Jak nakládat se starými bateriemi

Elektromobilita vzbuzuje v očích odpůrců řadu otázek. Nejčastěji se opakující je, jak ekologicky likvidovat baterie, které klesnou pod kapacitu použitelnosti v elektromobilu. Je potřeba najít ekologické řešení. Tohoto úkolu se statečně ujalo Audi. Audi přišlo se zajímavým nápadem, který pomůže jak v Indii tak po celém světě.

Ekologická likvidace starých a nevyhovujících baterií z elektromobilů je jednou z oprávněných otázek odpůrců elektromobility. Jelikož auta jezdící na elektrickou energii jsou považována za ekologická, je legitimní otázkou, co se bude dělat s bateriemi, které obsahují množství toxických látek, pokud jejich kapacita klesne natolik, že v elektromobilu nebudou mít využití?

Jak na to?

Audi přišlo s řešením, které může nejen pomoci s nevyhovujícími bateriemi, ale také s životními podmínkami v Indii. Staré baterie totiž automobilka využila v elektrických rikších. Rikša, neboli Tuk Tuk, jak je volají v Thajsku, jsou populární tříkolové stroje, které slouží k přepravě lidí. Často staví na základech z mopedu, který je dárcem i dvoutaktního spalovacího motoru.

Jak na to? – pomocí Audi rikši

Audi se spojilo s německo-indickým startupem Nunam a vyrobilo zatím 3 prototypy elektrických rikší, které jako zdroj energie využívají vyřazené baterie z e-tronu. Slouží jako testovací vozidla automobilky. Rikši pohání 1 elektromotor. A samozřejmostí je také úprava podlahy rikše tak, aby dokázala ukrýt poměrně rozměrné baterie e-tronu.

Zakladatel startupu Nunam Prodip Chatterjee tvrdí, že baterie jsou stále extrémně výkonné a poskytují kapacitu, která je pro rikše ideálním kompromisem. Automobilka tak doufá, že elektrické rikše budou představovat jakýsi „druhý život“ pro vyřazené baterie z elektromobilů.

Jak na to? – pomocí Audi rikši

První elektrické rikše se budou testovat v reálných podmínkách v Indii již příští rok, kde budou sloužit mimo jiné i na přepravu zboží pro místní neziskovou organizaci zaměřenou na podporu indických žen. Nunam pak plánuje vybudovat síť nabíjecích stanic pro elektrické rikše, které budou energii získávat zeleným způsobem prostřednictvím solárních panelů.

Podobný plán má jak Tesla tak BMW

Audi tvrdí, že ani poté pracovní život baterií nemusí skončit. Poté, co jejich kapacita klesne dál a nebudou využitelná ani v elektrických rikších, mají sloužit jako statický zdroj energie a napájet energetické nenáročné spotřebiče, jako například LED světla. Podobný plán má jak Tesla tak BMW, které nedávno využilo vyřazených baterií k napájení koncertu skupiny Coldplay.

Audi (AUDI AG) je německá společnost, která se zabývá výrobou luxusních automobilů. Sídlí v Ingolstadtu v Bavorsku. Je součástí skupiny Volkswagen Group a patří k nejstarším výrobcům automobilů v Německu. Skupina AUDI AG zahrnuje nejen značku Audi, ale od roku 1998 také italského výrobce sportovních vozů Lamborghini. A od roku 2022 britského výrobce luxusních automobilů Bentley. Od roku 2012 patří do skupiny AUDI AG také tradiční italský výrobce motocyklů Ducati. Znakem Audi jsou 4 propojené kruhy. Ty symbolizují čtyři různé výrobce automobilů (Audi, DKW, Horch a Wanderer) k jejichž fúzi do koncernu Auto Union došlo v roce 1932.

Skupina Audi se zaměřuje na výrobu sportovních, sofistikovaných a progresivních produktů. V roce 2013 dodala svým zákazníkům 1 751 007 vozidel, z toho 1 575 480 vozů značky Audi. Největšími trhy pro značku Audi jsou Čína, Německo a USA. V roce 2013 vykázala společnost obrat 49,88 miliardy EUR a provozní zisk 5,03 miliardy EUR.

Náskok díky technice

Značka Audi proslula svým sloganem Vorsprung durch Technik. Česky Náskok díky technice. Mezi milníky v technickém vývoji ingolstadtské automobilky patří především pohon všech kol quattro (více než 6 milionů vyrobených vozů Audi s pohonem quattro od roku 1980), lehká konstrukce (například celohliníková karoserie ASF – Audi Space Frame) a motory TDI a TFSI.

Audi se profiluje jako výrobce jedinečných prémiových automobilů také designem, který se vyznačuje svým minimalistickým pojetím, důrazem na dokonalé zpracování všech detailů a výběrem nejkvalitnějších materiálů. Audi důsledně aplikuje svou designérskou filozofii nejen u svých produktů, ale i ve stavbách svých prodejních a servisních míst po celém světě.

Jak Audi nakládá s designem?

Mezi typické prvky designu moderních automobilů Audi patří v roce 2003 poprvé prezentovaná maska chladiče nazývaná „Singleframe“, která tvoří nepřehlédnutelnou dominantu přídě všech aktuálních modelů Audi. Označení Singleframe vyjadřuje skutečnost, že je plocha masky chladiče vymezena výrazným rámečkem, který není nijak dělený a přerušovaný. Prvním modelem s maskou chladiče Singleframe byl luxusní sedan Audi A8 L W12 6.0 quattro, od něhož toto řešení přídě postupně převzaly všechny ostatní modely Audi.

Dalším stylistickým prvkem, který patří dlouhodobě mezi typické rysy modelů Audi, je poměr prosklených a lakovaných ploch karoserie při pohledu z profilu: jedna třetina ku dvěma třetinám. SUV s logem čtyř kruhů (modely Audi Q) spojuje charakteristické řešení zadního výklopného víka, které zasahuje do bočních stěn vozidla. A nově také dominantní maska Singleframe ve výrazném 3D provedení (sériově poprvé na Audi Q3 2015, následně Audi Q7).

Se svými modely Avant byla značka Audi v 70. a 80. letech průkopníkem stylových prémiových automobilů. Ty jedinečným způsobem spojovaly mimořádnou praktičnost vozů kombi s vysokou estetickou úrovní. Kombinací praktičnosti a velmi sportovního charakteru se vyznačují jedinečné modely Sportback, které rovněž kombinují přednosti různých karosářských variant v atraktivním stylistickém provedení. Audi se drží své vyhraněné linie i v segmentu roadsterů a kabrioletů, u nichž lpí na klasické textilní střeše. Ta na rozdíl od pevných skládacích střech umožňuje vytvořit harmonický design a proporce bez kompromisů v oblasti estetiky.

Zdroje: wikipedia, autobild.pluska, Vapol