DesertX předznamenává budoucnost Ducati

Ducati se pouští s DesertX do terénních motocyklů. V příštím roce Ducati postaví tovární motokrosový tým a poté se pustí do výroby terénních motocyklů. Jako vývojového jezdce podepsala smlouvu s devítinásobným motokrosovým mistrem světa Tonym Cairolim a v roce 2024 bude za tovární tým jezdit osminásobný italský šampion Alessandro Lupino. Stejně jako v případě automobilů, i v případě motocyklů se vše odehrává na hlíně.

Terénní motocykl DesertX: Dvoukolový příbuzný Porsche a Lamborghini

DesertX za 17 995 dolarů (400 000 Kč) je tedy svým způsobem jakýmsi předobrazem terénní budoucnosti značky Ducati. Jedná se o dvoukolového příbuzného vozů jako Porsche 911 Dakar a Lamborghini Huracán Sterrato. Vypůjčuje si dvouválec do V o výkonu 110 koní a objemu 937 cm3 používaný v silničních motocyklech, jako jsou Monster Plus a Supersport 950, a šroubuje ho do terénního podvozku. Základní barevné provedení je hedvábně bílé, ale za příplatek si můžete DesertX pořídit v černé, červené a šedé barvě RR22, která křičí Audi RS Q e-tron Dakar racer. Ducati by si zjevně opravdu přála, aby majitelé Audi Q8 na světě považovali tento model za společníka v garáži.

2024 ducati desertx
DesertX

Stejně jako jeho čtyřkolový protějšek, i DesertX je díky vlastnostem, které z něj dělají hrdinu v terénu – odpružení s dlouhým zdvihem, robustní kola a pneumatiky, velký výkon – skvělý i na ulici. Tenhle stroj je stavěný na to, aby najezdil spoustu kilometrů. Intervaly údržby jsou naplánované po více než 14 400 kilometrech.

Pneumatiky a další parametry DesertX

Pneumatiky DesertX Pirelli Scorpion Rally STR vypadají dobře a jezdí na paprskových kolech o průměru 21 palců vpředu a 18 palců vzadu. K dispozici je řada dalších pneumatik, ale standardně se používají tyto. Odpružení KYB používá obrácenou přední vidlici s nastavitelným předpětím, kompresí a odskokem a se zdvihem 23,1 cm. Stejně nastavitelné zadní odpružení poskytuje zdvih 22 cm. Všechna tato pružnost a světlá výška 24,8 cm dávají dohromady žirafí motocykl s výškou sedla 87,4 cm ve standardním nastavení. Pokud měříte metr osmdesát a máte dlouhé končetiny, pravděpodobně se vám podaří položit nohy na plocho. Pokud jste menší, budete při zastavení zvedat na špičky.

Ducati si je tohoto „problému“ zjevně vědoma. Nabízí jako volitelnou výbavu nižší sedlo i snížené odpružení. Nicméně i při kombinaci obou těchto možností se výška sedla sníží pouze na 84,5 cm. Naštěstí je první rychlostní stupeň tak krátký, že se můžete procházet rychlostí chůze, aniž byste dali nohu dolů, něco jako byste jeli na největším trialu na světě.

DesertX nabízí šest jízdních režimů, z toho čtyři pro chodník a dva pro terén. Mezi režimy pro jízdu po chodníku patří Sport, Touring, Urban a Wet. Režim Touring snižuje výkon na 95 koní a režim Urban jej snižuje na 75 koní, v obou případech s doprovodným zvýšením zásahu asistenta jezdce. Jízdní režim Enduro podobně snižuje výkon na 75 koní. To podle Ducati „usnadňuje jízdu začínajícím jezdcům“. Ovšem pokud jste začínající jezdec někde v Kalahari na Ducati s objemem 937 cm3, udělali jste několik nerozumných životních rozhodnutí.

Enduro x Rally

Zlým protějškem režimu Enduro je režim Rally, který uvolní plný výkon a utlumí „chůvičky“. Také protiblokovací systém lze přizpůsobit téměř jakékoli situaci a schopnostem jezdce, od plně zapnutého až po zcela vypnutý, nebo dokonce jen aktivní pouze na předním kole, aby umožnil smyk zadního kola. Kromě toho všeho je k dispozici osm individuálních nastavení pro kontrolu trakce, čtyři pro kontrolu wheelie a tři pro brzdění motorem. A můžete aktivovat nebo deaktivovat systém rychlořazení Ducati, který umožňuje řazení bez spojky, aniž byste museli ubrat plyn. Máte tohle všechno?

2024 ducati desertx
Ducati: DesertX

Vzhledem k charakteru průběhu výkonu motoru Testastretta je snadným způsobem, jak omezit výkon, jednoduše udržovat nízké otáčky. Dosažení maximálního výkonu vyžaduje výlet do 9250 otáček za minutu a vrchol točivého momentu 92 N.m. přichází při 6500 otáčkách za minutu. Tento motor má rád otáčky. Trochu nevrlý je DesertX při 3000 otáčkách. Nicméně s blížícími se červenými otáčkami je tak plynulý, že je snadné se omylem dostat k omezovači otáček.

Vedlejším efektem této zábavy ve vysokých otáčkách je klesající předpovídaný dojezd. Dobrá věc pro velkou palivovou nádrž o objemu 21 litrů, kterou lze napojit na přídavnou nádrž o objemu 8 litrů umístěnou vzadu. Pokud potřebujete najít cestu k nejbližší čerpací stanici nebo na nezpevněnou cestu pětipalcový dotykový displej lze spárovat s telefonem a volitelně používat turn-by-turn navigaci.

2024 ducati desertx
Detail

Potřebujete DesertX?

Ducati s modelem DesertX svým způsobem pracuje pozpátku. Je to motorka, kterou si pořídíte, když celý život jezdíte v terénu a chcete překonávat obrovské nezpevněné vzdálenosti vysokou rychlostí. Nicméně Ducati se teprve dostává ke stavbě žebříku, který vede k takovému stroji. Na konci motokrosového oznámení Ducati se objevila výmluvná věta: „Noví mladí motocyklisté se přiblíží značce Borgo Panigale a vstoupí tak do početné komunity Ducatistů.“ Jinými slovy, děti nemohou jezdit na motocyklech legálně na ulici, ale mohou jezdit na terénních motocyklech. Vypěstujte si věrnost značce včas. Dnes prodávaný terénní motocykl o objemu 250 cm3 může vést k tomu, že někdy ve vzdálených zítřcích získáte DesertX.

Zdroj: caranddriver, Vapol