Passat se blíží ke konci, poslední model sjel z linky

Z montážní linky sjel poslední VW Passat pro americký trh a tento dlouholetý sedan končí.

Volkswagen po téměř 50 letech ukončil výrobu sedanu Passat v USA. Posledním z 800 000 sedanů Passat, které sjely z výrobní linky v Chattanooze ve státě Tennessee, byla limitovaná edice Passat 2022 v platinové šedé barvě.


Továrna se nyní zaměří na model ID.4 EV, jehož výroba bude zahájena později v roce 2022.
Volkswagen Passat oficiálně opouští náš trh, neboť z montážní linky VWoA v Chattanooze ve státě Tennessee sjel poslední americký Passat. Ve Státech těšil dlouhé tradici, která sahá až do roku 1974, kdy byl model známý jako Dasher.

První model Volkswagen Passat

Sdílel styling „skládaného papíru“ od Giugiara s modely Golf a Scirocco. Když se Volkswagen chystal opustit Brouka, využila značka Passat/Dasher k tomu, aby se prosadila na trhu. Koncem 70. let VW (spíše optimisticky) prezentoval Dasher jako luxusní model.

Historie modelu VW Passat
Historie modelu VW Passat

Dasher se nabízel v karosářských verzích kupé a sedan (obě hatchback) a také jako kombi. Tato třímodelová řada pokračovala i ve druhé generaci v roce 1982, kdy označení Dasher ustoupilo označení Quantum. V nabídce byly čtyřválcové a pětiválcové motory, které byly opět uloženy podélně, protože platforma byla společná s Audi. K dispozici byl také pohon všech kol (Syncro).

Jméno Passat se konečně objevilo na třetí generaci vozu, která přišla v roce 1990. Tento Passat, prodávaný jako sedan (s kufrem) a kombi, jel na architektuře založené na příčně uložených motorech VW. V roce 1992 se k základnímu čtyřválci 2,0 l připojil úzkoprofilový šestiválec VR6 s vyšším výkonem. Čtvrtou generaci, která nesla Passat až do roku 1997, předznamenal facelift přinášející další výbavu.

Passat vystoupil ze stínu s pátou generací modelu, která debutovala v roce 1998. Po návratu na platformu Audi (sdílenou s modelem A4) přinesl tento Passat působivou kvalitu pro mainstreamový sedan a kombi střední třídy. K dispozici byly čtyřválcové motory a motory V6 a pohon předních nebo všech kol. Technicky složitý motor W-8 se objevil později, stejně jako turbodiesel.

Volkswagen rok 1998
Volkswagen rok 1998

Obavy z přílišné drahoty modelu vedly koncern VW k tomu, že oddělil americkou verzi od evropského modelu, počínaje modelem B7 Passat, který debutoval v roce 2006 jako sedan a v roce 2007 jako kombi. V nabídce byly opět čtyřválcové motory a motory V6, stejně jako pohon předních nebo všech kol.

Různé pokusy

Další pokus o lepší přizpůsobení modelu volkswagnu americkému vkusu a cenám přinesl v roce 2012 nový, větší Passat. Aby se udržely náklady pod kontrolou, montoval se model ve zcela nové americké továrně v Chattanooze. Stal ještě větším a mnohem prostornějším než dříve. Tento model s aktualizacemi prodává VW dodnes.

Přestože výroba modelu končí, továrna v Chattanooze bude nadále vyrábět třířadé SUV Atlas a (o něco) menší dvouřadé SUV Atlas Cross Sport. Později v roce 2022 začne vyrábět také model ID.4 EV, uvedl VW.

Po odchodu modelu Passat by se kupující, kteří hledají čtyřdveřový vůz střední třídy, mohli podívat na elegantní VW Arteon. Většina z nich to však pravděpodobně neudělá. Místo toho se přikloní k některému z dalších zbývajících mainstreamových sedanů střední třídy. Naší nejlepší volbou je Honda Accord, několikanásobný vítěz soutěže 10Best.

Zdroje: caranddriver, Vapol