Softwarové řešení pro tepelná čerpadla

Společnost Sonnen již nějakou dobu propojuje a řídí své fotovoltaické systémy, domácí úložné systémy a nástěnné boxy ve virtuální elektrárně

Společnost Sonnen představila nové softwarové řešení pro bezproblémovou integraci tepelných čerpadel do dodávek energie pro soukromé domácnosti a zvýšení stability sítě. Prvním partnerem společnosti je výrobce tepelných čerpadel NIBE, ale v budoucnu se očekává připojení dalších partnerů.

Virtuální elektrárny od firmy Sonnen

Společnost Sonnen již nějakou dobu propojuje a řídí své fotovoltaické systémy, domácí úložné systémy a nástěnné boxy ve virtuální elektrárně.

Německý výrobce baterií implementoval nové softwarové řešení pro bezproblémovou integraci tepelných čerpadel do svého energetického systému. Jeho cílem je provozovat tepelná čerpadla chytře a šetrně k síti a optimalizací spotřeby elektřiny přispívat ke stabilitě energetické sítě. Tento přístup spočívá v aktivaci tepelných čerpadel, když nabídka elektřiny převyšuje poptávku. Tím se vyrovnávají výrobní a odběrové špičky.

V budoucnu mohou tepelná čerpadla také podporovat poskytování regulační energie, což domácnostem umožní generovat dodatečný příjem
Software pro tepelná čerpadla společnosti Sonnen

V budoucnu mohou tepelná čerpadla také podporovat poskytování regulační energie, což domácnostem umožní generovat dodatečný příjem. To však vyžaduje uzavření smlouvy o dodávce elektřiny se společností Sonnen. Proces integrace je snadný, protože není zapotřebí žádný další hardware. Instalatéři mohou tepelná čerpadla spolu s fotovoltaickými systémy a akumulací pohodlně připojit k síti pouhým kliknutím. To zjednodušuje a urychluje proces instalace, což je výhodné zejména pro instalatéry s omezenými zdroji.

Spolupráce s výrobcem čerpadel NIBE

Stávající tepelná čerpadla lze rovněž integrovat, pokud splňují určité technické požadavky. Prvním partnerem společnosti Sonnen v této iniciativě je německý výrobce tepelných čerpadel NIBE. Další partnerství by měla brzy následovat. Generální ředitel společnosti Sonnen Oliver Koch zdůraznil, že tepelná čerpadla hrají klíčovou roli v decentralizovaném energetickém systému budoucnosti a umožňují přechod na čistou a cenově dostupnou energii pro všechny.

Díky softwarovému řešení se tepelná čerpadla řídí tak, aby využívala přebytečnou solární energii nebo akumulovanou energii pro ohřev vody a topné systémy. Tím se snižuje závislost na elektrické síti, protože tepelná čerpadla využívají obnovitelné zdroje energie, které se vyrábějí samy.

Pokud domácnosti nemají dostatek solární energie nebo uložené energie, solární komunita poskytuje dodatečnou zelenou energii. V létě mohou tepelná čerpadla účinně chladit dům pomocí solární energie, čímž často odpadá potřeba dodatečné klimatizace.

„Tepelná čerpadla nabízejí více než tradiční vytápění,“ řekl Klaus Ackermann, jednatel společnosti NIBE. „Inteligentní integrace výroby a spotřeby energie umožňuje zákazníkům využívat maximální komfort s nízkými náklady a s minimálním dopadem na životní prostředí.“

Zdroje: pv-magazine, TowPoint