Hrom pod vodou

V tichomořském ohnivém pásu zuří četné podvodní sopky. Jedna z nich byla naposledy viditelně aktivní. V jeho blízkosti učinili před lety odborníci téměř neuvěřitelný objev.

Asi 24 km jižně od Šalamounova ostrova Vangunu žije ve vodě rozzlobený obr. Jmenuje se Kavachi a je jednou z nejaktivnějších známých podvodních sopek na světě. Lidé, kteří žijí na Vangunu, mu dali jméno jednoho ze svých bohů.

Od října 2021 je Kavachi ve fázi erupce a téměř neustále chrlí tephru: úlomky hornin, lávu, jemný prach, síru. 14. května zachytil satelit NASA Landsat 9 zbarvenou vodu pohybující se směrem k Vangunu v důsledku erupce sopky.

Kavachi (vpravo dole v obdélníku), který je součástí Pacifického Ohnivého kruhu, se nachází 24 kilometrů jižně od Šalamounova ostrova Vangunu., Hrom pod vodou
Kavachi (vpravo dole v obdélníku), který je součástí Pacifického Ohnivého kruhu, se nachází 24 kilometrů jižně od Šalamounova ostrova Vangunu

Kavachi, jehož vrchol se v současnosti nachází asi 20 metrů pod hladinou moře, se nachází v tektonicky aktivní oblasti a je součástí Tichomořského ohnivého kruhu, který se táhne od Aleutských ostrovů na jižním okraji Beringova moře až po Nový Zéland.

Více než milion podvodních sopek?

Zatímco na souši a nad vodou je pouze asi 1 900 aktivních sopek, počet takzvaných podmořských sopek (s hromy) se odhaduje na výrazně vyšší. Mohou jich být statisíce, někdy i více než milion. Hluboké moře je stále z velké části neprozkoumané, takže většina erupcí probíhá tajně, možná mnoho tisíc metrů pod mořskou hladinou.

Kavachi je však pro mnoho lidí příliš známé. Jedna z jeho erupcí v roce 2000 byla tak silná, že z vody vystřelila láva vysoká 70 metrů. Lidé z Vanugu znovu a znovu hlásili, že v oceánu je oheň a že se země třese. V roce 1951 Kavachi vypustil malou tsunami.

Podmořské sopky jako Kavachi však nejsou pro člověka nebezpečné jen tehdy, když jsou jejich vrcholy blízko povrchu. I při erupcích ve velkých hloubkách to může být pro lodní dopravu problematické. Plynové bubliny vytvořené takovými erupcemi mohou snížit nosnost vody a dokonce potopit obrovská oceánská plavidla.

Žralok kladivoun (symbolický obrázek): Některé ryby žijí v nejextrémnějších podmínkách uprostřed sopečného kráteru, Hrom pod vodou
Žralok kladivoun (symbolický obrázek): Některé ryby žijí v nejextrémnějších podmínkách uprostřed sopečného kráteru
 

,,Není způsob, jak přežít“

Člověk by si myslel, že žít v nehostinném prostředí hromů a lávou chrlících obrů je nemožné, ale není tomu tak. V roce 2015, když tým z Queenslandské univerzity procházel kolem Mount Kavachi, aby sbíral údaje o jeho hydrotermální aktivitě, zjistili, že v horkých a kalných vodách kolem sopky a dokonce i v jejím kráteru žijí dva druhy žraloků: kladivouni a hedvábní žraloci.

Od té doby odborníci nazývali Kavachi „Sharkcano“ – spojení slov Shark (žralok) a Volcano (sopka). Stále však není jasné, jak ryby vzdorují extrémním podmínkám. Cítíte, kdy hrozí vypuknutí? ,,Jedna věc je jasná: když to začne, není tam žádný způsob, jak přežít,“ říká Brennanová Phillipsová, která byla na výletě.

Během své první expedice v roce 2015 Phillips na vlastní kůži zažil, jak je to v blízkosti sopky nebezpečné. V té době byla také sopka ve fázi erupce. V rozhovoru pro National Geographic výzkumník řekl, že měl pocit, jako by přímo pod ním nebo vedle něj vyrazil blesk.

Zdroj: spiegel, Vapol