Kartonový koncept Citroën s e-proudem Oli

Citroën posouvá hubnutí do extrémů se svým novým koncepčním vozem Oli, odhazuje reproduktory ve dveřích, omezuje sklo a vyměňuje ocel za karton. A to vše ve snaze vytvořit udržitelnější a dostupnější elektromobil.

Společnost říká, že „pohne s průmyslovými trendy“ směrem k větším vozidlům snížením hmotnosti elektrické energie na 1000 kg. I proto aby se dosáhlo dojezdu 400 km při spotřebě energie 10 kWh/100 km z mini 40 kWh baterie.

Snížení hmotnosti vytvořilo velké konstrukční důsledky pro městský vůz podobný Mars Roveru, který bude mít maximální rychlost 110 km/h.

Plochá kapota, střecha a podnos tvoří hranatou siluetu. A vyrábějí se z recyklované vlnité lepenky (kartonu), materiálu již oblíbeného pro výrobu postelí a stále zajímavějšího pro architekty pro budovy, které mají vyztužení skelným vláknem.

citroen EV oli
Citroën Oli

Citroën tvrdí, že panely jsou dostatečně pevné na to, aby na nich mohl stát dospělý. A nebo na nosiče kol nebo střešní boxy – a mají poloviční hmotnost než ocel.

Plochým liniím střechy a bočních panelů odpovídá čelní sklo, které je místo obvyklého zakřiveného skla vertikální. Plochý panel znamená celkově méně skla: detail, který bude prokletím couvání, ale o kterém Citroën říká, že méně slunečního světla vstupujícího do kabiny znamená menší potřebu klimatizace. Což snižuje daň z baterie až o 17 procent.

Méně je více s novým Citroënem

„Mohli byste namítnout, že vertikální obrazovka je méně aerodynamická. Ale neočekáváme, že lidé budou jezdit s tímto druhem vozidla rychlostí 200 km/h,“ říká Pierre Sabas, vedoucí oddělení Citroën Advanced Design and Concept Vehicles.

„Vidíme to jako nejužitečnější v městských a příměstských oblastech, kde lidé snižují rychlost. A zároveň jsou si vědomi ekologických a bezpečnostních aspektů každodenní mobility. Proto jsme omezili maximální rychlost Oli na 110 km/h.“

Sedadla se stáhla a vypadají spíše jako jasně červená kancelářská židle, přirozeně vyrobená z recyklovatelných materiálů. A zábava je striktně BYO s promítacím plátnem, bluetooth a reproduktorovými doky, které z hmotnosti vyřezávají dalších 250 g.

citroen koncept vozu Oli

V nabídce pro rodinný trh Citroën přidal na podlahu vypouštěcí zátky podobné těm, které najdete v lodi. Což umožňuje odstranit pěnu z interiéru a opláchnout ji hadicí po výletu na pláži nebo jednoduše odstranit vrstvy vytvořené dětmi.

Ute má také výklopná okna dveří a 20 palcová (0,5 m) ocelová a hliníková kola jejichž výroba je méně energeticky náročná než běžná kola. A která podle GoodYear mohou prodloužit životnost pneumatik až na 10 násobek doporučené délky většiny silničních pneumatik.

Citroën neuvedl, kdy se má Oli uvést do výroby.

citroen koncept vozu Oli
Interiér Oli

Zdroj: thedriven, Vapol