Meta: spor o sdílení dat může v Evropě vypnout Facebook a Instagram

Meta uvedla, že zvažuje vypnutí Facebooku a Instagramu v Evropě, pokud nebude moci nadále přenášet uživatelská data zpět do USA.

Gigant sociálních sítí vydal varování ve své výroční zprávě minulý čtvrtek.

Regulační orgány v Evropě v současné době připravují novou legislativu, která určuje, jak přenesou uživatelská data občanů EU přes Atlantik.

Facebook od firmy Meta

Přenosy dat firmy Meta

Facebook řekl: „Pokud nebude přijat nový rámec pro transatlantický přenos dat a nebudeme schopni nadále spoléhat na SCC (standardní smluvní doložky) nebo spoléhat na jiné alternativní způsoby přenosu dat z Evropy do Spojených států. Pravděpodobně nebudeme schopni nabízet řadu našich nejvýznamnějších produktů a služeb, včetně Facebooku a Instagramu, v Evropě.“

Společnost dodala, že by to „podstatně a nepříznivě ovlivnilo naše podnikání, finanční situaci a provozní výsledky“.

„Meta nemůže jen vydírat EU, aby se vzdala svých standardů ochrany dat,“ uvedl na Twitteru evropský zákonodárce Axel Voss a dodal, že „opuštění EU by bylo jejich ztrátou“. Voss již dříve napsal některé právní předpisy EU na ochranu údajů.

Mluvčí společnosti Meta v pondělí pro CNBC řekl: Společnost si nepřeje a neplánuje se stáhnout z Evropy. Dodal, že v předchozích podáních vyvolala stejné obavy.

„Realitu máme takovou. Meta a mnoho dalších podniků a organizací se při provozování globálních služeb, spoléhají na přenosy dat mezi EU a USA,“ uvedli.

Evropská komise okamžitě neodpověděla na žádost CNBC o komentář.

Irská komise

V srpnu 2020 zaslala irská komise pro ochranu Facebooku předběžný příkaz k zastavení přenosu uživatelských dat z EU do USA. Podle zprávy The Wall Street Journal, která citovala zdroje obeznámené s touto záležitostí.

„Irská komise pro ochranu dat zahájila vyšetřování přenosů dat mezi EU a USA pod kontrolou Facebooku. Navrhla, že SCC nelze v praxi používat pro přenosy dat mezi EU a USA,“ řekl Nick Clegg. Viceprezident pro globální záležitosti a komunikaci Facebooku v tehdejším příspěvku na blogu.

„Ačkoli tento přístup podléhá dalšímu procesu. Pokud bude dodržovaný, může mít dalekosáhlý dopad na podniky, které se spoléhají na SCC a na online služby. Na které spoléhá mnoho lidí a podniků,“ dodal.

Očekává se, že irská komise pro ochranu údajů vydá konečné rozhodnutí v první polovině roku 2022.

Pokud SCC nelze použít jako právní základ pro přenos dat, Facebook by musel vyřadit většinu údajů, které shromažďuje. Vše o evropských uživatelích. DPC by mohlo Facebooku uložit pokutu až do výše 4 % svých ročních příjmů nebo 2,8 miliardy dolarů, pokud nedodrží.

Rozhodnutí soudu

V červenci 2020 Evropský soudní dvůr rozhodl, že standard přenosu dat mezi EU a USA dostatečně nechrání soukromí evropských občanů.

Soud, nejvyšší právní autorita EU, omezil, jak mohou americké firmy posílat data evropských uživatelů do USA. Poté, co dospěl k závěru, že občané EU nemají žádný účinný způsob, jak napadnout americký vládní dohled.

Americké agentury, jako NSA, mohou teoreticky požádat internetové společnosti jako Facebook a Google, aby jim předaly údaje o občanovi EU.

Rozhodnutí ESD přišlo poté, co rakouský aktivista za ochranu soukromí Max Schrems podal žalobu ve světle odhalení Edwarda Snowdena. Ten tvrdil, že americké právo nenabízí dostatečnou ochranu proti sledování ze strany veřejných orgánů. Schrems vznesl stížnost na Facebook, který stejně jako mnoho jiných firem převáděl jeho a další uživatelská data do USA.

Rozhodnutí soudu zrušilo platnost dohody EU-US Privacy Shield, která firmám umožňovala posílat údaje občanů EU přes Atlantik. V důsledku toho se společnosti musely spoléhat na SCC.

Zdroj: CNBC, Towpoint