Létající auto s motorem BMW, oficiálně certifikováno k letu

Oficiálně se to děje! AirCar dokončil testování a získal oficiální osvědčení o letové způsobilosti.

Zářná budoucnost konečně dorazila! Příští rok budeme již všichni jezdit, nebo spíše létat létajícími auty? O létajících automobilech se mluví již delší dobu. Vozidla jsou zvažována jako budoucí prostředek pro dojíždění do práce a meziměstskou dopravu. Stále přetížené silnice k tomuto trendu velmi napomáhají. Představte si množství ušetřeného času na trase Brno-Praha.

Létající auto s motorem BMW
Létající auto budoucnosti

Možná trochu předbíháme, ale slovenskému AirCar už slovenský dopravní úřad vydal „oficiální osvědčení o letové způsobilosti“. Létající auto AirCar do každé domácnosti? Stalo se tak po absolvování 70 hodin letových zkoušek a více než 200 vzletů a přistání, které byly zřejmě v souladu s normami Evropské agentury pro bezpečnost letectví. První let uskutečnilo létající auto v roce 2020.

Vozidlo velikosti automobilu, které může jezdit po silnicích a létat i v oblacích. Před lety to vypadalo jako sen. Nyní se stále více společností snaží dostat na trh s létajícím autem. Tato konkurence schopnost nutí výrobce stále rychleji zlepšovat své modely. Létající automobil AirCar společnosti Klein Vision, který využívá motor BMW, se mezitím přiblížil k sériové výrobě.

Sklopené ocasní plohy
Ocasní plochy pro jízdu na silnici sklápí

Technické speficikace létajícího auta

Nějaké statistiky? Dvoumístný AirCar pohání 1,6litrový motor BMW o výkonu 160 koní. Dokáže letět až do výšky 8 200 stop a dosáhnout rychlosti 118 km/h (ve vzduchu). Pracuje se také na nové verzi s výkonnějším motorem. Nová verze umožní rychlost 186 km/h. Měla by dostat certifikaci za 12 měsíců. Křídla a ocasní plochy se automaticky sklápějí pro jízdu po silnici.

BMW v letu
BMW v letu

Vynálezce AirCar profesor Stefan Klein k osvědčení o letové způsobilosti řekl: „Certifikace AirCar otevírá dveře k masové výrobě velmi efektivních létajících automobilů. Navždy změníme cestování na střední vzdálenosti.“

Nyní nezbývá než čekat na to, až se modely stanou běžnou součástí našich životů. Nebo už je vhodná doba na dělání leteckého průkazu?

Zdroje: TopGear, Vapol