Fiat 600e: Nový, elektrický s dojezdem 400 km

Fiat odhalil ceny a specifikace svého prvního plně elektrického crossoveru – Fiatu 600e. Prodej začne příští měsíc ve Velké Británii za cenu od 32 995 liber (930 000 Kč). Dodávky společnost zahájí počátkem příštího roku.

Fiat 600e sdílí většinu svých základů s Jeepem Avenger, mimo jiné se sourozenci Stellantis. Bude bojovat ve vysoce ziskovém segmentu crossoverů s vozy jako Kia Niro EV a připravované Volvo EX30.

Ceny základní verze 600e Red Edition začínají na 32 995 GBP (930 000 Kč). Modely Red Edition zahrnují limitovanou edici vnějšího laku, látková sedadla a 16palcová kola ve standardní výbavě.

Všechny vozy získají klimatizaci, zadní parkovací senzory a bezklíčové odemykání a startování a navíc LED světlomety a tempomat. Součástí výbavy je také 7,0 palcový digitální panel, 10,25 palcový dotykový displej a bezdrátové systémy Apple CarPlay a Android Auto.

Fiat 600e front head
Fiat 600e

Fiat 600e: Nejvyšší výbava La Prima

Vozy La Prima s nejvyšší výbavou začínají na 36 995 GBP (1 milion Kč). Získávají 18 palcová kola, couvací kameru s úhlem 180 stupňů, vyhřívaná sedadla, elektrické zadní dveře, technologii autonomního řízení druhé úrovně s adaptivním tempomatem, detekci mrtvého úhlu a bezdrátové nabíjení telefonu.

Fiat 600e, založený na platformě e-CMP2, čerpá energii z 54kWh baterie (51kWh využitelná) s dojezdem 400 km v kombinovaném cyklu WLTP. Fiat tvrdí, že ve městě ujede až 600 km podle městského cyklu WLTP. Má jeden motor, který na přední kola posílá 154 koní a 260 Nm.

Stejně jako Avenger je i model 600 k dispozici pouze v pětidveřovém provedení a od uvedení na trh nebude v nabídce se spalovacím pohonem. Model 600 jsme na trhu neviděli od roku 2010, kdy skončila výroba modelu pro italský trh.

Protože však platforma může pojmout motor, vznikne hybridní sourozenec modelu 600. Uvidíme ho pouze na vybraných trzích. Jedním z nich bude Velká Británie, potvrdil Fiat. Obě verze modelu 600 se budou prodávat vedle modelu 500X s pohonem pouze na spalovací motor.

Fiat 600e interior
Fiat 600e – interiér

Nový model Fiatu, který se velikostí a profilem podobá modelu 500X, přichází s exteriérem, který více odpovídá novému designovému směru firmy, s vypuštěným předním štítkem, který nahrazuje název modelu (nebo v tomto případě číslo) v chromu, a stejně jako u elektrické pětistovky s ostřejší přední částí se světly ve stylu očních víček. Odpovídající prvky jsou patrné i na zádi.

Cibulovitý Fiat, který je určen pro rodiny, má zavazadlový prostor o objemu 360 litrů, což je více než u připravovaného Volva EX30, s nímž bude soupeřit, a o němž tvrdí, že je „nejlepší ve své třídě“.

Další výbava

Model 600, který je srovnatelný s modely DS 3 E-Tense a Peugeot e-2008, je rovněž vybaven řadou bezpečnostních prvků, včetně senzorů po celém obvodu a detekce ospalosti řidiče. Stejně jako menší elektrická pětistovka bude standardně vybaven asistentem řízení úrovně 2.

Také interiér se od vozu, který nahrazuje, výrazně liší. Opět po vzoru svého menšího sourozence 500 získává model 600 10,25 palcový dotykový displej infotainmentu (s Apple CarPlay a Android Auto), 7,0 palcový digitální displej, dvouramenný volant, bezdrátovou nabíječku telefonu a bezklíčové odemykání a startování.

V nejvyšší výbavě La Prima dostane interiér velurové koberečky a palubní desku a sedadla v barvě slonové kosti potažené umělou kůží. Obě verze umožňují 100 kW nabíjení, díky němuž se baterie nabije z 0-80 % za 30 minut.

V souladu s novým stylistickým směrem značky Fiat nelze model 600 specifikovat v šedé barvě. Místo toho je k dispozici ve čtyřech barvách (Sun, Sea, Earth a Sky), které „připomínají italské krásy a přírodní krajiny“. Značka doufá, že tato nová snaha o barevnost odliší její vozy na příslušných trzích.

Zdroj: autocar, Vapol