„Historický“ první let – plně elektrické letadlo

Více než století po historicky prvním letu na světě s vnitřním spalováním oznámil americký výrobce letectví Eviation, že jeho letadlo Alice s nulovými emisemi úspěšně dokončilo 8 minutový let. A dosáhlo výšky 3 500 stop (1 066,8 m).

Eviation říká, že Alice dokončila průkopnický let z mezinárodního letiště Grant County. A poskytla společnosti neocenitelná data pro další optimalizaci letadla pro komerční výrobu.

„Dnes vstupujeme do další éry letectví – úspěšně jsme elektrifikovali oblohu nezapomenutelným prvním letem Alice,“ řekl generální ředitel Eviation Gregory Davis.

,,Lidé nyní poprvé v plně elektrickém letadle s pevnými křídly vědí, jak vypadá a zní cenově dostupné, čisté a udržitelné letectví.“

Plně elektrické letadlo dokončuje „historický“ první let
Elektrické letadlo Alice Eviation

Abychom to uvedli na pravou míru, v roce 1903 se Orville a Wilbur Wrightovi zapsali do historie ve svém Kitty Hawk Flyer prvním letem na fosilní paliva. Ten trval pouhých 12 sekund a letěl jen 180 stop (54,8 m) – přesto bylo prokázáno, že lidský let je možný.

Podle Davise Alice neprodukuje žádné uhlíkové emise i výrazně snižuje hluk. A její provoz za letovou hodinu stojí zlomek času ve srovnání s lehkými tryskami nebo špičkovými turbovrtuly.

Letadlo Alice s maximální rychlostí 260 uzlů se zaměřuje na dojíždějící a nákladní trhy. A má typicky provozovat lety v rozmezí od 150 mil (241,4 km) do 250 mil (402,3 km).

Letoun se pohání dvěma elektrickými pohonnými jednotkami magni 650 od společnosti magniX, jedinými lety ověřenými elektrickými pohonnými systémy v tomto měřítku, podle Eviation.

elektrické letadlo alice eviation

Alice Eviation registruje své první zákazníky

Cape Air a Global Crossing Airlines, obě regionální letecké společnosti se sídlem v USA, podle Eviation objednaly 75 a 50 letadel Alice.

Kurýrní gigant DHL Express je prvním nákladním zákazníkem Eviation.

„První let Alice potvrzuje naši víru, že éra udržitelného letectví je tady,“ řekl Geoff Kehr. Senior viceprezident pro globální správu letecké flotily DHL Express.

,,S naší objednávkou 12 e-cargo letadel Alice investujeme do našeho celkového cíle logistiky s nulovými emisemi.“

Společnost Cape air, která provozuje kolem 400 regionálních letů denně po celých Spojených státech a Karibiku, věří, že Alice snadno pokryje 80 procent jejích letových operací.

Zakladatel Cape Air Dan Wolf nazval první let Alice „transformačním milníkem pro letecký průmysl“.

Plně elektrická letadla nejsou novinkou

V roce 2010 Airbus prohlásil, že vyvinul první plně elektrické čtyřmotorové akrobatické letadlo na světě CriCri.

V roce 2015 plně elektrické dvouvrtulové letadlo E-Fan společnosti Airbus úspěšně překonalo Lamanšský průliv. A to 113 let poté, co Francouz Louis Bleriot poprvé přeletěl v letadle se spalovacím motorem o výkonu 25 koní.

Zdroj: thedriven, Vapol