Incat Tasmania s ABB na hybridním e-trajektu

Švýcarská technologická společnost ABB podepsala dohodu s australským výrobcem trajektů Incat Tasmania. A to o prozkoumání vývoje lehkého rychlého trajektu s hybridním elektrickým pohonem.

Přelomová dohoda mezi dvěma předními světovými společnostmi zabývajícími se designem trajektů a námořními technologickými společnostmi také připravuje cestu pro potenciální rozvoj trajektů s nulovými emisemi.

Konkrétně obě společnosti vyhodnotí vhodnost katamaránového trajektu Incat 148E, rolovacího osobního katamaránu (RoPax) pro provoz v hybridních režimech, stejně jako potenciální plně bateriový provoz v pozdější fázi.

Incat 148E původně navrhl Revolution Design, vlastní designovou kanceláří Incat. Plánuje se, že hybridní elektrický trajekt má fungovat rychlostí až 21 uzlů. Představoval by řadu produktů ABB včetně palubního distribučního systému DC Grid, systému řízení napájení a energie a různých distribuovaných řídicích a diagnostických systémů.

„Všichni v Incat jsou nesmírně nadšeni, že mají příležitost pracovat po boku ABB,“ řekl Robert Clifford, zakladatel a předseda představenstva společnosti Incat Group of Companies.

„Tato spolupráce spojuje přední světovou technologickou společnost a předního světového výrobce lehkých lodí do partnerství. To se 100 procentně zaměří na řešení dopravy zcela zelené energie budoucnosti.“

Dohoda o rychlém trajektu

„Lehké lodě Incat spotřebují až o 40 procent méně energie než ekvivalentní ocelové lodě. Což znamená až o 40 procent méně emisí. Odvedli jsme rozsáhlou práci při aplikaci naší dokonalosti v konstrukci trajektů na specifika elektrického pohonu. ABB se stává ideálním partnerem, který pomůže společnosti Incat realizovat naši ambici vést odvětví pobřežní lodní dopravy do udržitelnější budoucnosti.“

Incat Tasmania s ABB na hybridním e-trajektu

Incat v současné době provozuje řadu trajektů po celém světě. A to včetně téměř 20 provozovaných v Austrálii, včetně Geelong Flyer ve Victorii a řadu trajektů provozovaných přes přístav Sydney.

Na druhou stranu ABB si již udělalo jméno v dodávání hybridně-elektrických pohonných systémů se svým pohonným systémem Azipod.

„Neexistuje jediné řešení, pokud jde o problémy s emisemi lodní dopravy. A při tomto přechodu k udržitelnějšímu trajektovému provozu musíme být nápadití,“ řekl Palemia Field, globální manažer segmentu trajektů ve společnosti ABB Marine & Ports.

„Úvahy o tom, jak by budoucí trajekt mohl nebo měl vypadat a jak by fungoval, přinášejí na trh odvážné myšlenky. Inovativní elektrická řešení ABB se stávají předpokladem pro perspektivní společnosti, jako je Incat.“

Zdroj: thedriven, TowPoint