Nákladní vůz Honda: Koncept Class 8 Hydrogen Fuel Cell Truck s vodíkovou technologií

Honda je známá svými malými vozy. Nyní však představila nákladní vůz s vodíkovými palivovými články s názvem Class 8 Hydrogen Fuel Cell Truck

Honda je známá svými malými vozy. Na nejnovějším konceptu této společnosti však není nic malého. Jedná se nákladní vůz Honda s vodíkovými palivovými články, nazvaný jednoduše Class 8 Hydrogen Fuel Cell Truck Concept. Honda jej spolu s dalšími vozidly s palivovými články představí 20. května na veletrhu Advanced Clean Transportation Expo v Las Vegas.

Specifikace nákladního vozu

Nákladní vůz je plně funkční demonstrátor určený k prezentaci současných vodíkových technologií společnosti Honda. Veze tři systémy palivových článků, z nichž každý umí vygenerovat 80 kilowattů. To je 240 kW kombinované energie, která pohání neznámý počet elektromotorů.

Honda uvádí, že maximální rychlost vozu se odhaduje na 113 km/h a že před doplněním paliva může ujet 643 mil. Stojí za zmínku, že dojezd platí pro plně naloženou soupravu nákladního automobilu a přívěsu o hmotnosti 37 200 kg.

Palivové články: Hotové sériové výroby

Zatímco kamion je koncept, vodíkové palivové články nejsou. Jedná se o nové sériové výrobky, které se v současné době vyrábějí ve společné továrně Honda-General Motors v Michiganu. Honda doufá, že tímto nákladním vozem zaujme potenciální partnery, kteří by jí pomohli realizovat budoucnost vodíkového pohonu.

Zatímco kamion je koncept, palivové články nejsou
Honda ukázala koncept nákladního vozu Class 8 Hydrogen Fuel Cell Truck

„Užitková vozidla, včetně nákladních vozidel třídy 8, kde palivové články nabízejí nejlepší náhradu stávajících dieselových aplikací s nulovými emisemi, jsou klíčovou součástí široké obchodní strategie společnosti Honda v oblasti vodíku,“ uvedl Ryan Harty, asistent viceprezidenta společnosti Honda pro udržitelnost a rozvoj podnikání.

„Společnost Honda aktivně hledá obchodní spolupráci a zákazníky, kteří by pomohli uvést tato řešení vodíkových palivových článků na trh zde v Severní Americe.“

Ve skutečnosti jde o Peterbilt

Společnost Honda přebírá vlastnictví konceptu s vnitřnostmi palivových článků, ale nákladní vozidlo je ve skutečnosti z dílny společnosti Peterbilt. Vypadá trochu jako 579EV – bateriová elektrická souprava s dvojicí e-náprav a dojezdem 241 km.

Honda se ve svém oznámení o společnosti Peterbilt nezmiňuje a na snímcích jsou z konceptu odstraněny odznaky Peterbilt. Není jasné, zda mezi oběma značkami probíhá nějaký společný vývoj. Společnosti se k tomu zatím nevyjádřily.