Tvrdá práce podle Elona Muska. Jak buduje úspěšné firmy?

Elon Musk založil společnost jako Tesla, SpaceX, Neuralink a další. Tvrdá práce mu umožnila stát se jedním z nejbohatších lidí světa

Kdo by neznal Elona Muska, zakladatele společností jako Tesla, SpaceX, xAI, Neuralink a další. Elon Musk a tvrdá práce jdou ruku v ruce a díky své píli trvale patří mezi tři nejbohatší lidi na světě. Jeho nedávný rozhovor s jiným vlivným generálním ředitelem však ukazuje cenu, kterou Musk musel zaplatit, aby dosáhl bohatství. Představíme vám strategie řízení a myšlení, které nyní Elon používá k budování úspěšných společností.

Ultra tvrdá práce

V dubnové epizodě Tangenova podcastu In Good Company Musk vysvětlil Nikolaji Tangenovi, generálnímu řediteli Norges Bank, největšího světového investičního fondu s majetkem ve výši 1,6 bilionu dolarů, jak definoval ultra tvrdou práci.

K ultratěžké práci dochází, když „v podstatě pracujete každou bdělou hodinu“, řekl Musk. Na otázku, jak dlouho to může dělat, Musk odpověděl, že to dělal „nepřetržitě“ několik let v kuse.

Elon Musk je také zakladatelem společnosti SpaceX
Elon Musk se chce díky své společnosti SpaceX dostat na Mars

„Mám za sebou mnoho, mnoho 100hodinových týdnů, kdy jsem zhruba šest hodin denně spal,“ řekl Musk. „To bych nedoporučoval. To je pro případ nouze.“

Musk tyto 100hodinové týdny vydržel v těžkých dobách ve společnosti Tesla a v počátcích některých svých startupů, kdy podle svých slov spal pod stolem a pracoval sedm dní v týdnu.

O řízení lidí

Elon Musk v podcastu také hovořil o dohledu nad pracovitými lidmi. Uvedl, že chytří lidé mají tendenci řídit sami sebe a mohou pracovat kdekoli. Jeho strategie spočívá v tom, že jim nastíní společný cíl a zeptá se jich, zda s ním souhlasí. Pokud souhlasí, dokážou ho splnit.

Když se Tangen zeptal, jak Musk vyvažuje mikromanagement s delegováním, prohlásil, že by svůj styl nenazval „mikromanagementem“.

Kdo by neznal Elona Muska, zakladatele společností jako Tesla, SpaceX, xAI, Neuralink a další
Tesla je další společností, kterou založil Elon Musk

„Jde jen o trvání na pozornosti k detailům,“ řekl Musk. „Pokud se snažíte vytvořit dokonalý produkt, je pozornost k detailům nezbytná.“

Správná věc pro budoucnost vědomí

Poslední Muskovou taktikou pro budování úspěšných společností by mohl být jeho přístup k vlastnímu vlivu.

Na otázku, jak by chtěl, aby se na něj vzpomínalo, Musk odpověděl, že mu nevadí, když bude jeho odkaz nepřesný, pokud bude mít pocit, že „udělal správnou věc pro budoucnost vědomí“.

Musk je generálním ředitelem společnosti Tesla, o níž tento týden prohlásil, že je na dobré cestě vyrábět nové, cenově dostupnější elektromobily, i když její tržby meziročně klesly.

Business magnát

Elon Musk se před několika lety objevil v podcastu Joe Rogana. Rogan v podcastu Muskovi přečetl, že se o něm na wikipedii píše, že je business magnát. Na otázku, jestli se cítí být business magnátem Musk odpověděl, že se spíš cítí být jako „business magnet“.