Solární park v Německu o výkonu 650 MW

Nedaleko německého města Lipsko vyroste Solární park. Má se jednat o největší solární elektrárnu v celém Německu a dokonce i v Evropě

Solární park v Německu a celý tento projekt dostal zelenou. Tohle solární zařízení se má stát největší solární elektrárnou v Německu a dokonce i v celé Evropě. Očekává se, že projekt podpoří různé zemědělské aktivity a mohl by být také využitý pro výrobu zeleného vodíku.

Německá pojišťovací a finanční skupina Signal Iduna a její jednotka Hansainvest Real Assets zahájily výstavbu největšího solárního parku v Německu a v celé Evropě, a to asi 30 kilometrů jižně od Lipska. Lipsko se nachází ve spolkové zemi Sasko na severovýchodě našeho sousedního státu.

Solární park

Slavnostní zahájení stavby solárního parku o výkonu 650 MW se uskutečnilo ve středu 8. června v bývalém hnědouhelném povrchovém dole Witznitz II. Očekává se, že projekt si vyžádá celkovou plochu 500 hektarů. A k tomu dalších 150 hektarů kompenzačních pozemků. Na konečné stavební povolení se však stále čeká a neví se přesně, kdy by stavba mohla začít.

Developer projektu a generální dodavatel, Moveon Energy, má být odpovědný za instalaci 1,1 milionu solárních modulů v zařízení. Tyto moduly by měly být uvedené do provozu ve druhém čtvrtletí roku 2023. Závod začne s prodejem energie nezveřejněným průmyslovým a velkým zákazníkům. A to prostřednictvím dlouhodobé smlouvy o nákupu elektřiny (PPA).

Energetický park Witznitz oživí dříve málo využívané území nedaleko saského Lipska. Na podporu cestovního ruchu v regionu je plánované vytvoření nových cyklostezek a jezdeckých tras o délce 13 kilometrů. K tomu samozřejmě patří i související odpočívadla. Očekává se, že při realizaci solárního parku se mají brát v úvahu také ekologické aspekty.

Signal Iduen chce také zahrnout zemědělské aktivity pod solárními moduly na testovací ploše o rozloze pěti až 10 hektarů. Společnost plánuje výstavbu úložiště pevného vodíku pro vlastní potřebu elektřiny a také rychlonabíjecích stanic pro auta a jízdní kola. Vzhledem ke stávající síťové infrastruktuře uvažuje i o propojení výroby solární energie s elektrolyzéry pro výrobu zeleného vodíku.

Zdroje: pv magazine, Top Vozíky