Bionafta z vepřového tuku pro mezinárodní lety

Vepřový tuk spolu s dalšími živočišnými tuky je ve skutečnosti docela slušným zdrojem paliva. Dočkáme se v budoucnu bionafty z vepřového tuku

Pokud jste si mysleli, že jediným účelem tuku je, aby vše chutnalo lépe a zároveň ucpávalo tepny, měli jste z větší části pravdu. Vepřový tuk spolu s dalšími živočišnými tuky je ve skutečnosti docela slušným zdrojem paliva. V budoucnu se možná dočkáme bionafty právě z vepřového tuku.

Jsme si jistí, že jste viděli videa lidí, kteří si upravili své dieselové vozy tak, aby jezdily na použitý fritovací olej z rychlého občerstvení. Než se pustíte do vylévání litinové pánve plné tuku ze slaniny do svého pick-upu Ram Heavy Duty Cummins, měli byste něco vědět. Použití živočišných tuků jako paliva je možné pouze proto, že se musí rafinovat na bionaftu. Většinou se o bionaftě nepíše zdaleka tolik jako o jiných zdrojích paliva pro dopravu, jako je například elektřina. To se však může brzy změnit.

Studio o využití živočišných tuků jako zdroj bionafty

Evropská skupina Transport & Environment Group (T&E) zadala společnosti Cerulogy vypracování studie o využití živočišných tuků jako zdroje bionafty a podle jejích výsledků již existuje „značný tlak“ na zásoby živočišných tuků. Jeho používání jako zdroje bionafty se totiž od roku 2006 zvýšilo „čtyřicetinásobně“. Má se tedy zvýšit tlak na zásoby, protože studie rovněž uvádí, že poptávka po bionaftě z živočišných tuků se do roku 2030 ve srovnání s rokem 2021 ztrojnásobí.

Letecké společnosti Ryanair a Wizz Air nedávno podepsaly s dodavateli ropy rozsáhlé dohody o udržitelných leteckých palivech (SAF)
Mohla by letadla létat na bionaftu z živočišného tuku?

Letecké společnosti Ryanair a Wizz Air nedávno podepsaly s dodavateli ropy rozsáhlé dohody o udržitelných leteckých palivech (SAF). Společnost T&E předpokládá, že přinejmenším část těchto dohod zahrnuje bionaftu z živočišného tuku. Studie T&E uvádí, že pro let z Paříže do New Yorku v každém směru byste potřebovali 8 800 prasat. Takže celkem 17 600 prasat tam i zpět.

Udržitelná varianta pro pohonné hmoty?

Dobrá, bionafta z živočišných tuků je zřejmě velký problém. A to zejména v Evropě, která podle studie představuje 46 % veškeré spálené bionafty z živočišných tuků. Obecně řečeno, využití něčeho, co by jinak skončilo v odpadu, je dobrá věc. Potenciální problém nastává, když se velké podniky, jako jsou letecké společnosti a ropné společnosti, rozhodnou, že chtějí používat více této látky. Co se stane, když poptávka po živočišném tuku příliš vzroste? Pěstování dalších zvířat jen za účelem porážky pro pohonné hmoty není nejudržitelnější variantou.

Emise uhlíku

Pokud spotřebitelé nezískají živočišné tuky, mohou se obrátit k alternativám, jako je palmový olej. Palmový olej je levnější a má podobné vlastnosti jako živočišné tuky, což zní jako dobrý nápad, ale má to háček. Podle studie by v případě, že by panenský palmový olej nahradil živočišné tuky, mohly být emise CO2 z bionafty z živočišných tuků až 1,7x horší než u běžné nafty. Studie však přímo neuvádí, jak by k tomu došlo.

Obrátili jsme se na společnost T&E s žádostí o vysvětlení. Její zástupce nám vysvětlil, že společnost Cerulogy dospěla k závěru, že 1,7násobné zvýšení emisí se vypočítalo jako nepřímý důsledek. Pro představu, kromě biopaliv se živočišné tuky používají také v oleochemickém průmyslu (mýdla a kosmetika). Společnost Cerulogy tedy říká, že pokud i oleochemický průmysl přejde na palmový olej, úspory uhlíku díky používání živočišných tuků se převáží čistým nárůstem emisí uhlíku ze sklizně palmového oleje.

T&E v podstatě říká, že bionafta z vepřových, respektive živočišných tuků je ve skutečnosti jen náplastí v boji proti snižování emisí uhlíku. Nicméně pokud dopravní průmysl nedostane svou poptávku pod kontrolu, může se tato náplast změnit v zející ránu. Slanina asi opravdu nemůže vyřešit všechno.

Zdroje: motortrend, Vapol