Opravdu častěji onemocní rakovinou lidé do 50 let?

Téměř o 80 % více diagnóz než v roce 1990: Podle nedávné studie lékaři objevují rakovinu stále častěji u mladších lidí, zejména v oblasti prsu. Zní to dramaticky, ale dá se to vysvětlit.

Narůst rakoviny opravdu častěji zejména u žen

Rakovinové buňky se nekontrolovatelně množí. V nejhorším případě napadají okolní tkáň, šíří se po těle a tvoří nové, život ohrožující vředy: rakovina je jednou z nejčastějších příčin úmrtí. A podle nedávné studie se za posledních 30 let celosvětově zvýšil počet diagnóz rakoviny u lidí mladších 50 let o téměř 80 %.

Nárůst se zdá alarmující, ale bližší pohled na statistiky ukazuje, že riziko vzniku rakoviny pro jednotlivce zůstalo zhruba stejné.

Více než tři miliony diagnostik během jednoho roku

Pro analýzu přehodnotil výzkumný tým vedený Xue Li z Čínské lékařské fakulty Zhejiang University ve Velké Británii rozsáhlou studii „Global Burden of Disease“. To zahrnuje údaje o 29 typech rakoviny od roku 1990 do roku 2019 z 204 zemí. Výzkumný tým se omezil na diagnózy u lidí ve věku 14 až 49 let.

Nejdůležitější výsledky studie, které se objevily v časopise „BMJ Oncology“:

  • V roce 2019 bylo celosvětově ve zkoumané věkové skupině 3,26 milionu nových diagnóz rakoviny – ve srovnání s rokem 1990 jde o nárůst o 79 %.
  • Většina případů zaznamenaných v roce 2019 byla rakovina prsu. Nejrychlejší nárůst za tři desetiletí se zaznamenal u počtu případů rakoviny průdušnice a prostaty, zatímco počet případů rakoviny jater mírně klesl.
  • Celkem v roce 2019 zemřelo na rakovinu více než milion lidí mladších 50 let. Což je nárůst o téměř 28 % ve srovnání s rokem 1990. Většina úmrtí se způsobila rakovinnými nádory v hrudníku, průdušnici, plicích, střevech a žaludku.
  • Nejvyšší výskyt rakoviny se zjistil v Severní Americe, Austrálii a západní Evropě. Počet případů se ale zvýšil také v zemích s nízkými až středními příjmy – zejména mezi ženami.
Lékařka s pacientkou (symbolický obrázek): V roce 2019 bylo celosvětově diagnostikováno 3,26 milionu nových diagnóz rakoviny
Lékařka s pacientkou: V roce 2019 bylo celosvětově diagnostikováno 3,26 milionu nových diagnóz rakoviny

Více lidí na světě znamená opravdu více případů rakoviny

Výzkumný tým jako důvody pro zvýšení uvádí nezdravou stravu, kouření, konzumaci alkoholu, nedostatek pohybu, obezitu a vysokou hladinu cukru v krvi. Ve skutečnosti mohou tyto faktory zvýšit riziko rakoviny. Existují však i další vysvětlení nárůstu.

Ve srovnání s rokem 1990 nyní na světě žije o více než 2,5 miliardy lidí více. Je zřejmé, že v důsledku toho je více rakovinových diagnóz. Pokud porovnáte relativní četnost – tedy jak často se v celé populaci v určitém časovém období vyskytují diagnózy rakoviny. Hodnota se téměř nezměnila, ukazuje i aktuální studie. Přestože výzkumný tým předpokládá, že se míry výskytu do roku 2030 zvýší, výpočet se spojuje s velkými nejistotami.

Situace v Německu

Statistiky např. z Německa také neukazují tak vysoký nárůst diagnóz rakoviny jako aktuální studie. Spolehlivá čísla se však nachází k dispozici teprve od roku 1999, předtím se nacházelo v Německu jen několik registrů rakoviny. „Mezi lety 1999 a 2019 výskyt rakoviny v absolutních číslech mírně poklesl,“ uvedlo Centrum pro data registru rakoviny při Institutu Roberta Kocha (RKI).

Kromě toho se rakovina jeví méně smrtelná. ,,Úmrtnost na rakovinu klesla během tohoto období téměř o 40 % u lidí mladších 50 let,“ říká RKI.

Některé typy rakoviny se ve skutečnosti diagnostikují o něco častěji u mladších lidí, než tomu bylo před dvaceti lety. A to včetně rakoviny kůže, prsu, prostaty a štítné žlázy. Je to však dáno i tím, že lékaři vředy vyhledávají častěji.

V roce 2007 se například v Německu výrazně zvýšil počet diagnóz rakoviny kůže. V té době se zavedly nové screeningové programy, říká Volker Arndt z Německého centra pro výzkum rakoviny (DKFZ) tiskové agentury dpa.

Prevence zabraňuje úmrtí

V případě rakoviny tlustého střeva vylepšené včasné odhalení dokonce snížilo počet případů. Během kolonoskopie se identifikují polypy a často se tak ihned odstraní. ,,To zachytí předchůdce rakoviny a poskytuje primární prevenci,“ říká Arndt.

Jiní vědci také zdůrazňují, jak zásadní je včasná detekce. ,,Je důležité vzdělávat veřejnost a zdravotníky o možnosti určitých typů rakoviny u mladších dospělých, aby bylo možné včasnější diagnostiku,“ píší Ashleigh Hamilton a Helen Coleman z Queen’s University Belfast v komentáři ke studii. To výrazně zvyšuje šance na uzdravení.

V současné studii se například diagnózy rakoviny zvýšily zejména u lidí ve věku 40 až 49 let. Např. v Německu však zdravotní pojišťovny obecně platí ženám včasnou detekci mamografie až od 50 let věku. Rentgenové snímky prsu se určují k včasnému odhalení vředů.

EU doporučuje, aby se mamografie nabídla zdarma i mladším ženám, ale např. v Německu se o tom stále diskutuje.

Zdroj: spiegel, Vapol