Genesis GV60 2023

První elektromobil značky Genesis GV60 disponuje výkonem 483 koní a působivou kultivovaností.

Než vás Genesis GV60 pustí dovnitř, podívá se vám do očí. Nebuďte příliš nadšeni, jeho pohled není romantický. Malá kamera na B-sloupku si vás prohlédne a pak odemkne dveře. Jakmile nastoupíte, čeká vás další seznamování, protože pro nastartování se dotknete tlačítka rozpoznávajícího otisk prstu na středové konzole. Vůz je však elektrický, takže vlastně nic nenastartujete.

GV60 je prvním elektromobilem značky Genesis. Bez motoru, který se probouzí k životu, je poznávacím znamením, že jste GV60 zapnuli, to, že se skleněná koule na středové konzole otočí a odhalí řadicí páku. Jde o neotřelý designový prvek, který se podle našeho očekávání brzy rozšíří i na ostatní modely řady Genesis.

Stejně jako ostatní modely Genesis působí interiér čistým a nekomplikovaným dojmem. Na skleněném panelu širokém stejně jako Mississippi jsou umístěny dva 12,3palcové displeje. Ukazatele přímo před řidičem a středový dotykový displej. Bohužel zrcadlení telefonu (Apple CarPlay a Android Auto) vyžaduje kabel, i když se bezdrátové systémy stávají normou – jeden z mála přešlapů GV60.

Interiér Genesis GV60
Interiér Genesis GV60

Technické specifikace Genesis GV60

Model GV60 je postaven na architektuře E-GMP. Což je speciální platforma pro elektromobily sdílená s modely Kia EV6 a Hyundai Ioniq 5, a má tvar crossoveru, který je elegantní a atraktivní. Mušle pod kapotou ukrývá malý úložný prostor vpředu a za druhou řadou sedadel je další úložná plocha, což je dost pro plnohodnotná zavazadla.

Úložný prostor modelu Genesis GV60
Úložný prostor modelu Genesis GV60

Objevuje se zde charakteristický design dělených světlometů značky, stejně jako okřídlený znak, i když je štíhlejší a méně vám kouká do očí než u jiných modelů. Při uvedení na trh budou k dispozici dvě verze. Model Advanced AWD má dva elektromotory o celkovém výkonu 314 koní a točivém momentu 446 N.m, zatímco výbava Performance s pohonem všech kol nabízí výkon 429 koní a točivý moment 446 N.m s krátkým „overboostem“ 483 koní a 516 N.m, který je k dispozici na 10 sekund hlouposti.

Hodnotíme výkonnější verzí Performance a můžeme konstatovat, že od zastavení s aktivovaným overboostem přední motor krátce přetlačuje přední pneumatiky, přestože jsou poháněny i zadní. Soudě podle tlaku do sedačky při plném záběru očekáváme, že v režimu 483 koní vystřelí GV60 na stovku do 2 sekund.

Když se pustíte do několika zatáček, GV60 zatáčí jistě. Díky rychlému řízení je živé. Elektronický diferenciál s omezenou svorností vzadu zajišťuje přenos výkonu na obě strany vozovky. Rozdělení točivého momentu mezi přední a zadní nápravu dodává vozu charakter zadního pohonu. Čím více však tlačíte na pilu, tím více si uvědomujete odhadovanou pohotovostní hmotnost 2200 kg, protože pneumatiky Michelin Primacy Tour A/S začínají slyšitelně protestovat. Díky systému regen, který je schopen jízdy s jedním pedálem, brzdy nepociťují velkou zátěž. Ovládání karoserie je dobré. Ovladatelnost je podobná Porsche Macan, až na to, že Genesis nefuguje s řazením dolů a nahoru. Prostě jede.

Pohled Genesis GV60
Pohled Genesis GV60

Kamerový systém

Adaptivní tlumiče jsou díky kamerovému systému, který snímá povrch vozovky, pružné i na nerovnostech. Tichý a kultivovaný GV60 je přesvědčivým luxusním vozem, pokud s ním jezdíte klidně. Vypněte směšné a bolest hlavy vyvolávající zvukové efekty Jetsonů, které šumí a vrní v reakci na polohu plynového pedálu, a díky absenci hluku vozovky a větru je téměř ticho. Možná je to trochu zásluha systému aktivního potlačení hluku s osmi mikrofony, který hraje přes 17 reproduktorů audiosystému. Ať už je to potlačením hluku, odhlučněním nebo aerodynamickým paketem, GV60 je tichý stroj.

Baterie s kapacitou 77,4 kWh zajišťuje dojezd 400 km (Advanced) nebo 380 km (Performance) podle EPA. Nabíječka 2. úrovně doplní baterii z 10 na 100 % přibližně za sedm hodin. Pokud se připojíte k rychlonabíječce se stejnosměrným napětím 800 V, baterie se z 10 na 80 % nabije za 18 minut. Cena modelu Advanced začíná na 1 400 000 korunách. To je zhruba o 250 000 korun více než stejná pohonná jednotka v Hyundai Ioniq 5, ale o necelých 100 000 korun více než u nejvyššího modelu Ioniq 5 s výbavou Limited. Zatímco cena varianty Performance začíná na 1 600 000 korun.

Zdroje: Car and Driver, Vapol