Land Cruiser 2024 představuje korekci

O smrti a znovuzrození Toyoty Land Cruiser, která po vydání Heritage Edition 2020-21 opustila americký trh, toho bylo řečeno mnoho. Vše však byla jen lest. Nezbytný krok v rámci modelové reorganizace, kterou severoamerická pobočka Toyoty plánovala po celou dobu. Namísto toho, aby Toyota Motor North America plynule přešla spolu se zbytkem světa na nový podvozek řady 300 Cruiser, dala si pauzu. Počkala, až bude připravený úzce související podvozek řady 250. V tomto případě se však jednalo o nový podvozek. Z toho, co nyní víme a co jsme zažili, vyplývá, že kolektivní internetové lomení rukama nad přechodem na takzvanou konfiguraci Land Cruiser Prado (jak se jí říká ve světě) je žalostně nemístné. Nová Toyota Land Cruiser 2024 je díky této změně nejlepším Land Cruiserem za poslední roky.

Masivní snížení cen

Pro důkaz se stačí podívat na Lexus LX600, nafouklého a drahého šestimístného obra. Základní model, který nikdy neuvidíte, stojí 93 915 dolarů (2,2 milionu Kč). Všechny ostatní výbavy přesahují 100 000 dolarů (2,3 milionu Kč). Lexus LX600 je interpretací globálního Land Cruiseru řady 300 od Lexusu. Podobný osud by Land Cruiser definoval, kdyby převzal řadu 300 a vystřídal model, který měl již v roce 2021 základní cenu 87 030 dolarů (2 miliony Kč). Místo toho Land Cruiser 2024 představuje změnu, kterou si věrní žádali. Má úhlednější rozměry a dosažitelnou cenu pouhých 57 345 dolarů (1,4 milionu Kč) za základní model 1958 (tak se jmenuje rok debutu této značky v Severní Americe). Zatímco pěkně vybavený objemově prodejný stupeň Land Cruiser stojí rozumných 63 345 dolarů (1,5 milionu Kč). First Edition, časově omezený model s exkluzivními výbavami, přijde dychtivé bobříky na 76 345 dolarů (1,8 milionu Kč).

Ale je to opravdu Land Cruiser? Rozhodně. Už jen proto, že je spolu s LX600 a Lexusem GX postavený na stejném podvozku TNGA-F. A když říkáme stejný, myslíme tím stejný. Všechna tato trojice má společný rozvor náprav 2850 mm. Jejich uspořádání zavěšení s řídicími rameny vpředu a živou nápravou umístěnou pomocí čtyřprvkového a panhardského zavěšení vzadu se shoduje. Jejich rozchod kol se liší o pouhé desetiny centimetru. Což je způsobeno rozdíly v odklonu kol způsobenými stylistikou a vůlí pneumatik, nikoliv nějakým zásadním mechanickým rozdílem. Všechny mají pohon všech kol s uzamykatelným mezinápravovým diferenciálem Torsen. Ten v podstatě po stisknutí tlačítka změní pohon všech kol vhodný pro jízdu po vozovce na pohon všech kol vhodný pro jízdu v terénu. Jejich rozdíly v podstatě souvisejí spíše s pohonnými jednotkami uvnitř a karoserií nahoře než s podvozkem dole.

Toyota

Zmenšený Land Cruiser 2024, ale upravený

Land Cruiser je z této trojice zdaleka nejkratší od přídě k zádi, jeho délka 4922 mm je o 173 mm kratší než u LX a o 83 mm kratší než u GX. Z velké části je to způsobeno kratším předním převisem. Ten zajišťuje nájezdový úhel 32 stupňů namísto průměrných 26 stupňů u GX. Mezitím má LX žalostných 21 stupňů, což mu brání v další zmínce.

S šířkou 1978 mm se Land Cruiser těsně vyrovná ostatním. TLC a GX však sdílejí základní provedení karoserie řady 250, která je ve dveřích výrazně užší než řada LX/300, což usnadňuje nastupování na parkovištích a v garážích. Jejich kapoty a přední blatníky tvarovali tak, aby nabízely lepší výhled dopředu. Boční skla dveří jsou nízko seříznutá, aby zlepšila výhled do stran směrem dolů. V kombinaci se vzpřímenou polohou za volantem získáte skvělý výhled na silnici i na cestu a dostatečný prostor pro hlavu uvnitř, abyste si mohli nasadit helmu, pokud vás to zajímá.

Land Cruiser je výhradně dvouřadý stroj pro pět cestujících. To ale není důsledek přechodu na karoserii řady 250, protože si můžete pořídit třímístné GX. Kromě obecného snížení nákladů a snahy oslovit aktivní off-roady je tu praktický důvod, který překvapivě souvisí s tím, co je pod kapotou.

Land Cruiser 2024 nepoužívá dvakrát přeplňovaný šestiválec 3,4 l, který se nachází v modelech LX a GX, ani jejich desetistupňový automat. Místo toho ho pohání hybridní pohonné ústrojí Toyota i-Force Max. To se skládá z přeplňovaného řadového čtyřválce o objemu 2,4 litru, mezi nímž je umístěný výkonný elektromotor, a konvenční osmistupňové automatické převodovky. Tacoma TRD Off-Road s turbodieselem o výkonu 278 koní bez elektrického posilovače na nás udělala silný dojem, ale přidaný elektromotor Max zvyšuje výkon Cruiseru na 326 koní a 623 N.m – což představuje vyšší točivý moment než u kteréhokoli předchozího severoamerického Land Cruiseru.

Nejvýkonnější a nejúspornější

Jedná se o stejný motor, který pohání Tacomy TRD Pro a Trailhunter, a bohatý točivý moment se naplno projevil, když jsme se řítili po dálničních sjezdech nebo se plahočili do strmých terénních stoupání, která v předchozích letech možná potřebovala znásobení točivého momentu v nízkém rozsahu, ale zde ne.

Land Cruiser 2024

Pokud si myslíte, že i-Force Max dělá z nového Cruiseru jakýsi erzetový Prius, zamyslete se znovu. Max není jako dvoumotorový hybrid Toyoty navržený pro maximální úsporu paliva. Místo toho ho zrekonstruovali tak, aby posílili výkon. Přesto se spotřeba paliva zlepší vždy, když můžete při zpomalování rekuperovat energii a později ji znovu využít, protože přídavný výkon elektromotoru se vyplatí, i když jedete pomalu. Výsledkem je, že nový Land Cruiser má podle EPA kombinovanou spotřebu 10,2 l/100km, což je o 64 % lepší výsledek než 16,8 l/100km kombinované spotřeby starého 5,7 litrového osmiválce.

Očekáváme, že nový Cruiser bude o několik desetin zaostávat za časem zrychlení na stovku 6,2 sekundy. Tento čas jsme naměřili u modelu GX550, protože výkon GX jej překonává 349 koňmi a 642 N.m, a to je GX asi o 50 kg těžší. Pohonné ústrojí a další rozdíly se však podepisují na maximální tažné kapacitě, kde relativně letité působení hybridního systému omezuje tažnou sílu Cruiseru na 2700 kg, zatímco GX s čistě spalovacím motorem zvládne téměř 4300 kg.

To vše souvisí s tím, proč Land Cruiser nemá třetí řadu a pravděpodobně se ani nerozroste, pokud Toyota nenasadí jiný motor. Nikl-metal hydridový akumulátor, který sbírá a znovu využívá energii, najdeme pod podlahou nákladového prostoru. Podlaha zavazadlového prostoru je v důsledku toho o několik centimetrů vyšší než u modelu GX. Nákladový prostor za zadními sedadly se odpovídajícím způsobem zmenšil. Hybridní systém však umožňuje použít vzadu zásuvku na 120 V s výkonem 2400 W, zatímco v GX je to maximálně 400 W.

Land Cruiser 2024 x GX

I nejlevnější model 1958 má elektronicky řízenou uzávěrku zadního diferenciálu, asistent pro sjíždění svahů a systém Crawl Control. Tedy položky, které jsou k dispozici pouze u verze GX Overtrail. Stejně tak všechny Cruisery jezdí na standardních 18 palcových kolech a pneumatikách se zdravou bočnicí. Model 1958 obuje pneumatiky o rozměru 245/70R-18, které mají výšku přibližně 81 cm. Zatímco verze Land Cruiser a First Edition mají pneumatiky Toyo Open Country AT III o rozměru 265/70R-18 a výšce 83 cm. Pokud musíte, můžete si na třídu Land Cruiser pořídit 20 palcový valník. Nicméně záměrné odebrání bočnice a zaplacení 1240 USD (30 000 Kč) za tuto výsadu se zde zdá být mimo mísu.

Interiér

Ve srovnání s GX staví Land Cruiser 2024 do příznivého světla určité rozdíly v odpružení, pokud přimhouříte oči. Tlumiče modelu GX550 Overtrail za 69 250 USD (1,6 milionu Kč) jsou efektní jednotky adaptivního variabilního odpružení (AVS), zatímco Land Cruiser používá jednoduché pasivní tlumiče. Jízda Cruiseru je na tomto hardwaru obecně dobře komponovaná. Přesto ti, kteří chtějí upravit odpružení svého Cruiseru, nebudou vyhazovat peníze stranou (a nebudou muset řešit kontrolky poruch AVS).

Stejně tak se působivý systém E-KDSS pro porážku protiprokluzového mechanismu Overtrail neobjevuje u Land Cruiseru. Ten místo toho používá tlačítkové odpojování předního protiprokluzového mechanismu. Jedná se o jednodušší a potenciálně robustnější alternativu, která je standardem pro modely Land Cruiser a First Edition. Není k dispozici pro model 1958, a která absolutně snižuje cenu. Předchozí systémy KDSS vždy provázely obavy z toho, jak velké zvednutí sady snesou, ale to zde není problém. Co tato změna znamená pro maximální kloub, zatím není jasné, ale změříme to, jakmile jeden dostaneme k úplnému prozkoumání.

Rozdíly v interiéru

Palubní desku a okolí řidiče Land Cruiseru vyrobili z o něco méně honosných materiálů než u GX, ale stále vypadají atraktivně. Většina spínacích přístrojů má podobné umístění a ovládání. Vše je stylizováno a umístěno trochu jinak. Nejedná se o věci z kontejneru na náhradní díly. Hlavní obrazovka infotainmentu ve výbavách Land Cruiser a First Edition měří 12,3 palce (1958 dostala 8,0 palcovou obrazovku) a má menší výšku než 14,0 palcová sestava GX. Nicméně zobrazitelná plocha pro věci, jako jsou mapy a zrcadlení chytrého telefonu, je v podstatě stejná. Zmenšený prostor na obrazovce je ve skutečnosti výhodou pro Land Cruiser, jehož ovládání klimatizace tvoří fyzická tlačítka a knoflíky umístěné pod výdechy ventilace namísto převážně virtuálních přepínačů GX, které zabírají spodní okraj obrazovky Lexusu.

Land Cruiser 2024 má šest portů USB oproti čtyřem portům GX. Stupně Cruiser a First Edition mají dvoubarevná mlhová světla (přepínatelná mezi bílou a oranžovou barvou) namísto jednobarevných, elektrické naklápění a teleskopické řízení namísto manuálního a paměť sedadla řidiče. Verze GX Overtrail tyto prvky nemá, pokud si nepořídíte mnohem dražší verzi Overtrail+. Land Cruiser z roku 1958 tato vylepšení také nemá. To jmse u základního modelu s manuálními látkovými sedadly (která jsou mimochodem docela pohodlná) očekávali.

Land Cruiser zkrátka není tak přepychový jako GX, ale jeho úhlednější rozměry a cílenější výbava znamenají větší terénní potenciál a dostupnou cenu. U prvních majitelů je mnohem pravděpodobnější, že ho používají podle svého určení, protože na začátku nestál ani korunu. To byl ostatně celý smysl rekonstrukce Land Cruiseru, který pravděpodobně ztratil půdu pod nohama už před lety. Reset, který představuje Toyota Land Cruiser 2024, vše napravuje.