Interiér nové Mazdy CX-60 si dobírali před uvedením na trh 8. března 

vnitřek auta
Interiér auta

Nové SUV CX-60 se příští měsíc stane prvním plug-in hybridním vozidlem Mazdy – a brzy se k němu připojí sedmimístný model CX-80.

Nová Mazda CX-60 byla představena před plánovaným datem uvedení na trh 8. března, přičemž značka nám poskytla letmý pohled na palubní desku a vložku dveří nového plug-in hybridního SUV na straně spolujezdce.

Tradiční japonské vázací techniky

Mazda říká, že kabina CX-60 obsahuje směs různých materiálů, jako je přírodní javorové dřevo, kůže napa, tkané látky a chrom. Také říká, že se inspiroval tradičními japonskými vázacími technikami, což lze vidět na prošívání na přístrojové desce. Tato tradiční metoda určili k doplnění modernějších technologických prvků vozu. 

Naši špionážní fotografové již zachytili novou Mazdu CX-60, která prochází vývojovým testováním. Tyto špionážní záběry poskytují náš dosud nejlepší pohled na exteriér nového SUV, protože jediným oficiálním obrázkem exteriéru byl špatně zarámovaný teaser přední části CX-60. Je jasné, že Mazda následuje designový jazyk, který nastolila u CX-5. Protože tento nový vůz sdílí stejnou masku chladiče ve tvaru U, ostrou příď a relativně dlouhou kapotu.

Existují však určité výrazné změny. Světlomety vozu mají zcela nový design a obsahují oddělená světla pro denní svícení. Tu připevnili k masce chladiče. Zadní část je také o něco krabicovější než u CX-5, pravděpodobně v zájmu praktičnosti. Tato poslední vlastnost jde vidět více u sedmimístného modelu CX-80.

Mazda CX-60
Mazda CX-60

Nové SUV CX-60 a CX-80 od Mazdy se stávají chlebem a máslem nové „velké produktové skupiny“ společnosti. Také budou založeny na nové škálovatelné platformě, která je navržena pro použití na několika mezinárodních trzích. Protože CX-80 bude mít vzadu další řadu sedadel, je také možné, že Mazda prodlouží rozvor, aby uvolnila místo.

Stojí za zmínku, že CX-60 a CX-80 nenahradí CX-5 v sestavě Mazdy. Budou umístěny nad středně velkým SUV značky a budou korunovat řadu v Evropě. Berte je tedy jako soupeře pro modely jako Hyundai Santa Fe a SEAT Tarraco

Mazda CX-60: plug-in hybridní pohonné ústrojí

CX-60 bude k dispozici s vůbec prvním plug-in hybridním pohonným ústrojím Mazdy, jehož základem bude 2,5litrový čtyřválcový zážehový motor. Inženýři společnosti také říkají, že systém bude mít „výkon vyšší než 300 PS“ (což je přibližně 296 koní).

Mazda nám zatím neprozradila velikost baterie PHEV CX-60, výkon jejího elektromotoru ani to, jak daleko umí systém ujet pouze na elektrický pohon. Ale aby byl konkurenceschopný ve své třídě, musí mít čistě elektrický dojezd kolem 35 mil.

Spolu s novým plug-in hybridním pohonným ústrojím se Mazda prodává také obě SUV s výběrem řadových šesti motorů. I ty jsou zcela nové a využívají značkovou technologii spalování Skyactiv-X a 48voltovou mild-hybridní asistenci. Značka potvrdila, že na cestě je také 48voltový dieselový pohon.

Širší varianty dvou nových SUV jsou plánovány také pro další trhy, jako jsou Spojené státy, a ponesou označení CX-70 a CX-90. Vůz ze skupiny „Small Platform Group“ této značky bude také uveden na trh v Severní Americe a na dalších vybraných mimoevropských trzích s označením CX-50.

Mazda CX-60
Mazda CX-60

Ve své nejnovější upoutávce na CX-60 Mazda také zopakovala své plány uvést do roku 2025 tři nová elektrická vozidla, kterou postavili na stávající architektuře. Po roce 2025 firma uvede na trh kompletní řadu elektrických vozidel, která využívají vyhrazenou bateriovou elektrickou platformu.

Zdroje: autoexpress, Vapol