Vantage 2025: Osvěžující návrat do minulosti

Otřepaný slogan při mediální prezentaci nového Astonu Martin Vantage v jižním Španělsku zněl „navržen pro skutečné řidiče“. Ačkoli to zní jako klišé, lze to říci s vážnou tváří. Je to odklon od minulých sportovních vozů Aston, kdy se takové tvrzení dalo označit za přehnané. Ano, na závodním okruhu by se s nimi jezdilo dobře. Ano, byla by s nimi zábava. Ale ne takhle zábavné a už vůbec ne takhle živé a kompetentní.

Aston tvrdí, že sklon k nedotáčivosti je o 12 procent menší než dříve, ale to by pro většinu lidí mohl být cizí jazyk. V královské angličtině to znamená, že podvozek je neutrálnější. Z hlediska pocitu a ovládání to znamená, že ho můžete řídit volantem, brzdami, nebo dokonce plynem, pokud vám nevadí, že projíždíte 21 palcové pneumatiky Michelin Pilot Sport 5S vyvinuté pro Vantage, podobné těm, které vznikly pro nově představený DB12.

Při jízdě na ulici se nemusíte pouštět do devítipolohového nastavení kontroly trakce Vantage. Funguje podobně jako jiné vícepolohové trakční systémy, které řidiči poskytují mimo jiné progresivní volnost v nastavení úhlu prokluzu. Trakce je dostatečná a jakákoli asistence na silnici je tak bezproblémová, že jsme nikdy nepocítili potřebu ESC zcela vypnout.

Aston Martin Vantage 2025

Z rozhovoru se Simonem Newtonem, ředitelem Astonu pro výkonnost vozů, je zřejmé, že společnost se více než za časem na kolo honí za smýšlením. Podvozek z lepeného hliníku je z velké části přenesený. Nicméně vylepšení tuhosti cítíte a dokonce i vidíte: Příčná trubka se táhne přes zavazadlový prostor a spojuje zadní rohy. Je to jedna z mnoha jemných změn, které zlepšují pocit a zpětnou vazbu.

Aston Martin

Nejsou tu žádné vzduchové pružiny, žádné aktivní protiprokluzové tyče, žádné řízení zadních kol, žádná kouzla, která by dokázala skrýt nedostatky a zamaskovat nadměrnou hmotnost. Dokonce i posilovač brzd je podtlaková jednotka, která přispívá k jednomu z nejpoctivějších pedálů poslední doby. Žádný falešný nesmysl s drátem. Ano, jsou tu některé elektronické pomůcky, ale celkově je nastavení Vantage takové, že jen doufáme, že se rozšíří i mezi další automobilky.

Určitě pomáhá i to, že osmiválec Astonu o výkonu 656 koní, který je založený na Mercedesu, produkuje pořádný zátah. Oproti odcházejícímu Vantage se jedná o masivní nárůst o 153 koní. K tomu mu dopomáhají upravené hlavy a vačkové hřídele, stejně jako větší turbodmychadla. Navzdory větším oběžným kolům a turbínám se prodleva téměř nevyskytuje. Zdá se, že výkon roste přirozeněji, než naznačuje točivý moment 790 N.m mezi 2750 a 6000 otáčkami. Aston Martin tvrdí, že motor rozjede nový Vantage na stovku za 3,4 sekundy, ale to je nepochybně konzervativní údaj. Rychlejší ze dvou předchozích Vantage, které jsme testovali, to zvládl za 3,4 s. A to měl výkon jen 503 koní a vážil přibližně stejně, jen o něco méně než 1700 kg. Až dostaneme Vantage k testu, nebyli bychom šokováni, kdyby tento výkonový ukazatel začínal raději dvojkou.

Aston Martin Vantage

Prémiový luxusní sportovní vůz

Ukousnout si lukrativní kus koláče prémiových luxusních sportovních vozů není procházka růžovým sadem. Trh je plný možností kolem základní ceny Vantage, která činí 194 400 USD (4,5 milionu Kč). Aston konkuruje Porsche a Mercedesu na straně výkonných vozů a Bentley a Maserati na straně luxusních vozů. Interiér Vantage je nabitý prémiovými materiály a komponenty. Je zde sice jemně zahalená spínací skříňka Mercedesu, ale 10,3 palcový dotykový displej a 10,3 palcový přístrojový panel nevykazují žádné známky sdíleného softwaru. Digitální otáčkoměr se otáčí ve směru hodinových ručiček, děkujeme, a Aston se drží ovládacích prvků na sedadlech. Na rozdíl od některých minulých Astonů jsou přepínače předního a zadního sklonu sedadla dostatečně nízkoprofilové, takže naše pravé koleno je již neaktivuje uprostřed rohu.

Ti, kteří doufali, že Aston oživí nabídku manuální převodovky, se připraví na zklamání. Tedy, většinou zklamání – manuál není, ale osmistupňová převodovka transaxle od ZF, která je k motoru připojena pomocí hnacího hřídele z uhlíkových vláken a je vybavena elektronicky řízeným diferenciálem s omezenou svorností, je vynikající. V budoucnu se pravděpodobně dočkáme dalších Astonů s manuálem, ale všechny budou v omezeném objemu, stejně jako Valour ve 110 kusech. Manuál by však značku Vantage opravdu prodal, nemyslíte?