Vertikální střešní FV má v zimě o 30 % více energie

Norský Over Easy říká, že jeho pilotní vertikální střešní fotovoltaický systém v Oslu dosáhl pozoruhodného výkonu během zasněžené zimy. V roce 2022 vyrobilo vertikální pole 1 070 kWh na instalovaný kilowatt. Což je podle společnosti srovnatelné s přibližně 800 kWh na kilowatt instalovaný u konvenčního střešního pole.

Norský start-up Over Easy oznámil první výsledky svého vertikálního bifaciálního střešního fotovoltaického systému, který využívá speciálně navržené solární moduly. Norský institut pro energetické technologie (IFE) podpořil společnost při měření výkonu pole, které se nachází ve Vestby nedaleko Osla.

„Celkový roční specifický výnos je až o 30 % vyšší než u konvenčních řešení plochých střech,“ řekl generální ředitel Trygve Mongstad.

V roce 2022 vyrobil vertikální fotovoltaický systém 1 070 kWh na instalovaný kilowatt. Mongstad říká, že je to srovnatelné s přibližně 800 kWh na kilowatt instalovaný pro konvenční střešní pole instalované na stejném místě.

„Dvě další 5 kW instalace s články HJT jsou také v provozu od února a května 2022 v norském Oslu. A vykázaly o více než 30 % vyšší energetický výnos v obdobích ve srovnání s konvenčními solárními instalacemi s plochou střechou se sklonem 10 stupňů,“ řekl Mongstad. ,,Sníh obvykle není pro výrobu energie problém, panely na střechách trčí i při 1 m sněhu na zemi.“

Vertikální střešní FV má v zimě o 30 % více energie

Instalace a montáž

Společnost v současnosti ve svých demonstrátorech používá články PERC s bifacialitou 77 % až 81 % nebo HJT články s bifacialitou 90 %.

„Poměr pokrytí půdy u instalací je asi 50 %,“ vysvětlil Mongstad. „Solární panely jsou vysoké asi 20 cm a rozteč mezi řadami je 40 cm. Instalace se umístily na generické tmavé nebo světle šedé bitumenové střešní membrány.“

Jednotky obsahují montážní systém a solární panely v jediném předem smontovaném balení, které je podle výrobce umožňuje snadno namontovat. Každá jednotka měří 1 600 mm x 1 510 mm x 350 mm a váží 24,5 kg. Vyznačují se také krytím IP68 a 3,2 mm dvojitým tvrzeným sklem.

Over Easy uvedl, že plánuje spolupracovat s výrobními partnery v Číně a Španělsku. A má v úmyslu zahájit výrobu solárních modulů na podzim. V současnosti využívá solární články od nezveřejněných asijských výrobců.

„Provádíme montáž na místech v Norsku a Španělsku a jednotky pro naše pilotní instalace jsou zatím 100 % vyráběny v Evropě, včetně solárních panelů,“ řekl Mongstad.

Zdroj: thedriven, Vapol