Evropské pláže, které stojí za návštěvu

Ať už máte rádi jakékoliv pláže, Evropa vám je nabídne. Od divokých, větrem ošlehaných břehů atlantického pobřeží přes horami lemované arktické zátoky, kde velryby zvedají ocasy, až po sluncem zalité, útulné zátoky Itálie a Řecka. Přinášíme vám 13 nejlepších pláží evropského pobřeží.

1. Evropská pláž Haukland, Norsko

Ostrov Lofoty u severozápadního pobřeží Norska, který vystupuje z Norského moře jako dračí páteř, je arktickým snem. Ať už ho uvidíte v nehasnoucím světle půlnočního slunce, nebo za tančící polární záře v zimním sněžení. Pláž Haukland je jako z jiného světa. Nad krémovým pískem a safírovým mořem se tyčí špičaté žulové vrcholky. Voda je sice chladná (nikdy nemá více než 15°C), ale i tak budete mít chuť do ní skočit.

Polární záře na Evropské pláži Haukland
Polární záře na Evropské pláži Haukland

2. Cala Goloritzè, Itálie

Východní pobřeží sardinského Golfo di Orosei se může pochlubit vysokou krásou pobřeží, ale jen málo pláží vás donutí vydechnout tak nahlas jako vznešená Cala Goloritzè se sněhobílými oblázky, které ustupují moři nejčistší akvamarínové modři. Nad zátokou se dramaticky tyčí vápencové útesy a také Monte Caroddi, 148 metrů vysoká skalní jehla, kterou si oblíbili horolezci. Dostanete se k ní lodí nebo po stezce Cala Goloritzè.

Itálie
Itálie

3. West Beach, Skotsko

Vnější Hebridy, které se nacházejí v divokém severním Atlantiku, skrývají jedny z nejodlehlejších pláží v Evropě. Vyzdvihnout jednu z nich je těžké, ale West Beach na ostrůvku Berneray je božská. Přes duny a větrem ohýbané traviny machair se dostanete na úchvatnou tříkilometrovou plochu bílého písku, která pozvolna klesá do tyrkysového moře. Často je prázdná, jen nad hlavou trylkují mořští ptáci a občas se tu objeví sviňucha nebo vydra.

Skotsko
Skotsko

4. Plage de Palombaggia, Korsika

Pláž Plage de Palombaggia na jihovýchodě Korsiky okouzluje dlouhým obloukem světlého, pudrově jemného písku, který se svažuje do azurově modré vody průzračné jako sklo. Tato pláž s výhledem na ostrovy Îles Cerbicale, lemovaná voňavými borovicemi, obklopená zalesněnými kopci, na nichž se při západu slunce ozývají cikády, by mohla být pláží vašich nejdivočejších středomořských snů. Vezměte si s sebou šnorchl a piknikový košík. Tato Evropská pláž Vás uchvátí.

Evropská pláž snů
Evropská pláž snů

5. Platja Illetes, Španělsko

Platja Illetes na evropském ostrově Formentera se svým dlouhým pásem bělostného písku a průzračně azurovou vodou přesně zapadá do škatulky „ráj pro bosé nohy“. Rychle se nabízí srovnání s Karibikem, ale upřímně řečeno, proč byste si měli představovat sebe sama někde jinde? Pláž tvoří západní část štíhlého poloostrova Trucador a hned u pobřeží se nacházejí dva ostrůvky Pouet a Rodona, podle nichž je pláž pojmenována.

Španělsko
Španělsko

6. Zátoka Barafundle, Wales

Svižná procházka po evropských útesech porostlých roklinami na pobřežní stezce Pembrokeshire zvyšuje očekávání zátoky Barafundle Bay. Oblouk máslově karamelového písku lemovaný dunami a pozvolna se svažující do průzračně tyrkysové vody. Tato zátoka se často umisťuje na předních místech v anketách o nejlepší pláže ve Velké Británii, a pokud se v létě vyhnete rušným víkendům, pocítíte její kouzlo.

Wales
Wales

7. Evropská pláž Praia da Arrifana, Portugalsko

Na divokém, větrem bičovaném západním pobřeží Algarve je málo lidí a vlny Atlantiku jsou obrovské. Praia da Arrifana je nádherný zlatý půlměsíc obklopený útesy se zřícenou pevností, restaurací na pláži a spoustou pořádného surfování. Pokud chcete zažít totéž, přeskočte na jih do lagunové Praia da Bordeira, kde duny šumí do zářivě modrého moře.

Portugalsko
Portugalsko

8. Cala Macarella, na evropském ostrově Menorca

Cala Macarella, která tvoří jen malou výseč na jihozápadním pobřeží Menorky, je jako z říše fantazie s bílým pískem a překvapivě tyrkysovou vodou. Do zátoky ve tvaru podkovy, která se krčí mezi útesy posetými borovicemi a duby, se dostanete pouze pěšky nebo lodí. V létě je tu neuvěřitelně rušno, proto si návštěvu dobře načasujte a přijeďte brzy nebo pozdě, případně mimo sezónu.

Evropská Menorca
Menorca

9. Pláž Navagio, Řecko

Řecká pláž Navagio na Zakynthosu, která je jako z milionu pohlednic, je místem, kde můžete být rádi, že ztroskotáte. Odtud její prozaická přezdívka Pláž ztroskotání. Tato pláž s mohutnými útesy, které se tyčí nad dokonalým písečným obloukem, a mořem tak modrým, že vypadá jako z Photoshopu, není žádným tajemstvím. Ale pokud se vyhnete hlavní sezóně, stále stojí za to sem doplout lodí a nechat se na chvíli unést její krásou.

Řecko
Řecko

10. Platja de Coll Baix, na evropském ostrově Mallorca

Polovina zábavy spočívá v tom, že se vám podaří najít tuto odlehlou, úchvatně divokou pláž na mallorském poloostrově Cap des Pinar. Pěší stezka sestupuje mezi borovicemi a šplhá se po pobřeží až k Platja de Coll Baix. Zátoka s krásnými světlými oblázky a křišťálově čistým mořem, lemovaná rozpadajícími se útesy, je nejklidnější brzy nebo pozdě večer.

Pláž na evropském ostrově Mallorca
Pláž na evropském ostrově Mallorca

11. Île de Porquerolles, Francie

Ostrůvek Île de Porquerolles, který je příliš malý na to, abychom mohli jmenovat jen jednu pláž, je bez aut a visí kousek od pobřeží Hyères, a představuje lahodný amuse-bouche Francouzské riviéry – pokud se ovšem vyhnete slunícím se turistům na vrcholu léta. Přijeďte sem mimo sezónu, abyste si tuto pláž ve tvaru půlměsíce s perleťově bílým pískem, lemovanou borovicovými a eukalyptovými lesy, skutečně zamilovali.

Eukalyptové lesy

12. Rauðasandur, na evropském ostrově Island

Rauðasandur se nachází na poloostrově Látrabjarg v odlehlých západních fjordech Islandu a vede k němu klikatá horská silnice. Jeho bronzový písek, tvořený rozdrcenými mušlemi hřebenatek, je podepřen tmavými útesy, lemován azurovou lagunou a sužován divokým, nespoutaným mořem. Pokud se vydáte na ptačí útesy Látrabjarg, dávejte pozor na puffiny a tuleně. Za jasných dnů sahají výhledy až k ledovcové sopce Snæfellsjökull.

Island
Island

13. Praia as Catedrais, Španělsko

Pokud se chcete poklonit na oltáři plážových bohů, Praia as Catedrais v Galicii je ráj. Své jméno („katedrální pláž“) získala podle toho, jak vítr a voda ohlodaly tento úsek pobřeží do velkolepých skalních oblouků, věží a komnat, a je nejlepší ji navštívit za odlivu, kdy je její dlouhý zlatý písek pořádně vidět. Na vrcholu léta je k návštěvě potřeba bezplatné povolení.

Pláž na evropském ostrově Španělsko
Španělsko

Tak kterou z evropských pláží si zvolíte pro svou letní dovolenou?

Zdroje: Lonely Planet, Vapol