Prodej elektromobilů Volkswagen klesá: Proč se Evropané vracejí k benzinu?

Prodej elektromobilů Volkswagen v Evropě klesl v prvních třech měsících roku téměř o čtvrtinu, protože zákazníci se vrátili k benzinu

Prodej elektromobilů Volkswagen v Evropě klesl v prvních třech měsících roku téměř o čtvrtinu. Zákazníci se totiž vrátili k benzinu.

Pokles prodejů zaznamenala hlavně Evropa

Společnost VW ve své poslední finanční zprávě z 10. dubna uvedla, že prodej plně elektrických vozidel v Evropě klesl o 24 %. Na druhou stranu v Číně prodej meziročně vzrostl o 91 %.

Celkově však společnost uvedla, že zvýšila dodávky vozidel o 3 % na 2,10 milionu vozů. Hlavními tahouny mezi odběrateli se staly Čína, Jižní Amerika a Severní Amerika.

Růst vozidel se spalovacími motory

„Vozidla se spalovacími motory vzrostla o 4 % na 1,97 milionu kusů. To překonalo mírný pokles o 3 % na 136 400 plně elektrických vozidel (BEV). V tomto segmentu silný růst v Číně (+91 %) plně nevykompenzoval pokles v Evropě (-24 %).

Společnost VW ve své poslední finanční zprávě z 10. dubna uvedla, že prodej plně elektrických vozidel v Evropě klesl o 24 %
Elektromobily se v Evropě prodávají méně než třeba v Číně nebo v USA

„Příchozí objednávky elektromobilů v západní Evropě se však od ledna do března vyvíjely pozitivně. Objednalo se více než dvakrát tolik plně elektrických modelů než ve stejném období loňského roku (+154 %). Zásoba objednávek elektromobilů se v současné době pohybuje kolem 160 000 vozů,“ uvádí se v prohlášení společnosti.

Zprávy z první ruky z výkonného výboru koncernu VW

Hildegard Wortmannová, členka rozšířeného výkonného výboru koncernu pro prodej, komentovala nejnovější výsledky.

„V tržním prostředí, které zůstává náročné, dosáhl koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí solidních výsledků v oblasti dodávek. Naše diverzifikované produktové portfolio nám poskytuje potřebnou flexibilitu, abychom mohli v některých segmentech – jako je tomu v současnosti v případě plně elektrických vozidel – kompenzovat výkyvy v poptávce v jiných segmentech.

„Vyšší počet objednávek na naše plně elektrické modely v Evropě nás utvrzuje v přesvědčení, že v tomto segmentu budeme v průběhu celého roku růst jak v našem domovském regionu, tak celosvětově. Více než 30 modelů uvedených na trh v letošním roce napříč všemi typy pohonů nám v následujících měsících dodá vítr do plachet.“

Proč se Evropané vrací k benzinu?

V únoru Evropský parlament odhlasoval nový zákon zakazující od roku 2035 prodej benzinových a naftových automobilů.

Nové pravidlo (součást širšího úsilí o boj proti změně klimatu v EU) urychlí přechod bloku na elektromobily.

Navzdory tomu se prodej elektromobilů (nejen Volkswagen) v Evropě v prvním čtvrtletí roku 2024 snížil. Toto odvětví se stále potýká s problémy, jako jsou vysoké náklady a chybějící nabíjecí infrastruktura. Na tyto faktory ve své nedávné zprávě upozornilo i Světové ekonomické fórum.

„Nedávná zpráva společnosti Ernst & Young poukazuje na pozitivní vliv regulace, dotací a pobídek na rozšíření, ale i s dotacemi jsou náklady stále jednou z největších překážek masového rozšíření na trhu. Elektromobily stojí v průměru o více než čtvrtinu více než modely se spalovacími motory (známé také jako ICE). V průběhu času jsou však náklady na jejich vlastnictví nižší, což si kupující automobilů příliš neuvědomují,“ uvádí se ve zprávě Světového ekonomického fóra.

Zpoždění v budování nabíjecí infrastruktury

Světové ekonomické fórum rovněž upozornilo na to, jak trh nadále ovlivňuje zpoždění v budování nabíjecí infrastruktury.

„Ernst & Young předpovídá, že bez rozsáhlých veřejných sítí rychlonabíječek, které by uspokojily ty, kdo nemohou nabíjet doma nebo potřebují doplnit energii na delších cestách, se zavádění zastaví. To má podle EY vyžadovat odstranění byrokracie, rychlejší schvalování ze strany místních úřadů a dostupná připojení k síti od energetických společností.“

Zdroje: Euronews, TowPoint