Vítězný rok 2022 pro Suzuki v cross country

Sezóna Suzuki Italia v národní silniční sérii skončila na Baja delle Marche úspěchem v italském šampionátu cross country. Dvěma italskými tituly pro dům Hamamatsu a Bordonaro skončil dvojnásobným rekordem.

Nezapomenutelný rok 2022 pro Suzuki, která zakončila sezonu trojitým triumfem v mistrovství konstruktérů italského šampionátu cross country, rovněž v tom vyhrazeném pro vozy řady T2, a také úspěchem v hodnocení jezdců. Výrobce Hamamatsu počítá během národní off-roadové série čtyři vítězství ze šesti kol.

K těmto rekordům se připojilo potvrzení Suzuki Challenge, série propagované a organizované v rámci vrcholného šampionátu, která nabídla důležité výsledky pro všechny modely japonské řady, včetně skvělého debutu nového Suzuki Jimny v konfiguraci T2.

Neočekávaný výsledek

Jednoznačkovou trofej si domů přivezl Alfio Bordonaro s dvojnásobnými oslavami i díky vítězství v šampionátu. Druhé místo podepsané v posledním závodě na Baja delle Marche v polovině listopadu stačilo Catanianovi po boku Roberta Brianiho k tomu, aby se stal italským šampionem, stejně jako v Suzuki Challenge před Maurem Cantarellem a Andreou Luchinim, oba se ziskem 111 bodů.

Neočekávaný výsledek, zvláště po startu do sezony ve voze skupiny T2. Situace se však obrátila při světovém jmenování italské Baja, kde nový mistrovský pár soutěžil na palubě skupiny T1 Suzuki Gran Vitara.

Alfio Bordonaro, Francesco Briani, Suzuki Grand Vitara; Vítězný rok 2022 pro Suzuki v cross country

Massimo Nicoletti, technický a organizační manažer Suzuki Challenge: „Sezóna skončila velmi dobře.“ Bordonaro vyhrál titul jezdců pod italskou vlajkou. Zatímco Suzuki vyhrálo mistrovství konstruktérů. ,,Byl to téměř rekordní rok: globálně jsme dosáhli 14 členů, měli jsme dokonce i bratry Fariny se starou 2 600 válcovou Vitarou od TH Group, starou více než 30 let. Pro Suzuki to byl dobrý večírek s konečnou satisfakcí z titulu. Pak s námi naši jezdci závodí roky, Luchini 20 let, Bordonaro více než 10.“

Italský cross country šampionát 2022

Alfio Bordonaro, vítěz Suzuki Challenge – italský cross country šampion 2022: „Letošní sezónu jsme zahájili s vozem skupiny T2.“ Jeli první závod, kde se stali prvními až do posledních šesti kilometrů, ale pak museli odstoupit. Ve druhém závodě skončili celkově první, zatímco v Řecku měli problém s termostatem a museli tak odstoupit.

,,Ztratili jsme naději na vítězství v Itálii i v Trophy. Odtud jsem řídil vůz skupiny T1, který přivedl Lorenza Codeca k dlouhé sérii titulů, a situace se zlepšila. Na italské Baja v Pordenone jsme vyhráli oba. V Itálii a na Trofeu to byl bezvadný závod a my jsme tomu znovu věřili. Blízko prvnímu místu jsme se dostali až na Sardinii. Tam se ve třetí rychlostní zkoušce jel závod pouze na jeden převod.“

,,V posledním závodě v Marche jsme to zvládli co nejlépe. S vozem jsme spokojeni, protože Gran Vitara řízená Aticarem z Maranella byla velmi spolehlivá. Zvládli jsme to dobře i díky asistenci, protože auto bylo bezvadně nastavené, neměli jsme žádné problémy. Když je auto spolehlivé, soustředíte se hlavně na řízení. A rád bych také poděkoval svým sponzorům.“

Alfio Bordonaro, Roberto Briani, Suzuki Gran Vitara; Vítězný rok 2022 pro Suzuki v cross country

Skvělá sezóna

Roberto Briani, vítěz navigátoru Suzuki Challenge – italský šampion v cross country 2022 – úžasný pocit a skvělá sezóna po 20 letech. Vrátil se, aby vyhrál italský šampionát s Catanianem. ,,Narodil jsem se v cross country. První závod vypadal docela dobře, ale v poslední etapě jsme rozbili motor. Jeli jsme na Jadran a vyhráli: tam nastal zlom, protože Alfio začal asimilovat noty, což není snadné.“

Okamžitě měli dobrý pocit a podařilo se jim snadno vyhrát. V Řecku brali jen pár bodů. V červenci se pak rozhodli změnit auto. Nasedli do Grand Vitara T1 a měli pocit, jako by to znali 20 let. ,,V Pordenone jsme měli nějaké problémy a ztratili jsme dvě minuty. V dalších dvou speciálech se na nás prášilo, ale i přes to všechno jsme dokázali vyhrát důležitý závod s vysokým koeficientem. Pak nám bohužel ve Vermentinu praskla spojka a my udělali dva speciály ve třetím, nasbírali jsme, co se dalo.“

Vítězství na šampionátu

,,Byla to nádherná bitva proti bratrancům Triviniovým. Do posledního závodu v Marche jsme šli s tím, že jsme se snažili udělat to nejlepší, se druhým celkově jsme dokázali zvítězit na šampionátu. Alfio je velmi silný, je to skvělý jezdec a cítím se velmi dobře s ním. I v Suzuki to byla dobrá bitva s Cantarellem a Luchinim, s vozem skupiny T1 jsme jeli o chlup rychleji.“

,,Jsem velmi spokojený a šťastný. Pro rok 2023 jsou dobré vyhlídky. Pokusíme se o jejich potvrzení v italském šampionátu a v Trophy a uvidíme, jestli dokážeme ještě něco na evropské úrovni. Musíme to napravit, chci se zúčastnit ve Španělsku nebo v Maďarsku s Alfiem“.

Zdroj: motorsport, Vapol