Funkce V2H pro více elektromobilů na bází Ultium

Společnost General Motors vybaví více svých připravovaných elektromobilů na bázi Ultium funkcí V2H (vehicle-to-home)

Společnost General Motors vybaví více svých připravovaných elektromobilů na bázi Ultium funkcí V2H (vehicle-to-home). Ta umožňuje uživatelům exportovat energii z vysokonapěťových baterií vozů do jejich domovů. Tím se vozidla v podstatě mění v záložní generátory.

Elektromobily na bází Ultium od General Motors

Dříve byla tato funkce oznámena pro nedávno odhalený pick-up Chevrolet Silverado EV RST pro rok 2024. Nyní však americký automobilový gigant uvádí, že celá jeho řada nových elektromobilů na bázi Ultium získá funkci V2H až do modelového roku 2026.

Jinými slovy, modely GMC Sierra EV Denali Edition 1 z roku 2024, Chevrolet Blazer EV z roku 2024, Chevrolet Equinox EV z roku 2024, Cadillac Lyriq z roku 2024 a připravovaný Cadillac Escalade IQ budou kompatibilní s V2H.

Aby mohli zákazníci využívat funkci V2H, musí si vybavit své domy jedním ze tří balíčků zařízení, které společnost GM Energy odhalila minulý měsíc
Pro využití funkce V2H si musí zákazníci pořídit jeden ze tří balíčků od GM Energy

Stojí za zmínku, že General Motors výslovně uvedl nové elektromobily na bázi Ultium. To znamená, že GMC Hummer EV není v seznamu zahrnutý. Tedy alespoň prozatím. Nicméně již v březnu společnost GM oznámila, že jak pickup, tak i SUV varianty Hummeru EV z roku 2024 dostanou v rámci standardní výbavy některých úrovní výbavy výkonnější palubní nabíječku Level 2. Ta umožní funkci V2L (vehicle-to-load). Díky ní mohou uživatelé prostřednictvím adaptéru exportovat energii z baterie o výkonu až 6 kW.

Tři balíčky zařízení pro V2H

Aby mohli zákazníci využívat funkci V2H, musí si vybavit své domy jedním ze tří balíčků zařízení, které společnost GM Energy odhalila minulý měsíc. A to Ultium Home V2H Bundle, Ultium Home Energy System nebo Ultium Home Energy Storage Bundle.

První z nich se dodává se střídavou nabíječkou, která podporuje obousměrné nabíjení. Dále se dodává také se sadou Enablement Kit, která přidává invertovanou baterii a baterii pro „tmavý start“. S touto základní sadou mohou majitelé kompatibilních elektromobilů dobíjet svá vozidla výkonem až 19,2 kW. A v případě potřeby mohou napájet své domácnosti z vysokonapěťové baterie vozidla maximálním vybíjecím výkonem 9,6 kW.

Každý z těchto balíčků lze integrovat s fotovoltaickým systémem, přičemž společnost SunPower je výhradním dodavatelem solárních zařízení a preferovaným instalátorem nabíječek pro elektromobily společnosti GM
Systém Ultium

Systém Ultium Home Energy System doplňuje stacionární úložnou jednotku GM PowerBank. Ta je připojená k sadě V2H Enablement Kit, přičemž jsou k dispozici dvě varianty: 5 kW/10,6 kWh a 7 kW/17,7 kWh.

Třetí balíček, Ultium Home Energy Storage Bundle, obsahuje jednu z nabízených jednotek GM PowerBank, střídač a domácí rozbočovač. Je určený pro lidi, kteří chtějí mít záložní bateriové úložiště bez elektromobilu.

Každý z těchto balíčků lze integrovat s fotovoltaickým systémem, přičemž společnost SunPower je výhradním dodavatelem solárních zařízení a preferovaným instalátorem nabíječek pro elektromobily společnosti GM.

Zdroje: motor1, Towpoint