BMW i4 vs Polestar 2, kdo je lepší?

Svět přechází na elektriku! To se týká i střední třídy. Je načase porovnat BMW i4 proti Polestar 2.

„Kompaktní manažeři“ tento pojem se stává běžným, i když poněkud ošklivým. Má poukazovat na typické byznys auto. Název se vztahuje k typu auta, nikoliv k typickému 170 cm vysokému, v obleku oblečenému muži středního managementu, který sedí za volantem právě těchto aut.

Za poslední dekádu se mezi typickými firemními vozy neprosadil žádný elektromobil. Což je celkem překvapivé, vzhledem k výši daně z naturálií pro uživatele.

Tesla se snažila díru na trhu vyplnit jejím Modelem 3 a v Anglii nedávno překonala prodej Fiesty a Corsy. Po Modelu 3 nastoupil Polestar 2. Polestar 2 má plynulejší dynamiku než Tesla a zároveň hezčí design uvnitř i vně. A nyní je na čase abychom porovnali Polestar 2 s modelem BMW i4.

Kdo zvítězí?

Sledujeme BMW celá desetiletí, jejich 3 řada a příbuzné modely zcela překonávají své soupeře. Takže očekáváme že i elektrická varianta bude na špičce žebříčku. Jenom pro upřesnění, má se jednat o hlavního koně BMW ne výstředního outsidera jako BMW i3.

Specifikace BMW i Polestar

Tento model BMW i4 má podstatně odlišnou podlahu a odpružení, aby se vytvořil prostor pro baterii a motor. Uvnitř má větší obrazovku a méně tlačítek což je odkaz k modelům společnosti Tesla a Polestar.

Polestar je příbuzný Volvu XC40, ale má vlastní novodobou značku, oddělenou od starého zarostlého podniku Volvo. Avšak Polestar používá některé prvky kabiny jako Volvo. Navíc má Polestar systém založený na Androidu.

Oba modely BMW i Polestar mají podobnou výbavu a možnosti. Řídící asistent, pixelové světlomety, stejně velká kola a stejné brzdy.

Když si porovnáme cenu Polestar se srovnatelným modelem BMW, tak nám z toho Polestar vychází o necelých 200tisíc levněji. Baterie je u BMW větší a má využitelných 80,7 kWH oproti 78 kWh u Polestaru. BMW však má zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,7s oproti Polestaru kterému stačí 4,5s! BMW má díky větší baterii i delší dojezd na jedno nabití o celých 100km.

Polestar zrychluje s ležérní a lehce brutální lehkostí oproti i4, která je prostě jenom svižná. Ale i svižné rozjíždění stačí bohatě na to, aby se s tím dalo předjíždět.

Kdo dostane cenu pro vítěze?

A máme tady rozuzlení, která nás přivádí k velkému vítězství BMW i4. Je to interaktivní hračka v zatáčkách, při řízení máte pocit, že s vámi pneumatiky komunikují. Velmi snadno se ovládá, kontrola trakce je subtilní a má dynamické nastavení.

Vítězem je BMW i4

Polestar je sice rychlejší a zvládne jakékoliv zatáčky za jakéhokoliv počasí. Je přilnavý a řídí se přesně a od řidiče vyžaduje pouze málo. To je však velmi nudné menu. Při obrovské přilnavosti pak trochu nedotáčí což je na mokré vozovce ještě markantnější. Nemluví s vámi ani se vás na nic neptá. BMW umí obojí. A proto je vítěz.

Zdroje: TopGear, TowPoint