Omezovače rychlosti jako součást všech nových automobilů

Od 6. července začne platit nová vyhláška EU. Ve všech nových automobilech musí být omezovače rychlosti. Tato nová technologie nese název ISA

Zákon EU, který přijala vláda Spojeného království, zavedl od 6. července povinnost pro nové automobily. Povinností zde myslí omezovače rychlosti.

Mohlo by se překročení rychlosti na britských silnicích stát od středy 6. července minulostí? Omezovače rychlosti jsou povinné pro všechna nová auta prodávaná ve Spojeném království. Ale co to znamená pro motoristy? Jaká jsou pravidla týkající se omezovačů rychlosti a jak fungují?

Středa 6. července 2022 je dnem, od kterého EU vyžaduje systémy omezovačů rychlosti ISA (Intelligent Speed ​​Assist) u všech nových automobilů. A ačkoli Spojené království není v EU, vláda rozhodla, že naše auta – a dodávky, nákladní auta a autobusy – přijmou stejnou povinnou technologii omezující km/h.

Ve skutečnosti obchodníci s rychlostí a nedbalí řidiči ještě nejsou automaticky uvězněni svými vozy. Technologie ISA se začne vztahovat pouze na zcela nové modely uvedené na trh po 6. červenci. Nové vozy již uvedené na trh a v showroomech se mají vybavit ISA do července 2024.

I přes tyto lhůty mohou řidiči technologii omezovače rychlosti ISA vypnout nebo potlačit. A to podle situace.

Omezovače rychlosti v EU

Proč EU zavedla omezovače rychlosti? Jedním slovem – bezpečnost.

Hlavním zastáncem ISA je Evropská rada pro bezpečnost dopravy (ETSC). ETSC říká, že tento krok sníží počet nehod o 30 procent a úmrtí na silnicích o 20 procent. EU má za cíl do roku 2050 dosáhnout nulových úmrtí na silnicích.

Hlavním zastáncem omezovače rychlosti ISA je Evropská rada pro bezpečnost dopravy (ETSC)
Měření rychlosti

ISA, spolu s omezovači rychlosti přichází ve stejnou dobu i standardní autonomní nouzové brzdění (AEB). Tyto dva nové zákony by mohly do roku 2038 zabránit až 140 000 vážných zranění v silničním provozu.

Organizace pro crash testy EuroNCAP souhlasí: „Větší dodržování rychlostních limitů zabrání nehodám a zmírní následky těch, ke kterým dojde“.

Jak fungují omezovače ISA?

Mnoho nových vozů je již vybavených technologií, kterou potřebují k autonomnímu omezení své rychlosti. Díky kombinaci kamer pro rozpoznávání rychlostních značek, satelitní navigace a chytrého softwaru může vůz kdykoli vědět, kde je. Dále může vědět, jak rychle jede a jaká je povolená rychlost. Poté může omezit výkon motoru, takže nemůže překročit tento rychlostní limit. Je to forma vždy zapnutého inteligentního adaptivního tempomatu.

Lze vypnout? V této fázi vývoje ano, systém lze vypnout – ale musíte jej deaktivovat na začátku každé cesty. Jinak se automaticky spustí pokaždé, když auto zapnete a vyjedete.

Pokud dostatečně sešlápnete plynový pedál, můžete systém potlačit i v reálném čase – například dokončit předjížděcí manévr. To má být pravděpodobně doprovázené řadou haptických, vizuálních a zvukových varovných signálů. Ty vám sdělí, že jste překročili rychlostní limit.

Tato technologie není spolehlivá. A auta, která se spoléhají pouze na kamery pro rozpoznávání značek, by se mohla zmást, když žádná značka neexistuje. Například na příjezdech mezi dálnicemi. Při nastupování na M1 byste nechtěli být omezení na pouhých 50 km/h.

Některé značky se poškodí, chybí, jsou podmíněné dopravními nebo povětrnostními podmínkami a jiné mohou být nečitelné. Třeba při dočasných pracích na silnici. Proto lze systémy ISA deaktivovat.

Existuje podobný systém?

Všechny nové vozy dnes přicházejí s varovným bzučákem, který si řidič může nastavit pro libovolnou rychlost. A některá auta – například všechna Volva – jsou vybavená zařízením pro omezení maximální rychlosti (Volvo tomu říká Care Key) pro nezkušené řidiče.

V současné době však na trhu není nic, co by automaticky vázalo výkon na jakýkoli rychlostní limit platný na silnici, kde vůz jede. V minulosti to zkusil Ford. Vyzkoušel verzi ISA na trzích EU v roce 2015 a podobné systémy vyzkoušely Honda, Jaguar, Land Rover a Mercedes. Tento nápad se nelíbil všem výrobcům automobilů ani spotřebitelům.

ISA a konec pokut za rychlost?

Jak jsme již zmínili, stále můžete systém přepsat. Řidič má být stále odpovědný za dodržování limitů – a to i v případě poruchy ISA. „Řidič je vždy odpovědný za dodržování příslušných pravidel silničního provozu,“ říká Evropská komise.

Kromě ISA a autonomního nouzového brzdění vyžadují nové předpisy EU pro nově uvedená auta záznamník dat „černé skříňky“, signály nouzového zastavení, systém detekce únavy řidiče, asistenta pro udržení v jízdním pruhu a vestavěný dechový tester.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky