Čtyři města, která kladou chodce na první místo

Když počáteční vlna Covidu zabránila ve většině zemí po celém světě shromáždění uvnitř budov, mnoho měst reagovalo rychlým přehodnocením toho, jak by mohl život venku vypadat. Některé zavedly ulice pouze pro pěší, místo parkovacích míst udělaly restaurace a přidaly další cyklostezky. Proměnily se kdysi zaplněné oblasti aut na místa vhodná pro pěší a cyklisty.

Změny se vyplatily nejen ve zvýšené ekonomické aktivitě, ale studie také ukázaly, že se virus může šířit pomaleji v pěších čtvrtích. A zatímco mnoho míst nyní tyto iniciativy zrušilo, protože život se vrátil do normálu, některá města se pevně držela svých vylepšení pro chodce a prosazovala ještě více míst bez aut.

Tyto čtyři města po celém světě, během pandemie, provedly jedny z nejodvážnějších a nejrychlejších změn vstřícných k chodcům. Udržujeme mnoho z těchto iniciativ, abychom povzbudili obyvatele a návštěvníky k tomu, aby se tam pohybovali pěšky.

Paříž, Francie

Již před pandemií měla Paříž náskok v tom, aby se stala vstřícnější k chodcům. V rámci celoměstského úsilí o snížení počtu aut se dolní nábřeží, která vedou podél řeky Seiny, koncem roku 2016 plně zpřístupnily pro pěší, což se v roce 2018 stalo trvalým. V roce 2020 obyvatelé znovu zvolili starostku Anne Hidalgo částečně díky její podpoře „15minutového města“. Nový urbanistický koncept, který obyvatelům umožňuje dokončit všechny jejich každodenní úkoly. Od nakupování přes školu až po práci, do vzdálenosti 15 minut chůze nebo jízdy na kole.

Pandemie spojená s četnými stávkami ve veřejné dopravě před uzamčením pouze posílila popularitu těchto iniciativ zaměřených na člověka a udržitelných z hlediska životního prostředí. „Krása cestování pěšky v Paříži se od Covidu více zdůrazňuje.“ Řekla Kathleen Peddicord, zakladatelka Live and Invest Overseas. „Veřejná doprava byla po dlouhou dobu zakázaná a také nebylo pohodlné nosit roušky. Takže více lidí začalo chodit pěšky.“

Pro odlehčení automobilové dopravy se zavedly také další cyklostezky. Ve skutečnosti město plánuje do roku 2026 přidat dalších 180 km cyklostezek a 180 000 parkovacích míst pro kola.

Celoměstská proměna

„Žiju v Paříži 14 let a mohu s jistotou říci, že jsem nikdy neviděla větší celoměstskou proměnu, než ta, která se stala naposledy s cílem povzbudit cyklisty.“ Řekla Sadie Sumner, která vede pobočku v Paříži. Cykloturistická společnost Fat Tire Tours.

Hlavní průjezdy, jako je Rue de Rivoli v centru Paříže, byly zredukovány na jeden jízdní pruh. Zatímco stezky pro cyklisty byly rozšířeny na šířku tří pruhů pro auta.

Město také plánuje do roku 2026 vysadit 170 000 stromů se záměrem ochladit Paříž, aby byla pohodlnější a příjemnější pro chodce. V očekávání, že město bude pořádat olympijské hry v roce 2024, bude most mezi Eiffelovou věží a Trocaderem také plně pro pěší.

Celkově obyvatelé ocenili rozsáhlé změny a těší se na ještě další. „Místním se to moc líbí, jezdí tu méně aut a lidé se zdají být trochu uvolněnější,“ řekl pařížský rodák Roobens Fils, který bloguje na Been Around the Globe. Měl návrhy pro pěší cestovatele: Parc Rives de Seine, 7 km dlouhý úsek u řeky. Rue Montorgueuil v srdci Paříže se svými obchody se sýrem, vínem a květinami. Rue Saint Rustique na Montmartru pro své starobylé dlažební kostky (toto je nejstarší ulice v Paříži). A Cour Saint Emilion pro své butiky, kavárny a restaurace.

Kolumbijské město Bogotá

Zatímco Bogotá (a Kolumbie obecně) měla vždy silnou cyklistickou kulturu a cyklistika byla národním sportem země. Pandemie urychlila mnoho změn bez aut. V roce 2020 starostka Claudia Lopez určila dalších 84 km dočasných cyklostezek ke stávající městské 550 km dlouhé síti cyklostezek Ciclorruta. Již nyní jedné z největších na světě a od té doby se staly trvalými.

Bogotá jedno z prvních měst na světě, které během pandemie přidalo cyklopruhy. A obyvatelé to považují za změny trvale k lepšímu. „Ve městě se během posledních několika let skutečně začala rozvíjet znatelná atmosféra Amsterdamu a Kodaně,“ řekl Alex Gillard, zakladatel blogu Nomad Nature Travel, který během pandemie žil v Bogotě i mimo ni. „Na ulicích je tolik kol v každou denní dobu, je to docela inspirativní.“

O nedělích a státních svátcích město zakázalo vjezd automobilů na určité trasy v rámci programu známého jako Ciclovia, který každý týden přiláká více než 1,5 milionu cyklistů, chodců a běžců.

Nové městské autobusy SITP, které jezdí na elektřinu a plyn, také podle místních výrazně zlepšily systém veřejné dopravy. „Atmosféra Bogoty se změnila. Pohyb ve městě je nyní mnohem jednodušší, klidnější a bezpečnější,“ řekla obyvatelka Josephine Remo, která píše stejnojmenný cestovatelský blog.

Pěší zóna

Doporučuje cestovatelům, aby se podívali do historické čtvrti La Candelaria, kde se město zrodilo před více než 400 lety. Najdou zde spoustu muzeí o bohaté historii města a také restaurace sídlící ve staletých budovách. Navrhuje také park Usaquén pro víkendový trh pod širým nebem, kde mohou návštěvníci vyzkoušet místní kolumbijské jídlo, řemesla a hudební akce.

Milán, Itálie

Itálie se stala jednou ze zemí nejvíce zasažených pandemií a její města se musela rychle přizpůsobit, aby poskytovala alternativy k hustě osídlené veřejné dopravě. V létě 2020 se Milan pustil do ambiciózního plánu na rozšíření chodníků a rozšíření cyklistických pruhů podél 35 km silnic, které se dříve zaměřovaly na automobilovou dopravu. Změny proměnily město a přinesly s sebou více venkovních jídelen, trhů pod širým nebem a městských zahrad.

„Není to Miláno, které si pamatuji z doby před 10 lety během mých vysokoškolských studií,“ řekla rezidentka Luisa Favaretto. Zakladatelka zahraničního webu Strategistico. „Miluji koncept 15minutového města. [Plán, který Milán také prozkoumal.] Ten byl nakreslen s vyvíjející se infrastrukturou města, která upřednostňuje lidi před auty.“ Zaznamenala nárůst toho, co nazývá „starý svět“ smysl pro komunitu, protože existuje více důvodů, proč být venku a setkávat se ve společných prostorách.

Nová čtvrť CityLife není jen největší oblastí bez aut v Miláně, ale také jednou z největších zón bez aut v Evropě. „Je plná veřejných zelených ploch spolu s tunami cyklostezek a nabízí pohled do budoucnosti udržitelného Milána,“ řekl Favaretto. Doporučuje také procházku po kanálech Navigli a užít si okolní venkovní restaurace a noční život. Severní čtvrť Isola se proměnila z průmyslové čtvrti na pěší a cyklistickou oblast plnou moderních kaváren, galerií a butiků.

Cestovatelé se také nemusí bát shánět kolo, aby si užili cyklostezky. Městská služba sdílení kol, BikeMI, má 300 stanic po celém městě a nabízí běžná i elektrokola.

Město San Francisco, USA

Toto město na severu Kalifornie se během rané pandemie rychle posunulo, aby spustilo Slow Streets. Program, který používal značení a bariéry k omezení automobilové dopravy. Rychlosti na 30 koridorech ve snaze učinit je vstřícnějšími pro chodce a cyklisty. Podle údajů shromážděných městem program zaznamenal 50% snížení provozu vozidel. 17% nárůst pěšího provozu ve všední dny a 65% skokový nárůst cyklistů v pracovní dny.

Ačkoli mnoho ulic bylo od té doby vráceno do stavu před pandemií, obyvatelé tlačili na to, aby byly čtyři části trvalé, včetně těch na Golden Gate Avenue, Lake Street, Sanchez Street a Shotwell Street. V září se bude hlasovat o budoucnosti dalších koridorů.

„Pro chodce a cyklisty je krásné, že mohou sdílet ulice,“ řekl obyvatel Leith Steel na silnicích, které jsou stále uzavřené. „Vidíte rodiny, jak se procházejí, děti si hrají. Je to mnohem jiný zážitek.“

Poznamenává také, že město vynaložilo peníze a úsilí na vybudování lepších cyklistických tras po celém městě. Ty jsou jasněji značeny než dříve. Doporučuje skutečně prozkoumat každou čtvrť v San Franciscu, protože každá má svůj vlastní pocit a charakter. Hayes Valley lemované stromy pro jeho luxusní a moderní atmosféru. Outer Sunset pro svou uvolněnou surfařskou atmosféru a 5,5 km dlouhý úsek pláže s bílým pískem. A North Beach pro své živé pouliční kavárny (a 4. nejpřístupnější čtvrť ve městě).

I když je třeba ještě hodně udělat, aby se San Francisco stalo skutečně městem přátelským pro chodce, historie ukazuje, že to lze udělat. Jedna z nejpřístupnějších oblastí města. Embarcadero podél nábřeží. Byla kdysi dálnicí, dokud ji zemětřesení v roce 1989 neučinilo pro vozidla nepoužitelnou.

Zdroj: bbc, top-voziky.cz