Překvapivá historie havajské tradice hula

Jak se zrušil, komercializoval a nakonec oživil posvátný havajský taneční a hudební rituál. Havajská tradice hula a její překvapivá historie.

Se svou květinovou korunou a sukní z trávy je dívka hula synonymem havajské pohostinnosti od doby, kdy výletní lodě poprvé zakotvily v Honolulu ve 20. letech 20. století. Dokonce i dnes se exotické obrázky těchto tradičních tanečnic objevují na titulcích cestovatelských webů, v barech s tématikou tiki a na vlnitých palubních deskách tchotchke.

Během posledních dvou století se oblíbený havajský tanec přesunul z posvátné náboženské praxe do turistické atrakce, přičemž se stal obětí kulturního přivlastnění a byl téměř vymazán. 

„Lidé se vyhýbali starému stylu hula a dívali se na tanečníky jako na pohany,“ říká Micah Kamohoali’i, kumu hula (učitel hula) a kulturní velvyslanec na ostrově Hawai’i. „Pak se naše hula stala překvapivě spíše hollywoodskou show. Nikdy jsme netancovali s celofánovými sukněmi a kokosovými podprsenkami.“

Pro Havajce je hula živým archivem jejich historie a příběhů. Jejich zachování je jejich kuleana (odpovědnost). „Hula je naše nejvyšší vyjádření toho, kdo jsme. Je to náš jazyk uvedený do pohybu,“ říká Māpuana de Silva, kumu hula, která vyučuje hula na O’ahu od roku 1976. „Příběhy nezahrnují jen náš způsob života, ale i naši existenci, náš svět.“

Havajské kulturní organizace nyní překvapivě získávají a chrání autentičtější verzi hula – jak pro obyvatele, tak pro návštěvníky. „Lidé dnes hledají historii,“ říká Kumu Kamohoali’i. „Chtějí znát pravdu a touží po něčem autentičtějším.“

Zde je pohled na historii hula, marginalizaci, dědictví a obnovu v havajské kultuře.

Kořeny hula

V roce 1778 byla hula součástí havajského života po stovky let. Tanečníci se pohupovali u zpěvů při chrámových obřadech na počest bohů a náčelníků nebo vyprávěli příběhy vysvětlující témata včetně počasí, hvězd a pohybu země a lávy.

Havajské mýty vyprávějí několik příběhů o původu hula, často s Pele, bohyní sopky a ohně. Legendy – a hnutí, která inspirují – se liší podle regionu a geografie. „Pokud jste z Puny (na ostrově Hawai’i), tanec bude mít bombastické zvuky – zní to skoro jako praskání lávy a hukot,“ říká Kumu Kamohoali’i. „Na Kaua’i, kde mají nedotčené pláže, jsou jejich styly melodické a plynulé jako oceán.“

Havaj, Hula, Havajský, Dívka, Tanečník, Ostrov, Aloha, Překvapivá historie havajské tradice hula
Hula tanec

Před 20. lety 19. století na Havaji neexistoval žádný psaný jazyk, takže hula byla jedním ze způsobů, jak si obyvatelé předávali znalosti z generace na generaci. Ale během 19. století se posvátný tanec zavrhl, když se na ostrovy přehnal vliv křesťanských misionářů. Veřejné představení hula – považované za vulgární pohanský rituál – zakázali. Hula přešla překvapivě do ilegality, ačkoli hālau hula (školy hula) nadále fungovaly ve venkovských vesnicích. 

„Členové mé rodiny tančili v jeskyních a na polích cukrové třtiny. Trénovali pozdě v noci, když nikdo nebyl poblíž,“ říká Kumu Kamohoali’i. „Bylo důležité pokračovat ve výuce těchto starých tanců.“

Kdysi zakázané havajské tradice

Oživení hula začalo v roce 1883 za krále Davida Kalākaua, který hostil svou extravagantní korunovaci v nově postaveném paláci ʻIolani, nyní muzeu v Honolulu. Král Kalākaua naplnil dvoutýdenní oslavu kdysi zakázanými havajskými tradicemi – vystoupeními hula, hudbou a lūʻau.

Silná přítomnost křesťanských misionářů na ostrovech změnila hulu. Jeho zpěvy se staly melodičtějšími a připomínaly křesťanské hymny. Jeho tance ctily havajské panovníky, ne staré bohy. „Už jsme nemluvili o zrodu ostrova,“ říká Kumu Kamohoali’i. „Místo toho jsme mluvili o květinách, dešti a králi a královně.“

Probuzení mělo krátké trvání. USA anektovaly Havaj v 1898; o dva roky později se stalo územím USA.

Jak se hula proměnila ve stereotyp

Na kontinentu se mnoho Američanů dozvědělo o havajské kultuře na výstavě Panama-Pacific Exposition v San Franciscu v roce 1915 . Zažehlo to havajské šílenství a nabílenou verzi hula – s celofánovými sukněmi a podprsenkami z kokosových skořápek – která překvapivě prostupovala hollywoodské filmy, tiki bary a estrády.

Když se na konci 20. let staly populární zaoceánské plavby, do Honolulu se plavily tisíce turistů z pevniny USA. Podél bílého písku pláže Waikīkī vyrostly hotely, včetně The Royal Hawaiian.

Po úspěchu „boat days“, kde místní vítali turisty leis a hula, byla v roce 1937 otevřena bezplatná Kodak Hula Show ve Waikīkī. „Podobné pořady vynesly hula do popředí a byly považovány za součást přitažlivosti ostrovů,“ říká Kainoa Daines, hlavní ředitel značky v Hawai’i Visitors & Convention Bureau. „Bohužel se vyvinuly stereotypy a mylné představy a hula se považovala pouze za tanec třesoucí se boky a mávajícími pažemi pro zábavu.“

Havajská identita pokračovala v erozi během územní vlády a těsně poté, co se Havaj v roce 1959 stala státem. Havajský jazyk se ve školách nevyučoval a děti se často trestaly za jeho mluvení. V důsledku toho jazyk téměř vyhynul. Se ztrátou jazyka hrozilo, že hula, která se v havajštině vždy spárovala s chorály, zastará.

Překvapivé hula oživení

Havajský Ohnivý Tanec, Havaj, Oheň, Tanec, Plamen
Havajský ohnivý tanec

Polovina 20. století se stala dobou rychlých změn, kdy Hnutí za občanská práva zlepšilo životy černých Američanů v 60. letech a ovlivnilo havajskou renesanci v 70. letech 20. století, a tím i její tradice. „Naši lidé řekli: ‚Musíme změnit zákony. Musíme být schopni dát našim dětem havajská jména. Musíme mít schopnost mluvit naším vlastním jazykem,“ říká Kumu Kamohoali’i. V roce 1978 se měla a ústava státu upravit tak, aby zahrnovala havajštinu jako jeden ze dvou státních jazyků a nařizovala, aby veřejné školy vyučovaly havajskou kulturu, jazyk a historii, včetně tance.

Místní obyvatelé také kultivovali hulu. Na ostrově Hawai’i zahájilo město Hilo v roce 1964 festival Merrie Monarch Festival. Každoroční jarní festival nyní přitahuje nejlepší skupiny hula z ostrovů až z pevniny USA. Bodování na tuto „olympiádu hula“ se má stát obtížným. Mezi další, které jsou přístupnější, patří Mauiho Hula O Nā Keiki pro mladé tanečníky; O’ahu’s Prince Lot Hula festival; a přehlídky oslavující Den krále Kamehamehy.

„Jak se hula vyvíjí a stává se celosvětově populární, neustále se zapojuji do boje mezi zapamatováním a zapomněním,“ říká Kumu de Silva, která povede její Hālau Mōhala ʻIlima, školy na letošním festivalu. „Hula, zpěvy, příběhy a všechno, co jsme dostali – důvod, proč nám byly dány, byl proto, aby přežily. Jezdíme do Merrie Monarch, takže naše linie hula a naše dodržování tradice jsou rok co rok zaznamenávány do záznamů.“

Aloha, Moře, Pláž, Havaj, Oceán, Příroda, Dovolená

Z jeviště do resortu

V posledních letech posouvají tradici zpět ke kořenům i mladší interpreti lū’au. Když rodiče Afatie Thompsonové v roce 1969 založili Tihati Productions, lū’au, který produkovali v Royal HawaiianHotel, byl typický pro éru, směs tanců, písní a kostýmů z celé Polynésie. 

„Tenkrát lidé, kteří pořádali show lū’au, ve skutečnosti nevěděli, že v těchto kulturách existují rozdíly,“ říká Thompson. „Chtěli jen, aby show vypadala pěkně a dobře zněla.“

Když Thompson a jeho sestra v roce 2007 převzali lū’au, změnili jeho program tak, aby se zaměřil na příběhy, historii a kontext tanců. Jejich show zdůrazňuje hula a tradiční havajské dovednosti, jako je poi bušení. „Jdeme pod povrch pouhé zábavy a učíme naše hosty historii,“ říká.

Kromě lūʻaus mohou turisté navštívit představení hula v Biskupském muzeu v Honolulu, paláci Hulihe’e v Kailua-Kona a v nákupních centrech. 

Tradice a ochrana kultury

Ačkoli se to zdá nepravděpodobné, velká letoviska – která měla symbol hula – jsou nyní investována do její kulturní ochrany. Mnohé z nich nabízejí představení a lekce hula pod vedením havajských kulturních velvyslanců, kteří dohlížejí na vzdělávací programy. 

Outrigger Reef Waikīkī Beach Resort nedávno odhalil své nové kulturní centrum A’o, jehož součástí je výstava havajských uměleckých děl, historie kánoe a lekce hula pod vedením ředitele kulturního zážitku Luany Maitlandové. 

„Pro mě je sdílení své kultury s ostatními jako dýchání – je to automatické, tak jsem byl vychován,“ říká Maitland. „Je důležité, aby komunita původních obyvatel Havaje věděla, že pohostinský průmysl poskytuje našim návštěvníkům informace o historii Havaje a respektuje náš ostrovní domov.“

Wendy Tuivaioge začínala ve Four Seasons Resort Maui ve Wailea jako concierge v roce 2011, kde byla kontaktní osobou pro hosty a zaměstnance s kulturními otázkami. V roce 2019 pro ni resort vytvořil novou roli kulturního velvyslance; nyní dohlíží na aktivity včetně tvorby lei a lekcí tance hula. 

„Je to naše zodpovědnost, abychom se ujistili, že k nim tyto informace dostaneme.“ Líbí se mi, že to hosté mohou zažít tím, že se naučí hula,“ říká Tuivaioge. „Mám v plánu učit každého, kdo se chce naučit kulturu. Bývaly doby, kdy bylo všechno pod zemí. Pokud to nenaučíme, mohlo by to překvapivě zase zmizet.“

Zdroj: nationalgeographic, Vapol