Amazon zahájí dodávky dronů

Po několika letech slibů se americká společnost Amazon opět nechala slyšet, že na konci tohoto roku začne s roznáškou zásilek pomocí dronů

Společnost Amazon v letošním roce zahájí dodávky dronů ve městě Lockeford v Kalifornii v USA.

Amazon říká, že začne doručovat balíčky nakupujícím dronem poprvé koncem tohoto roku. Nyní se čeká na konečné schválení regulačními orgány.

Uživatelé v kalifornském městě Lockeford se tak mohou přihlásit k leteckému doručení tisíců zboží do jejich domovů.

Amazon konečně zahájí dodávky dronů

Nákupní gigant slibuje doručování dronů roky, ale čelil zpožděním a hlásil neúspěchy.

Společnost Amazon však uvedla, že plánuje rozšířit službu po Lockefordu.

„Příslib doručení dronem se často cítil jako sci-fi,“ stojí v příspěvku na blogu. „Ale později v tomto roce se zákazníci Amazonu, kteří žijí v Lockefordu v Kalifornii stanou prvními, kteří obdrží dodávky Prime Air.

„Jejich zpětná vazba o Prime Air nám pomůže vytvořit službu, která se začne bezpečně přizpůsobovat potřebám zákazníků na celém světě.“

Amazon uvedl, že drony mají být naprogramované tak, aby házely balíčky na dvorky zákazníků v Lockefordu. Ten má asi 4000 obyvatel.

Drony mají být schopné létat „za hranicí viditelnosti“. To znamená, že se nemusí ovládat vizuálním pozorovatelem a místo toho se pomocí senzorů vyhýbají jiným letadlům, lidem, domácím zvířatům a překážkám.

Cílem je dostat balíčky k zákazníkům bezpečně za méně než hodinu, uvedl prodejce.

V průběhu příštích měsíců?

V minulosti lidé Amazon obviňovali z toho, že využil příslib doručování pomocí dronů jako titulek k prosazení své publicity kolem své členské služby Prime.

Roku 2013 se bývalý šéf a zakladatel Jeff Bezos zavázal, že do pěti let zaplní oblohu flotilou doručovacích dronů. A v roce 2019 Amazon řekl, že začne zákazníkům doručovat drony „během měsíců“.

V dubnu zpráva zpravodajského serveru Bloomberg uváděla bezpečnostní obavy ohledně svých dronů. Ačkoli prodejce uvedl, že „přísně“ testoval své lety v souladu se „všemi platnými předpisy“.

V prosinci 2016 společnost provedla zjevně úspěšný pokus v Cambridge ve Spojeném království. Balíček dron doručil za 13 minut.

Od té doby vyzkoušela partnerství pro doručování dronů s americkým prodejcem Walmart a kurýrními společnostmi FedEx a UPS.

Amazon vysvětlil, jak mají dodávky Prime Air fungovat, řekl: „Jakmile se zákazníci v Lockefordu zaregistrují, uvidí na Amazonu položky vhodné pro Prime Air. Zadají objednávku jako obvykle a obdrží odhadovaný čas příjezdu se sledovačem stavu své objednávky.

„Pro tyto dodávky dron poletí na určené místo doručení, sestoupí na dvorek zákazníka a začne se vznášet v bezpečné výšce. Poté bezpečně uvolní balíček a vznese se zpět do výšky.“

Zdroje: bbc, Top Vozíky