Vision Gran Turismo: Přibyla dvě nová vozidla

Rok 2013 – v éteru dominovala Macklemoreova skladba „Thrift Shop“, prezidentem byl Barack Obama a mládež místo „drip“ říkala „swag“. V tomto roce uvedla závodní videohra Gran Turismo sérii virtuálních superaut navržených skutečnými automobilkami. Možnost jejich řízení byla pouze v digitálních hranicích hry. Koncepty Vision Gran Turismo se v průběhu let stále objevovaly a nyní odhalili dva nové příspěvky. Genesis X Gran Berlinetta a překvapivý příspěvek od luxusního módního domu Bulgari, stylizovaný jako Bvlgari Aluminium Vision Gran Turismo.

První přírustek ve Vision Gran Turismo

Slušivý model pro Gran Turismo Genesis X Gran Berlinetta působí jako extrémnější evoluce ohromujícího konceptu Essentia z roku 2018 s nízkým a širokým posezem a nejnovější verzí firemního světelného motivu „dvou linií“, který byl poprvé k vidění na konceptu 2022 X Speedium Coupe. Hladkou karoserii přerušují aerodynamické prořezy a mřížky, přičemž obtékající zadní světla pronikají skrz vejčitou zadní masku, která se stáčí vzhůru do přikrčeného zadního křídla. Genesis uvádí, že součinitel odporu vzduchu X Gran Berlinetta má hodnotu 0,34.

genesis x gran berlinetta vision gran turismo
Vision Gran Turismo: Genesis X Gran Berlinetta

Kabina je minimalistická, s obrazovkou táhnoucí se napříč palubní deskou a pouze několika fyzickými ovladači, které mají stejnou vroubkovanou kovovou povrchovou úpravu, jakou lze vidět v sériových vozech Genesis. Závodní volant má sekundární obrazovku se dvěma ovladači. Jeden slouží k ovládání úrovně kontroly trakce a druhý k nastavení míry zásahu ABS. Výplně dveří a středová konzola jsou potaženy prošívanou kůží a sedadla mají pořádné množství polstrování.

Na vůz odhalený v roce 2023 je překvapivé, že X Gran Berlinetta není elektrická. Namísto toho čerpá výkon z vpředu uprostřed uloženého šestiválce z rodiny motorů Lambda od Hyundai, který je spojený s hybridním systémem. Šestiválec údajně dosahuje až 10 000 otáček za minutu a sám o sobě dosahuje výkonu 870 koní a točivého momentu 1080 Nm. Elektromotor od společnosti YASA, jejíž motory také použili v modelech Ferrari SF90 Stradale a 296GTB, přispívá výkonem 201 koní a 270 N.m, což zvyšuje celkový výkon na 1071 koní a 1340 N.m. Žádné výkonové parametry nebyly uvedeny, ale vsadili bychom se, že je zatraceně rychlý.

Hračka na závodní dráze

Druhý nový koncept Vision GT pochází od společnosti Bulgari. Ano, je to ta samá Bulgari, která je známá svými špičkovými hodinkami, šperky, vůněmi a dalším luxusním zbožím. První automobilový počin společnosti, Bulgari Aluminium Vision Gran Turismo, má mohutnou, klínovitou karoserii speedsteru. Jako by připomínala koncepty ze 70. let, například Alfu Romeo 33 Spider Cuneo. Je zde také náznak modelu Pininfarina B95 bez střechy, který odhalili na začátku tohoto roku. Design, údajně inspirovaný hodinkami Bulgari Aluminium z roku 1998, se vyznačuje ostrými záhyby a jednoduchými tvary, které vytvářejí odvážný a asertivní vzhled.

Model v Gran Turismo je opravdu propracovaný. Dva tenké LED pásky lemují jednu řadu světlometů, které jsou umístěny uprostřed vozu a zdánlivě se odhalují sklopným panelem, velmi podobným uspořádání, jaké bylo k vidění na konceptu Aston Martin Bulldog. Kola mají blokové aerodynamické kryty a vzhled kartáčovaného hliníku dodává konceptu retro-futuristický nádech jako u DeLoreanu. Kufrová sedadla a číselníky mají žluté akcenty a hliník se objevuje také na palubní desce a volantu.

bulgari aluminium vision gran turismo
Bulgari Aluminium Vision Gran Turismo

Žádné výkonové specifikace nebyly uvedeny, ale vzhledem k absenci otvorů v karoserii Bulgari si musíme představit, že používá elektrický pohon. Na designu spolupracovali výkonný ředitel pro tvorbu produktů Bulgari Fabrizio Buonamassa Stigliani a Fabio Filippini, bývalý ředitel designu společnosti Pininfarina. Ten je autorem vozů jako koncept Sergio a dalšího vozu Vision Gran Turismo, Fittipaldi EF7.

Kdy můžeme vozy ve Vision Gran Turismo očekávat?

Vůz Genesis X Gran Berlinetta bude do hry Gran Turismo 7 přidán v lednu. Vůz Bulgari Aluminium Vision Gran Turismo se do seznamu her přidá později v roce 2024. Bulgari je první Vision Gran Turismo od jiné než automobilové společnosti. Ačkoli v minulosti byly teasovány dva další. Nike a Jordan jsou na stránkách Vision Gran Turismo od roku 2013. Tyto koncepty se zatím neuskutečnily i přes skutečnost, že existuje teaser skica Nike.

Zdroj: caranddriver, Vapol