Volkswagen ID.2ALL se stane levným sériovým EV

Koncept Volkswagen ID.2ALL je předobrazem sériového EV modelu, který automobilka představí pro evropský trh v roce 2025

Koncept Volkswagen ID.2ALL je předobrazem sériového EV modelu, který automobilka představí pro evropský trh v roce 2025. Společnost navrhuje elektromobil tak, aby jeho cena začínala pod 25 000 eur (600 000 korun). Sériová verze modelu ID.2ALL se stal jedním z deseti nových elektromobilů, které automobilka plánuje uvést na trh do roku 2026.

Specifikace modelu ID.2ALL

Volkswagen uvádí, že ID.2ALL má být stejně prostorný jako Golf, ale cenově dostupný jako Polo. Začne jezdit na nejnovější evoluční platformě MEB Entry, což mu umožní stát se prvním modelem ID s pohonem předních kol.

Začne jezdit na nejnovější evoluční platformě MEB Entry, což mu umožní stát se prvním modelem ID s pohonem předních kol
Díky platformě MEB Entry se stane prvním modelem ID s pohonem předních kol

Elektromobil měří na délku 4 050 mm, na šířku 1 812 mm, na výšku 1 530 mm a mezi koly má 2 600 mm. Je kratší než Golf, ale mají podobný rozvor. Uspořádání EV umožňuje sbalit spoustu věcí a nabízí objem zavazadlového prostoru 490 až 1 330 litrů.

Koncept je vybavený elektromotorem o výkonu 166 kW (222 koní), který dokáže elektromobil rozjet na 100 km/h za méně než sedm sekund. Dokáže vyvinout rychlost 160 km/h, přičemž dojezd podle WLTP činí až 450 kilometrů.

Koncept hovoří novým designovým jazykem

Koncept je předzvěstí nového, avšak důvěrně známého designového jazyka značky. C-sloupek si bere inspiraci z prvního Golfu, který automobilka zvýraznila zcela rovným bočním obrysem a linií oken.

Přední část vozu se tváří přívětivě a mezi světlomety, které jsou umístěné nad usměvavým spodním nárazníkem, se nachází světelný prvek v celé šířce vozu
Mezi světlomety se nachází světelný prvek v celé šířce vozu ID.2ALL

Přední část vozu se tváří přívětivě a mezi světlomety, které jsou umístěné nad usměvavým spodním nárazníkem, se nachází světelný prvek v celé šířce vozu. Zadní část má jednoduchá koncová světla, přičemž nárazník je opatřený výrazným černým difuzorem. ID.2ALL přináší také nový vzhled kabiny.

Výbava interiéru

Uvnitř má Volkswagen 12,9″ dotykový displej informačně-zábavního systému, který označuje za „samovysvětlující“. Pod obrazovkou se nachází nově vyvinutý ovládací panel HVAC s podsvícenými tlačítky, zatímco menu se ovládá pomocí ovládacího kolečka na středové konzole.

Ve voze VW ID.2ALL se pod obrazovkou nachází nově vyvinutý ovládací panel HVAC s podsvícenými tlačítky, zatímco menu se ovládá pomocí ovládacího kolečka na středové konzole
Uvnitř vozu se nachází nově vyvinutý ovládací panel HVAC

Uprostřed nového klimatizačního panelu je umístěné kolečko pro ovládání hlasitosti, které reaguje na stížnosti na nedostatek fyzických tlačítek v elektromobilech značky. Nový je také volant se zjednodušeným uspořádáním ovládacích prvků – jedním kolečkem a dvěma tlačítky na každé tyči.

Uvedení na trh a cena

V letošním roce Volkswagen uvede na trh nový model ID.3 s dlouhým rozvorem ID. Buzz a ID.7. V roce 2026 má mít automobilka připravené kompaktní elektrické SUV. Pracuje také na elektromobilu se startovací cenou pod 20 000 eur (600 000 korun). Doufáme, že oba cenově dostupné elektromobily VW dorazí do USA.

Zdroje: motor1, Vapol