Daihatsu Charade Turbo – závodní vůz

Daihatsu

Podívejte se na tento závodní vůz Daihatsu Charade Turbo s bočním výfukem. A už jsme zmínili, že tohle malé Daihatsu točí až 9000 otáček za minutu?

Nikdy neříkejte, že představujeme jen nejnovější supervozy za miliony korun vyrobené z neokoukaného titanu. Zapomeňte na všechny předešlé články o uvedení nových modelů na trh.

Každopádně, pokud vás něco takového nenadchne, co takhle závodní Daihatsu Charade Turbo z roku 1985 s bočním výfukem a 9 000 otáčkami za minutu? Jo, teď jsme si získali vaši pozornost.

Daihatsu Charade Turbo z roku 1985
Daihatsu Charade Turbo z roku 1985

Požehnejte tomuto malému Daihatsu. Na silnici nikdy nesměl otočit ani kolem. V roce 1985 vyjel tento model z továrny. Netrvalo dlouho, vlastně téměř ihned, tento model rozebrali a přeměnili na závodní vůz skupiny N. Což nebylo tak špatné rozhodnutí.

Zajímavé je, že díky předpisům skupiny N zůstalo legální i jeho užívání na silnici. Stále je s platnou technickou prohlídkou až do července 2022. Ačkoli současný prodejce na Car & Classic uvádí, že tento model nikdy nejel na nákup, ani do školy.

Ve skutečnosti byl Daihatsu Charade Turbo postaven pro Willa Hoye. Ten se v roce 1991 stal šampionem BTCC. Charade mu poskytli, aby se zúčastnil šampionátu produkčních sedanů v letech 1985/86. Malinké Daihatsu s přeplňovaným motorem o objemu 993 cm3 a pětistupňovou manuální převodovkou dokonce dokázalo zvítězit ve své třídě. Bylo to v závodě Willhire 24 Hour ve Snettertonu.

Vůz je stále v původním kabátě se jmény Hoye a dalších jezdců Raye Mallocka a Mikea Salmona na každých dveřích. Motor měl v novém stavu výkon kolem 70 koní. Ten byl však přestavěn firmou Piff (Mountune).

Nedávno tento Daihatsu prošel další přestavbou a servisem. Co je zajímavé, že na tachometru má pouze 7900 km.

Zdroje: TopGear, Vapol