MotoGP se zdráhá brzdit vývoj, aby zachránil show

Navzdory komentářům několika jezdců, kteří si stěžují na negativní vliv aerodynamiky na předjíždění, Dorna a několik výrobců nechce dávat přednost show před technickými novinkami.

MotoGP zažívá paradox. Rozdíl mezi šesti přítomnými výrobci nebyl nikdy tak nepatrný. Nikdy nebylo tolik uchazečů o stupně vítězů, ale předjíždění se zdá čím dál komplikovanější, až se show zruší. Konvergence výkonu samozřejmě závisí na snížení rozpětí. To umožnilo dosáhnout rozdílu, ale jezdci zdůrazňovali různé technické prvky, aby vysvětlili současnou situaci: od přehřívání přední pneumatiky v provozu, které omezuje výkon, až po sofistikovanější a proto citlivější aerodynamika, když je řidič v patách soupeře a nemá správnou rychlost k předjíždění.

,,Předjíždění je v MotoGP velmi komplikované. Protože motorky jsou velmi rychlé na rovince a velmi přesné s aerodynamikou,“ Danilo Petrucci. Ten před letošním závodem v MotoAmerice cítil vývoj této kategorie v posledním desetiletí. „Je obzvláště obtížné předjíždět, protože aerodynamika nepomáhá, když jste ve skluzu: necítíte výhodu, naopak. Nevýhoda je spíše vnímána pod brzděním. Abyste se pokusili předjet, musíte vyjet z čáry, protože pokud brzdíte za řidičem, není vzduch, který by zpomalil.“

,,Tyto maličkosti dělají kvalifikaci ještě důležitější, musíte začít z dobré pozice a pak musíte mít nejlepší možnou pneumatiku pro poslední kola. Nemůžete tedy pneumatiku namáhat při předjíždění, pozdějším brzdění nebo silnějším tlačení na zadní. Je to rok od roku těžší.“

Budoucí technické předpisy

Tváří v tvář tomuto tvrzení, které sdílí několik jezdců, kteří v současnosti závodí v šampionátu, bude nutné zohlednit show při tvorbě budoucích technických předpisů. A zpomalit tak závod o aerodynamický vývoj? Carmelo Ezpeleta, promotér šampionátu, podle všeho z toho nedělá prioritu. ,,Závody jsou takové a pokud absence předjíždění na konci závodu není náhoda, nemám na to žádný vliv,“ řekl španělskému listu As a zdůraznil, že změny, o kterých se rozhodlo v minulosti, byly zaměřeny na omezení nákladů. ,,Nebudeme měnit motorky, abychom zvýšili počet předjíždění,“ řekl.

Andrea Dovizioso, RNF MotoGP Racing
Andrea Dovizioso

V rozhovoru pro Motociclismo.es byl Ezpeleta otevřenější a zdůraznil, že řídící orgány již myslí na rok 2027, rok, kdy začne nový smluvní cyklus, který zaváže výrobce a týmy k šampionátu: „Od nynějška do roku 2026 nic se nezmění, pokud nebude mezi účastníky jednomyslné“.

V tuto chvíli se zdá snazší najít tuto jednomyslnost, pokud jde o opačné myšlení. Tím se míní neustále hledání další a další technologie v MotoGP, aniž bychom brali v úvahu její účinky na předjíždění. Ducati, vždy v popředí inovací, jako jsou spoilery a holeshot zařízení, věří, že neexistuje žádný důkaz, že by sofistikovanost současných motocyklů mohla mít nějaký vliv na výkon na trati.

„Podle našeho názoru jsou technologie nebo nová zařízení na motorkách (jak jsme diskutovali ohledně aerodynamiky nebo zařízení na holeshot) velmi podobné loňským, takže to nevidím jako skutečný problém s ohledem na menší spektakularitu závodů,“ řekl Paolo Ciabatti, sportovní ředitel Ducati na tiskové konferenci v Assenu.

Technologie a nová zařízení

Francesco Bagnaia, Ducati Team
Francesco Bagnaia, Ducati Team

„Samozřejmě na některých tratích jsme viděli méně předjíždění, než jsme byli zvyklí. Ale nemyslím si, že to má moc společného s vývojem motocyklu, protože si nemyslím, že by tam byly velké rozdíly od kol, které jsme měli minulý rok. V roce 2021 jsme viděli velkolepé závody, jako ten v Aragónu, s duelem mezi Bagnaiou a Márquezem. Což byla jedna z nejlepších show MotoGP v posledních letech, a motorky se dnes příliš neliší.“

Aby podtrhl svůj názor, Ciabatti také uvedl souboj posledních kol v Austinu mezi Marcem Márquezem a Fabiem Quartararem a jeho šéf Massimo Meregalli souhlasil se svým krajanem. ,,Do značné míry sdílím názor Paola,“ řekl manažer týmu Yamaha. ,,Ano, v posledních letech jsme představili mnoho zařízení, ale křídla a elektronika dávají jezdci více bezpečí. Stejně jako u Ducati se naše motorka dost podobá loňské a nesdílím myšlenku, že závodění se má stát tento rok méně zábavné.“

Jsou analýzy, které spojují vývoj motocyklů s omezením předjíždění, opravdu jen výsledkem představivosti, výsledkem zkreslení vnímání? Otázkou zůstává objektivita výrobců, závod v inovacích se zdá totiž jednou z možností, jak se odlišit od konkurence. Pokud jde o jezdce, Marc Márquez považuje situaci za „obtížnou“. A přestože se jeví nakloněn určitému množství technologií, věří, že je na řídících orgánech, aby určily cestu vpřed.

Záchrana show

„Není možné dosáhnout jednomyslného rozhodnutí, protože jako vždy soutěžíme, takže ti s lepším motorem chtějí udržet dobrou maximální rychlost, ti s dobrou aerodynamikou chtějí pokračovat na této silnici, ti s dobrým holeshotem nebo systém zadních přístrojů v tom chce pokračovat, takže se nelze stát jednomyslným,“ vysvětlil španělský šampion, než se na dlouhou dobu zastavil na operaci pravé paže. ,,Ale to není naše práce. Můžeme dát svůj názor, každý ho má, ale je na šampionátu, také na konstruktérech, ale především na šampionátu, aby pochopili cestu, kterou chtějí jít, pokud chtějí mají více prototypů nebo chtějí-li věnovat pozornost výstavě s předjížděním a skupinovými závody“.

Jack Miller, tým Ducati
Jack Miller, tým Ducati

,,Souhlasím, myslím si, že je potřeba trochu aerodynamiky, protože jezdíme velmi rychle a je to bezpečnější. Na motorce musíte mít trochu jistoty. Potřebujeme kontrolu trakce, aerodynamiku, ale musíme najít způsob, jak vytvořit jasná pravidla, což není jednoduché. Možná omezení, protože jinak jsme stále rychlejší a rychlejší. Ale lidé před televizí si neuvědomují, že jsme v zatáčkách o půl vteřiny rychlejší nebo o půl vteřiny v předjíždění pomalejší jako v Estorilu v Superbiku. Popř. že se tam během závodu předjíždí, nevím kolik, 10 nebo 15 mezi Jonathanem Reou a Toprak Razgatlioglu. To mě bavilo sledovat například z Estorilu ze své pohovky, ale není snadné najít kompromis mezi výrobci, jezdci a šampionátem“.

Důležitost aerodynamiky v MotoGP

Andrea Dovizioso si opakovaně stěžoval na citlivost současných motorek při brzdění a připisuje to důležitosti aerodynamiky, zařízení holeshot a elektroniky. A i když se FIM rozhodla pro rok 2023 omezit používání výškových seřizovačů, Forlì je ohledně nadcházejících sezón fatalistický. A to se všemi znaky ukazujícími na dominanci technologie.

,,MotoGP se v posledních letech enormně změnilo a stalo se mnohem více zaměřeným na inženýrství,“ řekl Dovizioso. „V důsledku toho jsou inženýři tohoto kalibru pro MotoGP dnes užitečnější než v minulosti. Tak se stalo MotoGP, proto říkám, že se MotoGP změnilo. Na motorkách se jezdí jinak. Existuje mnohem více různých aspektů, které jezdci pomáhají při řízení, protože projekt převzalo více inženýrů a pracuje na tomto aspektu. Funguje to a ať se to líbí nebo ne, taková je dnešní MotoGP.“

Zdroj: motorsport, Vapol