Turistika na chatách? To je Nový Zéland

Tyto levné noclehárny nabízejí nádherný výhled, ochranu před přírodními živly a spoustu místních tradic. Zde se skrývá důvod, proč je turistika na chatách nejlepší důvod jak vidět Nový Zéland.

,,Je to stará, plesnivá, špinavá psí krabice. Naprosto nechutné. Myslím, že se tam dostane tak 10 lidí ročně.“

Tak popisuje Carol Exton Jacs Flat Bivvy, dřevěnou a plechovou chýši, která se nachází v hustém lese na úpatí temného údolí na Novém Zélandu. ,,Je tak malý, že se musíte ohnout, abyste se dostali dovnitř.“ Přesto mezi 1 000 vládními turistickými přístřešky v zemi je to Extonův oblíbený. Je to druh místa, které inspiruje její turistická dobrodružství a je příkladem tradice zakotvené v milované turistické kultuře Nového Zélandu.

V zemi známé vysokými horami a členitým pobřežím je turistika skutečně způsobem života. Chaty lemují více než 15 000 km veřejných stezek na Novém Zélandu a poskytují ideální rámec pro objevování.

Ne všechny jsou základy se dvěma patry jako Jacs Flat. Některé jsou architektonickými skvosty, posazenými na alpských hřebenech s výhledem na ledovce. Mnoho z nich existuje již více než sto let a stojí jako strážci starých deštných pralesů a zlatých pláží. Během desetiletí přinášeli svědectví o historii ve jménech a zprávách minulých turistů vyleptaných na stěnách.

Není divu, že tyto tábory – mnohé zdarma nebo za symbolický poplatek – inspirují druh oddanosti, který může motivovat lidi jako Exton, aby navštívili každou chatu v zemi.

Ikony národního dědictví

Chaty se poprvé objevily v odlehlých zapadákovech Nového Zélandu koncem 80. let 19. století. Za použití místního kamene je pastevci ovcí zabudovali do chomáčů na úpatí jižních Alp. Zlatokopové škrábali plechové chatrče na březích řek. Některé odlehlé oblasti se vztyčily na pustém pobřeží jako útočiště pro trosečníky z potopených lodí.

Turistika na chatách? To je Nový Zéland
Brewster Hut se nachází na kopci nad ledovcem Brewster v oblasti Otago na Novém Zélandu; mnoho chatek ministerstva ochrany přírody se nachází v úžasných přírodních oblastech
Carys Hut – kdo dřív přijde, ten je dřív na řadě – leží na břehu jezera North Mavora v chráněném parku Mavora Lakes Conservation Park
Turistika na chatách? To je Nový Zéland
Nouzový úkryt Hanging Valley se nachází na stezce Kepler Track, která vede cestovatele oblastí světového dědictví na jihozápadě Nového Zélandu

V ještě větším počtu se úkryty objevily v polovině 20. století v důsledku ekologických škod způsobených jeleny, kamzíky a dalšími zvířaty vypuštěnými evropskými kolonisty, aby se Nový Zéland cítil více jako „domov“. V následujících desetiletích profesionální likvidátoři vymýtili statisíce těchto zvířat a zanechali po sobě dědictví šesti paland v některých z nejizolovanějších částí země.

Vznik chatrčí

Další chatrče vznikly za podivnějších okolností. Podél drsného jižního pobřeží Fiordlandu, v mořské jeskyni nedaleko nad linií přílivu, leží chata o pěti patrech postavená mužem jménem Owen West. „Westy“, jak se mu říkalo, přistál na tomto místě v polovině 80. let poté, co po hádce seskočil z rybářské lodi. Podle legendy doplaval hrozivým příbojem na břeh, kde vytáhl z moře flotsam a jetsam, aby si vybudoval své sídlo.

Pak jsou tu chatrče, které chránily lidi na útěku. Ellis Hut v lesoparku Ruahine má pojmenování po Jacku Ellisovi, obviněném vrahovi, který se zde ukryl před úřady v roce 1904. Asbestová chata v národním parku Kahurangi se stala kdysi domovem ženy, která unikla násilnickému manželovi. Do horského úkrytu uprchla se svým milencem v roce 1914 a žila tam 30 let.

Mnoho chatrčí dříve žilo jako školní budovy, chatky strážců majáku a usedlosti. Všechny se nakonec přestavěly pro veřejné použití. V době, kdy došlo v roce 1987 k vytvoření Department of Conservation (DOC), který zdědil celou síť chat, se stovky chatek roztrousily jako broky v horách Nového Zélandu.

Horské vzpomínky

Tyto příběhy o původu v kombinaci s architektonickými prvky každé chaty (nebo jejich nedostatkem) přispívají k tradici, díky níž je turistika na Novém Zélandu tak přitažlivá.

Brian Dobbie, 64 letý muž pracoval v týmu, který spravuje síť chat od založení DOC. Za posledních 34 let viděl všechny možné chýše, včetně jedné natřené jasně fialovou s oranžovými květy, kde v 80. letech strávil funky noc.

Turistika na chatách? To je Nový Zéland
Goat Creek Hut je čtyřpatrový „bivvy“, typ úkrytu s odhalenými kostmi, který milují zarytí příznivci horské turistiky

DOC chaty

Věří, že když se DOC chaty jeví vždy otevřené a přístupné všem, podporují mezi cizími lidmi určitou pohostinnost. Vzpomíná si na jeden výlet, kdy ho a desítky dalších vyhnal prudký liják ze zaplavených stanů do jedné malé chatrče. „V jednu chvíli nás bylo v chatě se šesti patry 30,“ říká. ,,Každý jsme měli méně než tři čtvereční stopy.“ Vesele to zvládli.

,,To je část lákadla,“ říká Dobbie. I ta nejskromnější chatrč může nabýt významu, který přesahuje její střechu z vlnitého plechu a dřevěné stěny. Stávají se místy spojení a sebereflexe, místy, kde se utvářejí vzpomínky a vychutnávají si jednoduché radosti.

Hamilton Hut v národním parku Arthur’s Pass nabízí 20 lůžek;
bez ohledu na velikost chaty je zvykem uvolnit místo pro nově příchozí a postavit jim čajovou konvici

Palubní deníky vyprávějí příběhy v čmáranicích procházejících turistů. V méně využívaných chatrčích – nejoblíbenějším druhu – mohou deníky pocházet několik let, přičemž za 12 měsíců má zaznamenáno pouze několik záznamů. Ne všechny jsou z papíru. „Dveřní deník pro Jacs Flat Bivvy jsou dveře,“ říká Exton, kde lidé naškrábali svá jména spolu s několika krátkými frázemi o tom, kam jdou a co dělají.

Tato záznamová tradice znamená, že některé chatrče přinášejí překvapivé nálezy. Na zdi v Double Hut, v Hakatere Conservation Park, v Canterbury, Dobbie zahlédl zvláště slavné jméno načmárané mezi několika dalšími. „Byl to sir Edmund Hillary,“ říká. ,,Samozřejmě nenapsal ‚Sir Edmund‘. Byl to ‚Ed Hillary‘. Tento muž, který zdolal nejvyšší horu světa, zde také zůstal a zanechal svou stopu.“

Místní posedlost

Potenciál odhalování takových skrytých příběhů je jedním z důvodů, proč si někteří zvláště horliví turisté dali za úkol navštívit každou chatu v síti DOC. Tito „bagrové z chatrčí“, jak si říkají, pocházejí ze všech společenských vrstev a jsou často posedlí už od dětství.

Exton vyrostl na předměstí Wellingtonu, ohraničeném na jedné straně přístavem a na druhé strmými svahy porostlými keři. Zatímco její spolužáci šli ze školy domů po silnici, Exton vyrazila do kopců. „Na dvě nebo tři hodiny mezi školou a čajem jsem chodila jen tak prozkoumávat,“ vzpomíná. Nyní šedesátiletá Exton často mizí v kopcích, jezdí na raftech, jezdí na kajaku a šlape do některých z nejodlehlejších chat v zemi. Zatím navštívila 525 chat.

Turistika na chatách? To je Nový Zéland
Některé chaty, jako je Luxmore ve Fjordlandu, na obrázku zde, jsou dostatečně velké, aby ubytovaly mnoho skupin;
Luxmore má místo pro 54 lidí

Chatrče v divočině

Prospívá neodolatelnému lákadlu chatrčí roztroušených v divočině, které čekají, až se stane nalezena. Čím obtížnější přístup, tím větší vzrušení. Dosažení Jacs Flat Bivvy trvalo dva pokusy, třídenní trek a „těžkých 12 hodin“ pěší turistiky, říká.

Benjamin Piggot miluje svobodu, kterou turistika na chatách poskytuje. ,,Je to útěk,“ říká 25letý muž. ,,Nastal čas jít se svými přáteli resetovat, dát si šálek čaje u ohně a promluvit si o věcech, na kterých skutečně záleží.“

Piggot navštívil svou první chýši, když měl 11 let, což vyvolalo celoživotní vášeň. Od té doby, co před 10 lety šel all in, zaprotokoloval 312 chat. Jeho oblíbeným je East Matakaki, kam se dostanete šestidenní túrou do národního parku Nelson Lakes. „Byl to prostě skvělý výlet, spousta sněhu, spousta dobrodružství, jeden z těch výletů, kdy vám byla většinu času zima a mokro,“ vzpomíná.

Pocit spojení s přírodou se stává tím, o čem je horská turistika. ,,Novozélanďané jsou typ lidí, kteří chodí venku,“ říká Piggot. ,,Myslím, že máme hluboce zakořeněné spojení, k ngahere v maorském jazyce, k zemi a lesu.“

Zdroj: nationalgeographic, Vapol