Gran Turismo: Fakta nebo fikce?

Producenti filmu hovoří o kontroverzní scéně zahrnující skutečnou tragédii. Navzdory svému názvu není film Gran Turismo ve skutečnosti filmem o videohře. Film založili na skutečném příběhu Janna Mardenborougha. Ze závodníka simulátoru Gran Turismo se stal plnohodnotným profesionálním závodníkem jezdícím s vozem Nissan GT-R NISMO za tovární tým. Upřímně řečeno, nemělo by být až tak překvapivé, že se takový příběh nakonec dočká filmové adaptace. Má všechny předpoklady pro skvělý závodní film, včetně empatického smolaře.

Když jsme hovořili s prezidentem PlayStation Productions Asadem Qizilbashem a hlavním producentem Carterem Swanem, dvojice jasně řekla, že Gran Turismo nebylo žádnou volbou, když se rozhodovali o výběru dalšího IP pro adaptaci do velkofilmu.

„Mysleli jsme si, že se jedná o opravdu skvělou příležitost a téměř nečekanou možnost adaptovat videoherní IP vyprávěním skutečného příběhu,“ řekl Qizilbash. „Zároveň se nám líbí myšlenka velmi nadějného příběhu. Chtěli jsme něco velmi inspirativního a Jannův příběh a spojení s IP se prostě trefily do všech těchto věcí dohromady.“

Gran Turismo je založený na skutečném příběhu

Klíčovým slovem je, že film Gran Turismo založili na skutečném příběhu. To znamená, že ne vše, co vidíte ve filmu, se odehrálo ve skutečném životě. Mardenborough například není první osobou, která vyhrála GT Academy a stala se z „hráče závodníkem“, jak zní slogan filmu. Jako první vyhrál soutěž v roce 2008 Španěl Lucas Ordóñez. Pokud Mardenborough nebyl první, kdo vyhrál GT Academy, proč se tedy jeho příběh stal tím, který se hodí pro film?

„Myslím, že na Jannově cestě bylo mnoho opravdu zajímavých úhlů pohledu a prvků,“ řekl Swan. „Předchozí vítězové Gran Turismo, ačkoli byli v závodění relativně noví, měli za sebou určitý trénink a myslím, že Jann byl opravdu outsider. Byl to někdo, kdo z tohoto světa (motoristického sportu) opravdu vůbec nepocházel, a bylo to něco, co pro něj nikdy nebylo možné. Jako divák se s ním ztotožníte, protože nikdy předtím v tomto světě nebyl. Nikdy předtím nestál na trati a nikdy předtím neřídil žádné z těchto závodních aut.“

Gran Turismo

Další výrazný odklon od skutečných událostí přichází ve třetím dějství Gran Turismo, kdy Mardenborough utrpí na Nürburgringu nehodu, při níž se jeho závodní vůz převrátí, přejede plot a zabije diváka. Tento okamžik se ve filmu stává zlomovým bodem pro Mardenborougha, který vytrvá a ve vyvrcholení filmu se umístí na stupních vítězů v závodě 24 hodin Le Mans. Mardenboroughova havárie je bohužel skutečnou událostí a v roce 2015 při ní skutečně někdo přišel o život. Film však mění sled událostí.

Start v Le Mans

Ve skutečnosti Mardenborough startoval v Le Mans dva roky před nehodou na Nürburgringu v roce 2015. Někteří kritici Gran Turismo tvrdě odsoudili za to, že přehazuje události a pravděpodobně skutečnou tragédii mění v pohodlný krok na „cestě hrdiny“, čímž takříkajíc prokazuje medvědí službu obětem skutečné havárie. Vzhledem k tomu, že Qizilbash a Swan oba produkovali tento film, požádali jsme je o reakci na tuto kritiku.

„Není to dokument,“ řekl Qizilbash. „Jako v každém dramatickém příběhu, i v Gran Turismo se najdou věci, kde chceme využít některé dramatické tvůrčí volby, abychom vytvořili opravdu zajímavý a poutavý příběh. Druhá věc je, že je to něco, nad čím jsme s Jannem strávili hodně času. Je na tom výkonným producentem, takže bylo důležité, aby to bylo něco, co bude respektovat a podporovat.“

Když jsme s Mardenboroughem mluvili, řekl nám, že během produkce kladl se scenáristy a producenty důraz na přesnost. A k tomu je třeba říci, že ztvárnění havárie je velmi blízké skutečnosti, což je patrné, pokud si vedle sebe pustíte záběry z filmu a skutečné video z incidentu.

Zda bylo správné změnit časovou osu havárie, aby posloužila příběhu, nechť posoudí každý divák sám. I když jsme si všimli některých technických nepřesností, pokud jde o závodní sekvence, film jsme si užili mnohem více, než jsme očekávali. Nedotažený příběh nás zaujal a ocenili jsme viscerální způsob, jakým byly závodní sekvence natočeny. Ačkoli Gran Turismo nepřekonává klasiky jako Le Mans, rozhodně si zaslouží být v panteonu skvělých závodních filmů.

Zdroj: motortrend, Vapol