Rapid 135 Škoda slaví 35 let!

Ikonická škoda Rapid 135

Dvoudveřová Škoda Rapid dnes patří mezi nejvyhledávanější škodovky s pohonem zadních kol. A i když to objektivně zase až takový zázrak nebyl, v rámci tehdejší produkce se opravdu jednalo o výjimečně dobré auto. S opravdu reálnou schopností dynamické jízdy. Nejvzácnější Škoda Rapid slaví. Verze Rapid 135 totiž přišla přesně před 35 lety.

Původní duo Škoda Garde a Rapid není třeba nijak zvlášť představovat. Šlo o poslední dvoudveřové sériové škodovky s karoserií kupé, na jejichž pokračování čekají příznivci značky marně už dlouhá desetiletí.

To pochopitelně zvedá ceny jejich zachovalých exemplářů do nečekaných výšin a obchodování s nimi už občas překračuje hranice zdravého rozumu. Nic to však nemění na faktu, že v době jejich produkce šlo o nejlepší jezdící variace na téma Škoda 105/120.

Kromě karoserie kupé se totiž v detailech lišily také konstrukcí podvozku či brzd a jejich lepší jízdní vlastnosti se opíraly o objektivně lépe řešené konstrukční celky. I mezi Rapidy se však najdou verze, které jsou dnes ještě vzácnější, než jakékoli jiné běžné Škody Garde či Rapid. Řeč je o posledních verzích s označením 135 a 136, které úspěšnou kapitolu kupé v roce 1990 definitivně uzavřely. Právě ty dnes slaví 35 let.

ŠKODA Rapid 135
ŠKODA 135

Srdce modelu Škoda Rapid z Favorita

Hlavní atrakcí nových verzí 135/136 byl v roce 1987 motor vycházející z pohonné jednotky pro připravovaný Favorit. Verzi Rapid 135 poháněl celohliníkový čtyřválec Š742.135 vyladěný na 43 kW (58 k) a 94 Nm, ještě výkonnější verze 136 obdržela motor Š742.136 vyladěný na 46 kW a 100 Nm.

Oba motory dostaly novou osmikanálovou hlavu a zatímco verze 136 vyžadovala olovnatý benzin Super 96, Rapid 135 mohl už tehdy jezdit na bezolovnatý Natural 95. Aniž by do něj museli motoristé později přidávat Anabex, nebo jinou náhradu olova. Méně se ví, že provozování na Natural 95 zvládal i Rapid 136, každou druhou nádrž však automobilka doporučovala natankovat zase olovnatým benzínem Super 96.

Na rozdíl od Favorita dostaly agregáty v kupé jiný karburátor (Jikov 32 SEDR) a pozměněné odlitky sacího a výfukového potrubí boční náklon motoru v Rapidech. Jiná byla také olejová vana a několik dalších konstrukčních detailů. Výsledkem úprav byl klidnější volnoběh, lepší dynamika a nižší spotřeba. Pro vybrané trhy dostaly nové motory i jednobodové vstřikování. Dnes tyto poslední verze Škody Rapid působí jako největší sběratelské rarity.

Zdroje: topspeed, Vapol