Energy Dome vyrábí v Itálii baterie s oxidem uhličitým

Italská vývojová společnost Energy Dome plánuje v příštím roce postavit novou výrobnu baterií s oxidem uhličitým

Společnost Energy Dome postavila své první výrobní zařízení v italské provincii Nuoro. Firma uvedla, že baterie funguje podle očekávaných standardů pro dlouhodobou i zpáteční účinnost. Navíc se nechala slyšet, že do konce roku 2023 plánuje postavit další komerční zařízení v plném rozsahu s kapacitou 20 MW/200 MWh.

Italská společnost Energy Dome uvedla do provozu své první zařízení na výrobu baterií s oxidem uhličitým (CO2) na blíže neurčeném místě v italské provincii Nuoro na ostrově Sardinie v Itálii.

Energy Dome továrna na komerční využití

„Energy Dome začne provozovat elektrárnu komerčně na italské síti,“ řekl mluvčí společnosti pro magazín pv. „Komerční demonstrační závod je plánovaný tak, že jeho provoz má být čistě komerční v elektrické síti. Dále má poskytovat nejpotřebnější regulační služby do elektrické sítě jako samostatný zásobník. Energie pro nabíjení elektrárny se odebírá z národní sítě.

Podle společnosti projekt v současné době poskytuje očekávaný výkon, pokud jde o dlouhodobé skladování a efektivitu zpáteční cesty. „Demonstrační projekt na Sardinii prokázal tento inovativní proces pomocí standardního vybavení dostupného od globálně zavedeného dodavatelského řetězce. Což dokazuje, že rychlé globální nasazení baterie CO2 je nyní možné bez překážek,“ uvedli v prohlášení, aniž by poskytnuli dalších podrobností o projektu.

Energy Dome však uvedla, že brzy plánuje postavit svůj první plnohodnotný komerční závod o výkonu 20 MW/200 MWh. Jeho výstavbu plánuje dokončit do konce roku 2023. „Aby toho dosáhla společnost Energy Dome, využila tým odborníků v oblasti turbomachinery, procesního inženýrství a energetiky. Tento tým má prokázané zkušenosti z podniků, které navrhují nové turbíny. Dále mají zkušenosti s výstavbou energetických projektů o výkonu více než 500 MW.“

Baterie

Baterie Energy Dome je založená na stlačeném CO2 a podle výrobce vyžaduje méně místa než systémy založené na stlačeném vzduchu. „Koncept je stejný jako u technologií skladování energie stlačeného vzduchu (CAES) a kapalného vzduchu,“ řekl generální ředitel Energy Dome Claudio Spadacini v nedávném rozhovoru pro časopis pv.

Systém čerpá CO2 z nafukovacího zásobníku atmosférického plynu. Společnost jej nazývá „Dome“, a uchovává jej pod tlakem 70 barů při okolní teplotě v kapalném stavu s vysokou hustotou. Když je potřeba akumulovaná energie, CO2 se odpařuje a vede přes turbínu, která vyrábí energii. Po provedení tohoto procesu se CO2 vrací zpět do zásobníku atmosférického plynu, aby se znovu použil pro další cyklus skladování. A to bez jakýchkoli emisí do atmosféry.

Baterie Energy Dome zvítězila v technologické soutěži Bloomberg New Energy Finance (BNEF) Pioneers 2022.

Zdroje: pv magazine, Top Vozíky