může nedostatek kvalifikovaného personálu, rychlý návrat k mezinárodnímu cestování po pandemii a přetížení letišť.

Zjistila, že Evropa je nejhorším kontinentem z hlediska ztracených zavazadel a největší problémy mají větší letiště s větším počtem cestujících.

Zdroje: euronews, Vapol