BMW M3 CS – sedan s vyšším výkonem

Předchozí generace BMW M3 dostala koncem roku 2017 úpravu CS s vyšším výkonem a nižší hmotností. Dnes se na trhu objevuje její nástupce

BMW vyrábí modely Clubsport již od dob E9, aby označilo další nejlepší model po CSL. Poté, co předchozí generace M3 dostala koncem roku 2017 úpravu CS s vyšším výkonem a nižší hmotností, dnes se podle stejného receptu prodírá její nástupce. Stejně jako model F80 se i on prodává pouze s automatickou převodovkou, ale je tu jeden zásadní rozdíl. Nová M3 CS má pohon xDrive (s volitelným pohonem všech kol), zatímco její předchůdce měl pohon všech kol.

BMW M3 CS a úpravy

Inženýři z BMW M přestavěli 3,0l motor „S58“ s dvojitým turbodmychadlem, aby uvolnil 543 koní a dokonale se vyrovnal M4 CSL s pohonem RWD. Nejedná se o nejsilnější řadový šestiválec v historii společnosti, protože ultra vzácný motor 3.0 CSL je ještě silnější. Má totiž 553 koní. Maximální točivý moment 479 Nm se oproti M3 Competition xDrive, z něhož CS vychází, nezměnil.

Kromě toho, že M3 CS disponuje 40 koňmi navíc, zhubl přibližně o 34 kg díky dietě z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny
Nový BMW M3 CS je o 34 kg lehčí

Kromě toho, že M3 CS disponuje 40 koňmi navíc, zhubl přibližně o 34 kg díky dietě z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny. CFRP použilo BMW na kapotu, přední splitter, vstupy vzduchu, kryty bočních zrcátek, zadní difuzor a spoiler na víku zavazadlového prostoru. Ze stejného lehkého a zároveň odolného materiálu je vyrobená i střecha a také pádla řazení na vnitřní straně, kde jsou z CFRP i středová konzola a lišty.

Další vylepšení pro snížení hmotnosti

Součástí diety je také titanový zadní tlumič výfuku a dvojice předních kbelíkových sedadel s karbonovou skořepinou. Kromě toho tvůrci nechali odstranit zadní větrací otvory a ovládací prvky. M4 CSL šla ještě o krok dál a zbavila se zadních sedadel, ale to by u čtyřdveřového vozu zřejmě nemělo smysl. Přesto se to v posledních letech podařilo, protože Jaguar prodával divoký model XE SV Project 8 ve dvousedadlové konfiguraci.

Předchozí generace M3 CS, tak větší M5 CS měly zadní sedadla, ačkoli v případě druhého jmenovaného modelu se lavice zrušila. A to z důvodu, aby vznikl prostor pro dvě samostatná sedadla s větší boční oporou.

Rychlý M3 CS a barevné provedení

Díky přidanému výkonu zrychlí M3 CS z 0-100 km/h za 3,2 s, tedy o dvě desetiny sekundy dříve než Competition xDrive. Součástí standardní výbavy se stane paket M Driver’s Package. Ten umožňuje rychlému sedanu dosáhnout elektronicky regulované rychlosti 303 km/h.

M3 CS je vyvedený v nápadném zeleném laku Signal Green z katalogu Individual a má žlutá denní světla, která jsou ozvěnou modelů M4 CSL, M5 CS a závodních vozů
M3 CS je vyvedený v laku Signal Green

Styling je trochu kontroverzní. M3 CS je vyvedený v nápadném zeleném laku Signal Green z katalogu Individual a má žlutá denní světla, která jsou ozvěnou modelů M4 CSL, M5 CS a závodních vozů. Stejně jako u ostrého kupé je obrys mřížky chladiče dokončený v červené barvě. Odhalené části kapoty z uhlíkových vláken navíc zrcadlí M4 CSL.

Zákazníci nemusí zůstat jen u této zelené barvy. BMW začne tento super sedan prodávat také v metalických barvách Black Sapphire a Brooklyn Grey. A to společně s individuální bílou barvou Frozen Solid White.

V interiéru jsou elektricky ovládaná a vyhřívaná přední sedadla. Ta jsou vybavená osvětlenými logy „CS“ a kůží Merino s červenými akcenty Mugello. Úpravy doplňují prahové lišty s nápisem „M3 CS“, volant potažený Alcantarou a známé barvy M zdobící bezpečnostní pásy.

Omezený počet M3 CS

Přestože se jedná o dosud nejvýkonnější M3, BMW si stále připlácí za karbon-keramické brzdy, protože standardní vůz je vybavený obvyklými brzdami ze směsi. Pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2 o rozměrech 275/35 ZR19 vpředu a 285/30 ZR20 vzadu jsou bez příplatku za kovaná kola dostupná v matně černé nebo zlatobronzové barvě.

BMW uvádí, že začne M3 CS vyrábět v "omezeném počtu kusů", přesný počet však společnost neprozradila
Nejvýkonnější M3

BMW uvádí, že začne M3 CS vyrábět v „omezeném počtu kusů“, přesný počet však společnost neprozradila. Logicky nám říká, že se stane méně exkluzivním než M4 CSL, kterého má být pouhých 1 000 kusů. Sportovní sedan v americké specifikaci, jehož cena začíná na 2,58 mil. korun, se začne vyrábět v březnu.

Zdroje: motor1, Vapol