Lexus chce vyrábět více než jen elektrická SUV

Rozmanitost je dobrá, zejména pokud to znamená více čtyřdveřových vozů a dvoudveřových sportovních kupé. Lexus chce vyrábět více.

Sportovně-užitkové vozy jsou nyní tak populární, že s nimi nepočítá žádná automobilka – ani Ferrari. Aston Martin DBX je nejprodávanějším vozem britské značky a Lamborghini Urus překonává elegantní Huracan v poměru dva ku jedné. Ani Lexus není imunní, protože jeho první elektromobil pro severoamerický trh, RZ450e z roku 2023, je crossover. Co víc, oba rodinné tahače Lexus RX a NX jsou jeho nejprodávanějšími modely. Podle Autocaru však evropský šéf Lexusu Spiros Fotinos tvrdí, že automobilka ve svém úsilí o elektromobily neopouští sedany a sportovní vozy. Lexus chce vyrábět více než jen SUV.

„Pracujeme na alternativních typech karoserií, které by nám umožnily nejen nabízet širší škálu vozů, ale také splnit růstové ambice, které máme v Evropě.“ To je skvělá zpráva, protože bych nerad viděl, že styly karoserie, jako je LC500h, zaniknou, až značka přejde na plně elektrický pohon. Možná se dočkáme i onoho údajného nástupce modelu LFA. Minimálně Lexus ho vidět chce.

Lexus chce víc než jen SUV
Lexus chce víc než jen SUV

Jak si možná vzpomínáte, král bujarého života Toyoty Akio Toyoda představil plány společnosti na elektrifikaci koncem prosince loňského roku. Poté, co v minulých obdobích vyjádřil jisté váhání ohledně snahy o elektrifikaci, byl generální ředitel plně pro a přislíbil 70 miliard dolarů na vývoj elektrických vozidel prostřednictvím 30 modelů Toyota a Lexus. Ačkoli RZ450e bude stát na platformě e-TNGA určené pro BEV, Fotinos z Lexusu nevylučuje nové nápady.

Lexus chce naplnit své ambice

„Pro společnost a značku, která má takové ambice jako my. Být stoprocentně připravena na BEV a nabízet BEV v každém segmentu, ve kterém soutěžíme. By to bylo technicky nemožné s jednou platformou, takže samozřejmě hledáme i další možnosti,“ řekl Fontinos. „Nic nevylučujeme. Segmenty, ve kterých soutěžíme, a segmenty, které jsou v Evropě objemově nejprodávanější, jsou segmenty, na které bychom se zaměřili především.“

Vnímám to jako skvělou zprávu. Je zřejmé, že evropské trhy vyžadují menší vozidla, která se vejdou do maličkých parkovacích míst na ulici. Pokud jste někdy byli za oceánem, jistě jste si všimli, jakou akrobacii řidiči provádějí, aby mohli zaparkovat paralelně. V USA máme rádi svá obří vozidla, ale doufám, že trh přinese zajímavější design a různé typy karoserií.

Zdroje: The Drive, top-nosiče