Yamaha v MotoGP – nejlepší jezdci

Pojďme si společně zopakovat, kdo byli hlavní a nejúspěšnější jezdci v historii Yamahy v MotoGP.

Od roku 1999, kdy Yamaha vstoupila do MotoGP pod názvem Yamaha Factory Racing, se do historie značky zapsalo mnoho jezdců. Dům tří ladiček je ten, který se může pochlubit nejstálejší přítomností ze všech v paddocku mistrovství světa, protože napsal minulost, ale i současnost a budoucnost v první třídě.

Během let Yamaha postupně sbírala identitu a charisma, které zanechal každý z jejích jezdců, kteří přešli do tohoto týmu. Zde si připomínáme některé z nejcharakterističtějších postav, které jezdily na kolech společnosti Iwata.

Pojďme se společně podívat na nejlepší „esa“ Yamahy v MotoGP

Pohled do historie: nejlepší jezdci Yamahy v MotoGP

Řidič na vrcholu seznamu, v chronologickém pořadí, je Max Biaggi. „Il Corsaro“ dorazil do Domu tří ladiček v roce 1999, ale nikdy nezazářil tak, jak by si přál, a odešel po 64 velkých cenách, 8 vítězstvích a 28 stupních vítězů.

Avšak již s obrácenými díly (Biaggi přešel k Hondě a Valentino Rossi přistál v Yamaze) byl římský jezdec hlavním hrdinou jednoho z nejvíce vzpomínaných historických soubojů nadšenců dvou kol: Velké ceny Jižní Afriky 2004. Rossi odstartoval nelítostný boj, který vyústil v první historické vítězství Valentina s Yamahou.

Yamaha a Carlos Checa

Carlos Checa také věřil Yamaze ve stejném roce jako Biaggi. Španěl podepsal s japonským týmem, jehož týmovým kolegou byl Roman. Během svého působení v továrním týmu odjel Checa 95 závodů a ve 13 případech se dostal na stupně vítězů.

Yamaha a Norifumi Abeh

Generace dalších jezdců

Tato generace, která následovala hvězdu charismatického Norifumi Abeho, představovala most pro mnoho dalších jezdců, kteří na Yamaze zanechali svou stopu. Jedním z nich je Marco Melandri, který přijel v roce 2003 ve 13 závodech a dodnes je základní součástí historie značky.

Melandri sdílí tento seznam s Colinem Edwardsem. „Texas Tornado“ byl u Yamahy od roku 2005 do roku 2011, tedy šest let, kdy nikdy nedosáhl úspěchu, ale desetkrát se dostal na stupně vítězů.

V roce 2004 přišel Valentino Rossi. Jezdec, který vybudoval éru a který reprezentoval barvy Yamahy ve 255 velkých cenách, z nichž 56 vyhrál, a posbíral 142 umístění na stupních vítězů a čtyři světové tituly (2004, 2005, 2008 a 2009). Ital strávil v Yamaze 15 let svého života, z nichž poslední byl rok 2021. Sezóna, ve které oznámil svůj odchod do důchodu, čímž ukončil idylickou historii značky.

V roce 2008 přišel Jorge Lorenzo, který společně s Yamahou odjel 156 velkých cen, vyhrál 44 příležitostí a celkem 107krát. A dostal se tak na stupně vítězů. Malorčan vyhrál mistrovství světa třikrát s Yamahou, v roce 2010, v roce 2012 a v roce 2015.

V roce 2011 Yamaha přivítala Bena Spiese. Američan odehrál s M1 32 velkých cen, ve kterých posbíral čtyři stupně vítězů a jedno vítězství.

Maverick Vinales převzal vedení od Lorenza v roce 2017. Španěl zanechal na Yamaze svou stopu osmi vítězstvími a 24 umístěními na stupních vítězů. A to z celkových 78 velkých cen, než v polovině loňské sezóny náhle odešel.

Konečně v roce 2021 získal svůj první titul mistra světa mladý Francouz jménem Fabio Quartararo. A stal se prvním Francouzem, který vyhrál titul MotoGP. Loni se El Diablo zapsal do historie Yamahy, pět vítězství a deset umístění na stupních vítězů mu zaručilo světovou korunu.

Zdroj: it.motosport.com, Vapol.cz