Závodní sezóna testuje špičkovou technologii EV

Nový rok, nová sezóna, auta nové generace. Tento víkend začíná devátá sezóna Formule E. Pro ty, kteří se příliš nezabývají motoristickým sportem – Formule E je v podstatě elektrický ekvivalent Formule 1. Začal v roce 2014 a do roku 2021 se stal první závodní sérií jednosedadlových závodů mimo Formuli 1, která získala status světového šampionátu.

Stejně jako silniční elektromobily, i vozy Formule E se v průběhu tohoto období výrazně vyvíjely: a v nové sezóně se na závodních okruzích objeví již třetí generace vozů Formule E.

Závodní Formule E a jejich technologické vylepšení

Technologická vylepšení zahrnují menší a lehčí baterie, rychlejší dobíjení a větší regenerační brzdnou kapacitu. Pro vozy Gen 3 se navíc zahrnula druhá hnací jednotka na předních kolech – přidání 250 kW vpředu ke zvýšenému zadnímu výkonu 350 kW (z 250 kW u Gen 2).

Trať Formule E; Závodní sezóna testuje špičkovou technologii EV
Trať Formule E

Dříve vozy závodily na jedno nabití a závody se měřily s proměnným počtem kol. Pro letošní sezónu má formát připomínat spíše standardní závod – závod se jede na stanovený počet kol.

Vybrané závody mají vyzkoušet novou funkci útočného nabíjení

Kromě toho se má pro tuto sezónu ve vybraných závodech vyzkoušet nová funkce nazvaná „útok nabití“. Útočné nabíjení se zamýšlelo jako nácvik pro delší závody, kde bude potřeba dotankování zastávek v boxech. V tomto případě útočné nabíjení má zahrnovat povinnou 30 sekundovou zastávku, aby se dobily baterie vozu.

V této sezóně se také představí McLaren a Maserati jako nové týmy na startovním roštu.

První závod je tento víkend v Mexico City se dvěma tréninky, jednou kvalifikací a celým závodem, který se odehraje během dvou dnů.

Bohužel, sledovat samotný závod v reálném čase znamená, že budete potřebovat předplatné placené televize. Tréninky však lze sledovat v reálném čase na YouTube nebo na samotné stránce centra závodu formule E. 

Zdroj: thedriven, TowPoint