BMW se přihlásilo k ekologičtějšímu hliníku

Německý automobilový gigant BMW Group oznámil, že v roce 2024 začne odebírat udržitelný hliník od anglo-australského těžařského gigantu Rio Tinto. Což se jeví jako dohoda, která má ušetřit přibližně 70 % emisí CO2 ve srovnání s konvenčně vyráběným hliníkem.

BMW Group oznámila, že podepsala memorandum o porozumění (MoU) pro získávání hliníku s výrazně sníženými emisemi CO2. A to z hydroelektráren RIO Tinto v Kanadě od příštího roku.

Hliník poskytnutý BMW se má vyrobit pomocí procesu Elyse společnosti Rio Tinto, první bezuhlíkové technologie tavení hliníku na světě. Proces Elys byl vyvinut společností Alcoa, jedním z největších světových výrobců hliníku. A vytvořil základ pro spuštění stejnojmenného společného podniku mezi Alcoa a Rio Tinto, který byl zahájen v roce 2018.

Ellysis je v procesu rozšiřování svého dodavatelského řetězce a výrobních schopností. Ale hliník použitý ve fázi výzkumu a vývoje Elysis již použil Apple, ABInBev pro plechovky Michelob Ultra. A také Audi pro kola na svém eTronu GT.

Dohoda BMW s Rio Tinto

Nová dohoda BMW s Rio Tinto umožní nízkouhlíkový primární hliník z hydropohonných provozů Rio Tinto v Kanadě v kombinaci s recyklovaným obsahem použít při výrobě vozidel ve výrobním závodě společnosti ve Spartanburgu v Jižní Karolíně.

BMW se přihlásilo k ekologičtějšímu hliníku

„Máme jasné cíle pro snížení emisí CO2 v dodavatelském řetězci,“ řekl Joachim Post, člen představenstva BMW AG odpovědný za nákup a síť dodavatelů.

„Použitím inovativních materiálů můžeme snížit uhlíkovou stopu našich vozidel – ještě předtím, než je předáme zákazníkům.“

„Dohoda o dodávkách nízkouhlíkového hliníku se zakládá na několika pilířích. Kromě vodní energie a vysokého procenta sekundárního materiálu chceme také vést automobilový průmysl. A to tím, že rozšíříme používání hliníku bez přímých emisí CO2 z procesu tavení.“

Rio Tinto a BMW Group mají také pracovat na zavedení nového standardu transparentnosti, sledovatelnosti a původu pro hliníkový průmysl, známého jako START. Ten zákazníkům a spotřebitelům poskytne sledovatelnost dodavatelského řetězce s informacemi o původu a normách ESG.

„Světová vedoucí pozice společnosti Rio Tinto v odpovědné výrobě hliníku znamená, že můžeme našim zákazníkům nabízet inovativní řešení na jejich cestě dekarbonizace. A to až k čisté nule,“ řekl Alf Barrios, obchodní ředitel Rio Tinto.

„Vzhledem k tomu, že celosvětová poptávka po materiálech z odpovědných zdrojů neustále roste, výrobci automobilů stále více hledají partnerství s dodavateli. Ti sdílejí svůj závazek sledovatelnosti a udržitelnosti.“

„Rio Tinto je hrdé na to, že může prostřednictvím tohoto partnerství s BMW Group hrát roli při napomáhání k zelenější budoucnosti. A to v prémiovém automobilovém průmyslu. A těšíme se na prohloubení našich vazeb s automobilovým průmyslem i v nadcházejících letech.“

Zdroj: thedriven, Vapol