Chevrolet Bolt EV by se mohl znovu vrátit

Generální ředitelka General Motors Mary Barra naznačila, že se v blízké budoucnosti vrátí základní model Chevrolet Bolt EV

Generální ředitelka General Motors Mary Barra naznačila, že se v blízké budoucnosti vrátí základní model Chevrolet Bolt EV. Cena modelu by se mohla pohybovat níže než cena připravovaného crossoveru Equinox EV.

Návrat elektromobilu Bolt

V rozhovoru pro podcast Marketplace stanice NPR šéfka GM uvedla, že již několik měsíců jezdí s vozem Bolt EUV a že se jí „naprosto líbí“. Nicméně se jedná o druhou generaci elektromobilu, což znamená vyšší výrobní náklady než u třetí generace platformy Ultium. Ta přináší snížení nákladů na baterie o 40 %.

Když se se začátku loňského roku objevily zprávy o zcela novém Chevrolete Equinox EV na bázi Ultium, někteří odborníci tvrdili, že až přijde na trh na podzim 2023, nahradí Bolt s odhadovanou cenou okolo 30 000 dolarů (661 000 korun). Nyní se však zdá, že se to nestane. Bolt EV se tak může vrátit jako ještě dostupnější elektrické vozidlo na baterie.
Chevrolet Bolt EV se znovu objeví na trhu

V důsledku toho se mají současné modely Bolt EV a Bolt EUV do konce roku vyřadit, přestože téměř sedm let po zahájení výroby v roce 2016 stále nabízejí skvělý poměr ceny a výkonu. A to se základní cenou 26 500 dolarů (584 000 korun).

Když se na začátku loňského roku objevily zprávy o zcela novém Chevrolete Equinox EV na bázi Ultium, někteří odborníci tvrdili, že až přijde na trh na podzim 2023, nahradí Bolt s odhadovanou cenou okolo 30 000 dolarů (661 000 korun). Nyní se však zdá, že se to nestane. Bolt EV se tak může vrátit jako ještě dostupnější elektrické vozidlo na baterie.

Platforma Ultium

Vzhledem k tomu, že GM má s platformou Ultium o 40 % nižší náklady na baterii ve srovnání s druhou generací baterie, která je základem současného modelu Bolt EV, nemusela by být podle nás startovací cena kompaktního elektromobilu poslední generace kolem 25 000 dolarů (551 000 korun) nemožná. A to bez jakýchkoli daňových úlev nebo pobídek.

O něco větší Bolt EUV ujede na jedno nabití až 397 km
Odhadovaný dojezd Bolt EV je 417 km

Brzy vyřazený Chevrolet Bolt EV má podle EPA odhadovaný dojezd 417 km. O něco větší Bolt EUV ujede na jedno nabití až 397 km. Oba kompaktní vozy podle Kelley Blue Book patří k nejméně nákladným elektromobilům na pět let, takže to není vůbec špatná nabídka.

Stojí za zmínku, že cesta Boltu nebyla vždy snadná. General Motors v srpnu 2021 zastavil výrobu obou vozů kvůli masivnímu svolávání baterií, které se týkalo asi 142 000 kusů. Společnost výrobu obnovila v dubnu 2022.

Zdroje: insideevs, Vapol