Honda a Sony – nová dohoda o podniku na elektromobily

Automobilka Honda a technologický gigant Sony oficiálně podepsaly dohodu o společném podniku. Na jejímž základě vznikne v roce 2022 nová společnost Sony Honda Mobility Inc., která plánuje prodej elektromobilů do roku 2025.

  • Společnosti Honda a Sony dnes oznámily, že plánují založit novou společnost, která bude vyrábět a prodávat elektromobily.
  • Obě značky hodlají novou společnost založit ještě letos a první model elektromobilu prodávat do roku 2025.
  • Honda poskytne výrobní zařízení a Sony poskytne své odborné znalosti zaměřené na technologie.

Společnosti dnes oznámily, že oficiálně podepsaly dohodu o společném podniku s názvem „Sony Honda Mobility Inc.“. Nová firma zaměřuje na výrobu elektromobilů a služby mobility. Plánuje zahájit prodej elektromobilů a provoz služeb mobility v roce 2025.

Co se stane, když se automobilka jako Honda spojí s technologickou společností jako Sony a vytvoří novou značku elektromobilů? Svět by to mohl zjistit v nepříliš vzdálené budoucnosti. Protože oba průmysloví giganti dnes oznámili spolupráci na společném vývoji a prodeji nových elektromobilů.

Přestože společnosti Honda a Sony stále jednají o podrobnostech takového partnerství, ve společném prohlášení uvedly, že mají za cíl vytvořit novou společnost do jednoho roku. Ambiciózní plán. Zahrnuje také prodej prvního modelu elektromobilu nově vzniklé značky do roku 2025. Další plány na komercializaci a poskytování služeb mobility.

Honda s Sony
Honda s Sony

Zatím společnost Hondy a Sony nemá jméno

Nová společnost zatím nemá jméno. Na mysli se mi okamžitě vybaví mashupy Sonda nebo Hony, ale podle obchodního plánu by se měla starat o design, vývoj, plánování a prodej. Honda pověřena výrobou vozidel ve svých závodech. Společnost Sony zase údajně zodpovědná za vytvoření platformy pro službu mobility.

Společnost Honda loni uvedla, že se zavázala do roku 2040 prodávat pouze vozidla na baterie a vodíkové palivové články. Postupný nárůst těchto typů vozidel v příštích dvou desetiletích se bude časově shodovat s poklesem výroby a případným zrušením nabídky automobilky se spalovacími motory. První dva nové modely značky s elektrickým pohonem – vytvořené ve spolupráci se společností GM, které nejsou součástí týmové spolupráce se společností Sony – by se měly objevit na našich březích od roku 2024. Přičemž jedním z nich bude Honda Prologue a druhý bude součástí prémiové řady Acura.

Na dnešním oznámení měla společnost Sony vystavený prototyp elektrického crossoveru Vision-S 02 z technologického veletrhu CES. Ten, stejně jako dřívější elektrický sedan Vision-S 01, již naznačoval záměr společnosti Sony vstoupit v určité podobě na trh s elektrickými vozidly.

Zdroje: Car and Driver, top-voziky