Ohromující stezka Portorika přes tropický prales

Průkopnická a ohromující 64 km dlouhá stezka přes národní les El Yunque v Portoriku vás zavede od pláží k vrcholkům hor.

Jen hodinu na východ od dlážděných ulic a pestrobarevných španělských koloniálních budov San Juan se podél první turistické stezky v tropickém deštném pralese v USA ozývá symfonie ptačích volání a kvákání žab coquí.

Nová ohromující stezka NorEste (Severovýchod) v Portoriku zavede turisty od korálových útesů a bioluminiscenční laguny Fajardo na nejvyšší vrchol národního lesa El Yunque – tropického deštného pralesa známého svou krásou a biologickou rozmanitostí.

Pouze 25 až 50 turistů denně bude moci zažít 64 km dlouhé tří až pětidenní dobrodružství. Zatímco oficiální trasa je hotová asi z 90 procent, můžete na ni už vyrazit.

malá kaskáda v portorickém deštném pralese; Ohromující stezka Portorika přes tropický pralesem
Turisté mohou při procházce ohromujícím národním lesem El Yunque zahlédnout několik kaskádových vodopádů

Ohromující Portoriko

„Zřídkakdy se můžete vydat na túru do deštného pralesa, na vrchol hory v oblacích a jít na pláž ve stejný den,“ říká Keenan Adams, lesní správce El Yunque.

NorEste Trail je průkopnická spolupráce mezi 12 amerických a portorických národních, obecních a místních vládních, neziskových a komunitních organizací. 

„Když propojíte takovou stezku, stejně jako jiné regionální stezky, jako je Pacific Crest Trail a Appalachian Trail, máte smíšené vlastnictví půdy z pozemkových rezerv, státních rezervací, nemovitostí US Forest Service a soukromých pozemků mezi tím,“ říká David Ilse, úředník pro veřejné služby pro lesní službu USDA. ,,Je to docela koordinační úsilí dát to všechno dohromady.“ 

V době, kdy větší část území Portorika přechází do soukromého a zahraničního vlastnictví, umožňuje tato komunitně vedená iniciativa milovníkům přírody a kultury proniknout do vzácné, drsné krásy ostrova a zároveň přispívat místním komunitám.

„Jediný způsob, jak zachovat zdroj a zajistit, aby se lidé stali jeho správci, je, když to lidé milují,“ říká Mónica I. Pérez-Eguía, výkonná ředitelka Love in Motion, neziskové organizace, která vytváří zážitky z udržitelného cestovního ruchu. „Jediný způsob, jak to milovat, je jít k němu, chodit po stezkách, abyste se o něm dozvěděli. Není to transakce – je to zkušenost; je to cesta.“

Od útesu po hřeben

Stezka NorEste začíná (nebo končí) v přírodní rezervaci Cabezas de San Juan ve Fajardu, chráněném prostoru bohatém na mangrovy a korálové útesy. Ale i suché lesy, pláže a Laguna Grande, jednu ze slavných bioluminiscenčních lagun v Portoriku. Odtud mohou turisté vidět téměř celou trasu, pláž a El Toro.

Sledujte cestu přes pláž Seven Seas a Severovýchodní ekologický koridor (důležité hnízdiště mořských želv kožených) ke Kioscos de Luquillo, sbírce rodinných stánků s občerstvením. Turisté se mohou posilnit alcapurrías (masem plněné lívanečky vyrobené z juky, taro nebo jitrocelů). A nebo mofongo (smažené rozmačkané zelené banány podávané s masem nebo mořskými plody).

Zde technicky prozatím končí první úsek stezky. Ilse říká, že organizátoři v současné době třídí historická věcná břemena, aby pokračovali v rozvoji trasy do El Yunque. Do té doby mohou turisté využívat již existující staré kolejové koleje a přístupové cesty k farmám. A nebo chodit po dálnicích PR-983 a PR-988 do lesa. 

,,Klíčem je nemyslet na stezku jako na něco, co je plně dokončeno,“ říká Adams. „Nastavíte nejprve trasu, která je schůdná, pak v průběhu let získáváte pozemky nebo práva na cesty, aby byla trasa lepší. V tuto chvíli musíte občas jít po silnici.“

Ohrožené druhy zvířat

Sluníčka přes cestu džunglí
Ohromující El Yunque je s jedním z nejmenších lesů v USA, ale také jedním z biologicky nejrozmanitějších; jeho svěží zelená krajina chrání více než 200 druhů stromů a rostlin a 150 druhů zvířat, z nichž mnohé jsou na ostrově endemické
kamenná věž vidět mezi skupinou stromů; Ohromující stezka Portorika přes tropický pralesem
Yokahú Tower postavená v roce 1963 nabízí úžasný výhled na El Yunque, pobřeží a Americké Panenské ostrovy v okruhu 16 km

Jakmile jsou turisté v lese, vydají se po Bisley Trail na La Coca Trail, po PR-191 na Caimitillo Trail. A pak se vydají po Tradewinds Trail na El Toro Trail. Zde mohou cestovatelé zahlédnout ohrožené portorické papoušky, jeden z pěti druhů coquís (žáby pocházející z Portorika). Ale i další divokou zvěř a rostliny endemické na ostrově. (Před naloděním by případní turisté měli zavolat do návštěvnického centra El Yunque pro nejnovější aktualizace stezky NorEste.)

Hora vhodná pro boha

Taíno, původní obyvatelé, kteří obývají Portoriko nejméně od roku 3000 př. n . l., považovali zemi, která je nyní El Yunque (yuké znamená „bílé země“ v Taíno, odkazující na mraky), za posvátnou. Bylo to místo, kde bůh Yúcahu vládl z horského trůnu na El Toro, bojoval s chaosem a chránil Borinquen (taíno jméno pro Portoriko). V jižní části lesa můžete stále vidět petroglyfy Taíno.

Brzy poté, co Taíno ukázalo zlato Kryštofu Kolumbovi během jeho druhé plavby do Ameriky v roce 1493, je Španělé zotročili. Zlato se však nestalo jediným zdrojem, který si Španělé z Portorika vzali. Dřevo bylo také vzácnou komoditou. A Španělé téměř odlesnili celou pevninu, než v roce 1876 přeměnili El Yunque na jednu z nejstarších lesních rezervací na západní polokouli.

Poté, co USA v roce 1898 napadly Portoriko a získaly kontrolu, Civilian Conservation Corps prezidenta Theodora Roosevelta pokračoval v zalesňování El Yunque. Přes 2 600 místních dělníků stavělo stezky, silnice a zařízení – za použití pouze vybavení, které mohli nést na zádech.

Stezka je základem cestování

Mnoho ohromujících stezek, které dnes Love in Motion udržuje, se postavilo CCC. „Stezky jsou základem veškerého cestování od počátku věků – lidé začali chodit a vytvářet stezky, aby se dostali ke zdrojům. Je to rekreace, ale je to také způsob, jak chránit zdroje, přístup k výzkumu a vzdělání,“ říká Pérez-Eguía. 

Ruiny podél stezky v El Yunque National Forest
Po ohromujících turistických stezkách přes El Yunque lze nalézt několik ruin, které po sobě zanechal Civilian Conservation Corps

Chráněné oblasti, včetně Vieques a Culebra, dvou z hlavních ostrovů souostroví Portorika s více než stovkou ostrovů. Která tvoří 16 procent země. A to ve srovnání s 12 procenty Spojených států. Chráněná divoká území se však stávají vzácnějšími. Protože soukromí (často zahraniční) investoři a developeři nadále blokují přístup na pláže.

„Jsem tady od hurikánu Maria, takže jsem viděl, jak se les změnil. Všechno to zničil,“ říká Alberto Rivera Rodríguez, vedoucí oboru Love in Motion. ,,Během let jsem si mohl všimnout tohoto léčení a znovuzalesňování. Tato stezka, na které nyní pracujeme, před čtyřmi lety, vypadala úplně jinak. Možná za čtyři roky to bude vypadat úplně jinak.“

„Přijďte s otevřeným srdcem“

Komunity kolem stezky doufají v dolary z cestovního ruchu, které by nová trasa mohla přinést. Ale obávají se, jak by nový příliv návštěvníků mohl negativně ovlivnit region. 

„Potřebujeme přístup s trojím konečným výsledkem, kde se nachází skutečná sociální spravedlnost začleněna do každého aspektu operace,“ říká Carmen N. Portela Martínez, výkonná ředitelka Amigos de El Yunque, neziskové organizace zaměřené na ochranu přírody.

Nilsa María, která založila Mariposa con Botas (Motýl s botami), turistickou skupinu pro ženy, které hledají úlevu od svého každodenního života.

„Přijďte s otevřeným srdcem a probuzeným vědomím,“ říká María. „Vědět, kam jít a jakým věcem nebo situacím se můžete vystavit, se má stát klíčem k tomu, abyste si svou zaslouženou dovolenou užili na maximum.“

Rivera Rodríguez říká, že dokončení stezky NorEste Trail by bylo prvním krokem k propojení celého Portorika. To by bylo možné projít po stezkách, stejně jako tomu bylo v případě Taíno. „Když jdete na túru a vidíte potenciál, vžene vám to slzy do očí. Bude to krásné.“ 

Zdroj: nationalgeographic, Vapol