BMW XM Label Red je nejvýkonnější model značky

Seznamte se s modelem XM v jeho pikantní specifikaci Label Red. Premiéru si odbude příští týden na veletrhu Auto Shanghai 2023 v Číně

V ideálním světě by titul nejvýkonnějšího sériového BMW získal sportovní vůz s motorem uprostřed, který by se stal nástupcem M1. Sportovně-užitkové vozy jsou však pro automobilky stále licencí na tisk peněz, takže nejsilnějším modelem Bavorska je velké SUV. Seznamte se s modelem XM v jeho pikantní specifikaci Label Red. Jde o 5,11 m dlouhý vůz jedoucí na 23″ kolech. Tento model si svou veřejnou premiéru odbude příští týden na veletrhu Auto Shanghai 2023 v Číně.

BMW XM s největším výkonem

Zatímco běžné XM si vystačí „jen“ s výkonem 644 koní a točivým momentem 590 Nm, verze Label Red zvyšuje sázky a nabízí kolosálních 738 koní a 738 Nm. Využívá vylepšenou konfiguraci motoru „S68“, nově vyvinutý 4,4l osmiválec s dvojitým přeplňováním. Tento motor spolupracuje s elektromotorem zabudovaným do osmistupňové automatické převodovky. Všechna tato síla je směrovaná do systému xDrive vybaveného režimem Sand pro jízdu přes duny.

Zatímco běžné XM si vystačí "jen" s výkonem 644 koní a točivým momentem 590 Nm, verze Label Red zvyšuje sázky a nabízí kolosálních 738 koní a 738 Nm
BMW XM Red Label má výkon úctyhodných 738 koní

Sám o sobě má nyní silný spalovací motor výkon 577 koní a 553 Nm, což je o 94 koní a 74 Nm více než u standardního modelu. Elektromotor disponuje výkonem 194 koní a 279 Nm, čímž kopíruje standardní XM. Stejně jako v základním modelu je i u motoru k dispozici předřazený stupeň, který zvyšuje maximální točivý moment na 452 Nm na vstupu převodovky.

Díky nově nabytým svalům BMW uvádí, že XM Label Red zrychlí z 0-100 km/h za pouhých 3,7 sekundy, tedy o čtyři desetiny sekundy rychleji než běžná varianta. Na rovině dosáhne elektronicky omezené rychlosti 250 km/h nebo 282 km/h. Pokud se však rozhodnete pro M Driver’s Package, v takovém případě je speciální verze o 11 km/h rychlejší než standardní XM se stejnou příplatkovou výbavou.

V čem ji Red Label jiný

Aby se Red Label odlišil od běžného XM, aplikuje BMW na boky sportovního luxusního vozu i kolem mohutné mřížky chladiče akcenty v barvě Toronto Red. Všimněte si také červených vložek na kolech a pro obrys difuzoru. Kromě toho jsou červené i odznaky XM, stejně jako brzdové třmeny.

Aby se Red Label odlišil od běžného XM, aplikuje BMW na boky sportovního luxusního vozu i kolem mohutné mřížky chladiče akcenty v barvě Toronto Red
Barva s názvem Toronto Red se nachází na několika částech vozu XM Red Label

Red Label se začne nabízet s více než 50 jednotlivými laky bez příplatku jako alternativa k běžné šedé metalíze Brooklyn. Mnichovská značka upřesňuje, že s tímto matným lakem exteriéru Frozen Carbon Black se má prodávat pouze „malý počet“ vozů.

Červená i uvnitř

Červené akcenty pokračují i uvnitř, kde je nápis „1/500“ označující omezenou dostupnost modelu. Dvoubarevné kožené čalounění je vyhrazené pro verzi XM Label Red.

Červené akcenty pokračují i uvnitř, kde je nápis "1/500" označují omezenou dostupnost modelu
S červenou barvou se setkáváme také uvnitř vozu

Tato verze také dostala symbol označující režim Boost na pádle řazení na levé straně. Výhradně pro speciální edici je také ozdobná lišta z uhlíkových vláken se saténovým efektem.

Premiéra v Shanghaji

Po premiéře na veletrhu Auto Shanghai 2023, která se uskuteční příští týden, se BMW XM Label Red začne vyrábět v závodě Spartanburg v Jižní Karolíně letos v srpnu. Podrobnosti o ceně se zveřejní blíže k uvedení na trh. Připravte se však na to, že za standardní XM si BMW účtuje mnohem více než 159 000 korun (3 365 000 korun).

Zdroje: motor1, Vapol